Pipo318
19.01.06,15:52
Obec realizuje europrojekt. Clenmi projektoveho timu su zamestnanci obce. V rozpocte projektu su vyclenene prostriedky na odmenu tychto clenov timu. Projekt trva 10 mesiacov. Je mozne riesit tychto zamestnancov cez prikaznu zmluvu?
JankaO
19.01.06,18:09
Obec realizuje europrojekt. Clenmi projektoveho timu su zamestnanci obce. V rozpocte projektu su vyclenene prostriedky na odmenu tychto clenov timu. Projekt trva 10 mesiacov. Je mozne riesit tychto zamestnancov cez prikaznu zmluvu?

Je to možné. No tento príjem je nutné zdaňovať preddavkami ako závislú činnosť podľa § 5 Zákona o dani z príjmov. Keďže vzťah príkazcu a príkazníka je vzťahom charakteristickým závislou činnosťou, pri zdaňovaní príjmov príkazníka je potrebné postupovať identicky ako pri príjmoch z pracovného pomeru.
Z pohľadu zákona o dani z príjmov je potrebné skonštatovať, že určitú skupinu príjmov zo závislej činnosti predstavujú príjmy plynúce z uzatvoreného súčasného alebo predchádzajúceho obdobného vzťahu, v ktorom je daňovník pri výkone práce pre platiteľa príjmu povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa. Zákon o dani z príjmov má teda obdobným vzťahom na mysli právny vzťah obdobný pracovnému pomeru, v ktorom je medzi platiteľom príjmu a daňovníkom pri výkone práce vzťah závislosti. Pri určení obdobného pomeru vychádza zákonodarca z predpokladu, že daňovník je pri výkone práce pre platiteľa príjmu povinný dbať na jeho príkazy napriek tomu, že medzi uvedenými subjektmi nie je uzatvorený pracovnoprávny vzťah. Tento vzťah závislosti vyplýva buď z právneho predpisu, zmluvy alebo z inej právnej skutočnosti, v ktorom je jeden z účastníkov tohto vzťahu povinný pre druhého účastníka osobne konať práce určitého druhu, za ktoré je potom odmeňovaný. V praxi ide najčastejšie napr. o činnosť vykonávanú podľa príkazov platiteľa na základe zmluvy uzavretej podľa Občianskeho zákonníka (zmluva o dielo, príkazná zmluva alebo nepomenovaná zmluva uzavretá v zmysle § 51 Občianskeho zákonníka) alebo Obchodného zákonníka (napr. mandátna zmluva), pri ktorom predmetom zmluvy v skutočnosti nie je zhotovenie diela, obstaranie veci alebo vykonanie inej činnosti, ale druh práce, miesto výkonu práce, deň nástupu do práce a pod. Zároveň však musí byť splnená podmienka uvedená v zákone o dani z príjmov, t.j., že daňovník je pri výkone práce povinný dbať na príkazy platiteľa príjmu.
Pipo318
21.01.06,12:57
To znamená, že obec s členmi projektového tímu uzatvorí príkazné zmluvy, ktorých obsahom bude dohodnutá práca, dĺžka trvania a dohodnutá mesačná odmena s formuláciou, že sa mu budú preddavkovo stŕhať finačné prostriedky na daň z príjmov. Pozeral som Občiansky zákonník a snažil som sa podľa toho naformulovať príkaznú zmluvu.
Nie som mzdový účtovník, som manažér tohto projetku. Ďakujem za odpoveď JankeO.