flector
15.09.11,14:55
Rád by som poznal odpoveď na túto otázku.
V zahraničí existujú servery, ktoré ľudom umožňujú predávať výsledky ich tvorivej duševnej činnosti. Funguje to tak, že používateľ uploadne na tie servery svoje výtvory, napr. fotografie, ilustrácie, 3D modely, textúry, web šablóny a pod. Server ich všemožne propaguje a pokiaľ ich niekto kúpi percentuálne sa podelí s predávajúcim povedzme 50%-50% z predajnej ceny.
(Ten server v podstate za províziu sprostredkuje obchod.)

Tieto servery majú obyčajne aj affliate program, na sprostredkovanie, či už autorov tj. predávajúcich, alebo nakupujúcich. Tj. za každého nového autora, alebo nakupujúceho vyplatia určitú províziu tomu kto ich sprostredkoval – napr. pomocou linky s affiliate kódom. (Tj. affliate sa faktúruje tomu materskému serveru, nie tým doporučeným ľudom.) Provízia je povedzme 10% zo všetkých obratov, ktoré nový sprostredkovaný autor, alebo nakupujúci uskutoční na tom serveri. Obyčajne býva provízia limitovaná ešte určitým časovým úsekom, napr. dobou jedného, či dvoch rokov pre každého doporučeného. Doporučený používateľ samozrejme o nič nepríde, aj keď bol doporučený. Provízia sa vypláca z časti podielu, ktorý zarobil dotyčný server. Takže výška zárobku doporučeného človeka je zhodná s výškou zárobku nedoporučeného človeka.
Obyčajne nový doporučený používateľ vlastne ani nevie, že bol niekým doporučený. Skrátka napr. klikne na banner, alebo affliate linku v článku, prejde na propagované stránky zaregistruje sa – a je doporučený. Klasický princíp affiliate systému, ktorého je plný net a má ho nepreberné množstvo stránok, hlavne eshopov, atď. a používatelia internetu sa sním stretávajú neustále a skoro všade.
(Aj keď si to niekedy ani neuvedomujú, keď niekde kliknú na reklamu – že ich práve niekto doporučil. ;))

To je však teraz jedno, rozpísal som to podrobne hlavne preto, aby bolo zrejmé o čo sa jedná, ak by niekto náhodou nevedel.

Mňa zaujíma iná vec. Je sprostredkovanie tých nových autorov sprostredkovaním práce???

Podľa mňa nie, ja si myslím, že to práca nie je. V normálnom slova zmysle, tak ako ju chápeme tu, určite nie! Aj keď tí autori to časom môžu vnímať ako prácu. Hlavne, keď sa im začne dariť až natoľko, že sa z tohoto (pôvodne hobby na prilepšenie) stane ich hlavná činnosť, ktorá ich dokáže uživiť. (Čo sa aj reálne stáva ...)

Podľa mňa je sprostredkovanie týchto autorov vlastne sprostredkovaním, sprostredkovania obchodu. Je to tak???

Rád by som trochu aj na SK nete popropagoval tieto zaujímavé online zárobkové činnosti. Keď už pre nič iné, tak preto, lebo sú to naozaj zaujímavé zárobkové príležitosti, na ktorých sa dá pekne privyrobiť. Alebo dokonca zarobiť (postupne ako hlavnou činnosťou), keď človeka tá či oná činnosť (fotografovanie, grafika, atď.) patrične baví – a hlavne sú seriózne. Nie žiadne pochybnosti ako klikačky a iné stupídnosti.

Lenže posledné čo potrebujem (keď to začnem masívne propagovať) je, aby začal nejaký prílišný horlivec predumovať, že sa v skutočnosti jedná o sprostredkovanie práce. Na ktoré treba viazanú živnosť a tisíc päťsto povolení od neviem kadiaľ. Čo je podľa mňa úplný nezmyslel, ... no ... lenže tu na SK môže byť všeličo možné, takže by som rád poznal váš názor.

Sprostredkovanie nakupujúcich je určite sprostredkovaním obchodu, či služieb, to je OK.

Ale tí autori, ... ako som povedal, podľa mňa je to tiež sprostredkovanie sprostredkovania obchodu, či služieb. Pretože tí autori tam nie sú ani zamestnaný, ani nič ... skrátka.
Uploadnú ich tvorbu, tvorba tam "visí", keď sa predá - zarobia, keď nepredá - nezarobia. Poprípade sú im niekedy za určitých podmienok (napr. ich exkluzivity na serveri) vyplácané (symbolické drobné) bonusy (0.$$), už pri každom uploade na server a schválení ich jednotlivej tvorby - ako určitá motivácia.

Ako je vlastne definované sprostredkovanie práce? Spĺňa to tie znaky, či nie??? Čo myslíte???
blavaciko
15.09.11,21:43
affiliate je jednoznacne forma sprostredkovania obchodu a sluzieb...
pre legalnu zarobkovu cinnost potrebujes zivnost sprostredkovatelska cinnost v oblasti obchodu a sprostredkovatelska cinnost v oblasti sluzieb (Poznámka: v rámci sprostredkovateľskej činnosti v oblasti služieb nie je možné vykonávať v súbehu voľné živnosti v prípadoch, ak podľa osobitných predpisov spĺňajú znaky novej regulovanej živnosti)

Pri spolupraci zo zahranicim sa treba registrovat na DPH podla par. 7a tusim, viac najdes aj tu na porade hladaj "zahranicie DPH" alebo pod...