Peter46
14.09.11,17:40
Zdravím.Dnes mi zamestnavateľ doniesol na podpis neakú dohodu.
Hneď po prečítaní som vedel že je to somarina bič pletený na mňa.
Hneď naznačoval že môžem podpísať len dva buď toto alebo výpoveď...
Prosím vás vedel by mi niekto povedať či je to právne v poriadku ? Resp váš pohľad na to ?

Dohoda- Ktorou sa zamestnávateľ zaväzuje umožniť zamestnancovi prehĺbiť kvalifikáciu a ktorou sa pracovník zaväzuje zotrvať u neho v pracovnom pomere.

uzatrovená dnešného dňa, v zmysle § 155 ods.5 Zákonníka práce, medzi z jednej strany :
...
...
pri podpise zmluvy zast. konateľom, ako zamestnávateľom /dalej iba zamestnávateľ/ a z druhej strany :
...
...
ako zamestnancom za týchto podmienok.

I. Zamestnávateľ uzatvoril dňa .... so zamestnancom pracovnú zmluvu, v ktorej bol dohodnutý druh práce.....

II.Zamestnanec je povinný si prehĺbiť si svoju kvalifikáciu, na základe školení v školiacich strediskách. Školenia, ktoré zamestnanec absolvuje po podpísaní tejto dohody budú tvoriť prílohy k tejto dohode.
Zamestnávateľ sa zaväzuje umožniť zamestnancovi prehlbovanie kvalifikácie, a to poskytnutím pracovného voľna a náhrady mzdy počas absolvovania školení zabezpečovaných zamestnávateľom, ktoré súvisia s výkonom dohodnutého druhu práce a uhrádzať náklady spojené s týmito školeniami.

III. Zamestnanec sa zaväzuje zotrvať u zamestnávateľa najmenej po dobu 5rokov od uzavretia tejto dohody.

IV V prípade že by zamestnanec tento záväzok nesplnil, je povinný uhradiť zamestnávateľovi 3/4-iny nasledovných nákladov :
a/ Skutočne vynaložené náklady na prehlbenie kvalifikácie spolu s nákladmi,ktoré spočívajú v nákladoch na bývanie, stravovanie a cestovné, ktoré zamestnávateľ zaplatí za zamestnanca v súvislosti so školeniami na dosiahnutie kvalifikácie.
b/ náhrada mzdy za čas absolvovania školení v súvislosti s prehlbovaním kvalifikácie.
Do doby zotrvania zamestnanca v pracovnom pomere sa nezapočítava čas tak, ako je uvedené v §155ods.4 zákonníka práce.
Povinnosť zamestnanca na úhradu nákladov nevzniká z dôvodov uvedených v §155 ods.6 Zákonníka práce.
Povinnosť zamestnanca na úhradu nákladov vzniká aj vtedy, ak zamestnavateľ skončil pracovný pomer výpoveďou z dôvodu menej závažného porušenia pracovnej disciplíny, alebo z dôvodu, pre ktorý možno skončiť okamžite pracovný pomer. Ak pracovník rozviaže pracovný pomer pred získaním predpokladanej kvalifikácie, zaväzuje sa uhradiť náklady, ktoré zamestnavateľ do škončenia pracovného pomeru už vynaložil. Ak zamestnanec splní svoj záväzok iba sčasti, povinnosť nahradiť náklady sa pomerne zníži.

V. Právne vzťahy medzi zamestnávateľom a zamestnancom, ktoré nie sú upravené touto dohodou sa budú riadiť príslušnými ustanoveniami Zákonníka práce a Občianského zákonníka.

Táto dohoda bola účastníkmi prečítaná, nimi schválená, a keďže jej obsah je v úplnom súlade s prejavmi ich vážnej a slobodnej vôle, túto na znak súhlasu vlastnoručne podpísali...


Je to vôbec možné toto ??? V pracovnej zmluve bolo uvedené že v prípade neúspechu na školeniach dostaneme iba fixnú časť tj 1/3 platu./ v testoch naschvál chytáky také otázky ktoré sa tam vôbec nepreberali...Chlap čo to školil urobil pred nami ten test na 65% tj neuspokojivý. Už to bol prúser čo dalej??
Ďakujem.
veronikasad
14.09.11,15:44
Peter, môžeš byť konkrétnejší - v akej funkcii pracuješ, o aké školenia ide, príp. ak vieš aj ich cenu ...

Porovnaj si Dohodu, ktorú ti predložil zamestnávatel s náležitosťami, ktoré upravuje § 155 Zákonníka práce

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#153
Peter46
14.09.11,15:51
Som mechanik pracujem v automobilovej oblasti. Ide o diagnostické, motorárske, karosárske školenia ktoré mi nedávajú nič ide len o certifikát ktorý potrebuje zamestnávateľ. Cena od 200euro vyššie + cesta ubytovanie strava často krát sú v čechách alebo vo viedni .

edit. Ešte dodám že nikde inde to nevyužijem iba u ňho.
veronikasad
14.09.11,15:55
Som mechanik pracujem v automobilovej oblasti. Ide o diagnostické, motorárske, karosárske školenia ktoré mi nedávajú nič ide len o certifikát ktorý potrebuje zamestnávateľ. Cena od 200euro vyššie + cesta ubytovanie strava často krát sú v čechách alebo vo viedni .

edit. Ešte dodám že nikde inde to nevyužijem iba u ňho.
Pozri odstavec 5

(5) Zamestnávateľ môže so zamestnancom uzatvoriť dohodu podľa odseku 2 aj pri prehlbovaní kvalifikácie, ak predpokladané náklady dosahujú aspoň 1700 eur. V týchto prípadoch nemožno zamestnancovi uložiť povinnosť prehlbovať si kvalifikáciu.

Len nie som si istá, či suma 1700€ sa vzťahuje na jedno školenie alebo celkom ...
Peter46
14.09.11,16:03
Školenia mi nevadia ani nič som tam 4tý rok. Spokojný ako platovo tak kolektív vedenie všetko, ale poslednú dobu sa s podobnými blbosťami roztrhlo vrece nové zmluvy nové dodatky a pripadá mi to tak jak ošklbať zamestnancov .... Skôr mi vadí tých 5rokou a to že si po 3 zmyslí dám mu výpoveď a budem musieť preplácať školenia na ktoré som mu už dávno zarobil.
veronikasad
14.09.11,16:08
Školenia mi nevadia ani nič som tam 4tý rok. Spokojný ako platovo tak kolektív vedenie všetko, ale poslednú dobu sa s podobnými blbosťami roztrhlo vrece nové zmluvy nové dodatky a pripadá mi to tak jak ošklbať zamestnancov .... Skôr mi vadí tých 5rokou a to že si po 3 zmyslí dám mu výpoveď a budem musieť preplácať školenia na ktoré som mu už dávno zarobil.
Čítaj pozornejšie - zamestnávatel pravdepodobne nemá právo uzatvoriť takúto zmluvu, vzhľadom na sumu nákladov. Snáď sa k tomu vyjadria aj právnici na porade.

Riešila som podobný prípad vo firme, kde zamestnávatel tiež chcel uzatvoriť so zamestnancom takúto zmluvu - po konzultácii s právnikom od toho upustil, lebo ho presvedčil, že je neplatná.
Mária27
14.09.11,17:26
Pozri odstavec 5

(5) Zamestnávateľ môže so zamestnancom uzatvoriť dohodu podľa odseku 2 aj pri prehlbovaní kvalifikácie, ak predpokladané náklady dosahujú aspoň 1700 eur. V týchto prípadoch nemožno zamestnancovi uložiť povinnosť prehlbovať si kvalifikáciu.

Len nie som si istá, či suma 1700€ sa vzťahuje na jedno školenie alebo celkom ...
Ide o sumu v konkrétnej dohode, o konkrétne dohodnutom zvyšovaní kvalifikácie, teda to môže byť aj viac nadväzných školení.
Doteraz tá suma bola len keď zamestnával menej ako 20 ľudí - tiež rozum, ako keby pri vyššom počte zamestnancov mal ten jeden viac peňazí :confused:
Peter46
14.09.11,22:18
Mária27 : To je síce pekné... v dohode nemám o sume nič
Mária27
15.09.11,07:29
Tak si to spočítaj:
IV V prípade že by zamestnanec tento záväzok nesplnil, je povinný uhradiť zamestnávateľovi 3/4-iny nasledovných nákladov :