zuzanna
15.09.11,16:29
Máme pracovníka zamestnaného na dohodu o vykonaní práce chceme ho poslať mimo okres má nárok na stravné a ubytovanie ak pracuje na dohodu prosím
Tweety
15.09.11,15:42
Máme pracovníka zamestnaného na dohodu o vykonaní práce chceme ho poslať mimo okres má nárok na stravné a ubytovanie ak pracuje na dohodu prosím
Ak to máte v dohode ošetrené, tak áno.
zuzanna
15.09.11,17:10
stačí dať do dohody ak bude vyslaný na pracovnu cestu patri mu stravne ako pri pracovnej ceste alebo ako to osetriť prosím
zuzanna
16.09.11,05:04
este raz Vas prosim poslali sme dohodara na pracovnú cestu môžme mu vyplatit stravne ked je dohodar v dohode o vykonaní práce má poznámku ze v prípade vyslania na pracovnú cestu mu patria náhrady podľa zákona o cestovných náhradach má na to právo ked je iba na dohodu u nas zamestnaný prosím????
veronikasad
16.09.11,05:10
este raz Vas prosim poslali sme dohodara na pracovnú cestu môžme mu vyplatit stravne ked je dohodar v dohode o vykonaní práce má poznámku ze v prípade vyslania na pracovnú cestu mu patria náhrady podľa zákona o cestovných náhradach má na to právo ked je iba na dohodu u nas zamestnaný prosím????
ano aj dohodár má nárok na náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách (stravné, cestovné, ubytovanie...) ak si to s ním vopred dohodnete v Dohode.
Tweety
16.09.11,05:10
stačí dať do dohody ak bude vyslaný na pracovnu cestu patri mu stravne ako pri pracovnej ceste alebo ako to osetriť prosím
vEĎ SOM TO NAPíSALA , že to uvedieš (ošetríš)do dohodoy, čI NIE?
rodina1
16.09.11,05:27
Ak už s ním máte uzatvorenú dohodu, v ktorej nie je dohodnuté, že v prípade pracovnej cesty mu patria náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách, stačí spraviť Dodatok k tejto dohode a doplniť tam potrebné údaje ...
mimotemyveď Majka (Tweety) ti to napísala hneď v prvom príspevku ...
zuzanna
19.09.11,11:28
Tak do dohody som to dala ze ma narok na stravne pri vyslani na pracovnu cestu a teraz este ked mi donesie blocik z registracnej pokladne za ubytovanie, preplati mu to firma mozem si z neho uplatnit DPH za to ubytovanie ako firma???
Tweety
19.09.11,11:30
Tak do dohody som to dala ze ma narok na stravne pri vyslani na pracovnu cestu a teraz este ked mi donesie blocik z registracnej pokladne za ubytovanie, preplati mu to firma mozem si z neho uplatnit DPH za to ubytovanie ako firma???
Nie, pretože nebola ubytovaná firma, ale dohodár. Z cestovných nákladov, ktoré sú súčasťou CP, nie je možné uplatniť odpočet dph.
zuzanna
19.09.11,17:22
dohodari doklad o ubytovaní neprikladaju k cestaku, vyplati sa im to z pokladne, pretoze ubytovanie plati firma, pripadne pride fa na firmu, ktorá sa zaplati ani vtedy nie je nárok na odpocet DPH prosím???
zk24
20.09.11,13:05
Ahojte,

chcela by som sa spytat nasledovne. Dobrovolne nezamestnany obcan podpise dohodu o vykonani prace alebo o pracovnej cinnosti (momentalne nie je rozhodujuce).

Zamestnavatel plati za neho UP vo vyske 0,8 % a GP 0,25 %. Ak to chapem spravne, zdravotne poistenie sa za neho neodvadza.

Moja otazka: Kam vsade treba nahlasit jeho zamestnavanie? Tipujem na Socialku, kedze sa budu platit socialne odvody (UP a GP). Samozrejme na danovy urad, kedze sa mu bude strhavat dan z prijmu (zalezi od odp.polozky) a posielat prehlady. Treba ho vsak prihlasovat aj na zdravotnu poistovnu? Tipujem ze nie. Tento dohodar si nadalej riesi ZP sam ako samoplatitel?

Dakujem.

Zuzana
Tweety
20.09.11,13:08
Ahojte,

chcela by som sa spytat nasledovne. Dobrovolne nezamestnany obcan podpise dohodu o vykonani prace alebo o pracovnej cinnosti (momentalne nie je rozhodujuce).

Zamestnavatel plati za neho UP vo vyske 0,8 % a GP 0,25 %. Ak to chapem spravne, zdravotne poistenie sa za neho neodvadza.

Moja otazka: Kam vsade treba nahlasit jeho zamestnavanie? Tipujem na Socialku, kedze sa budu platit socialne odvody (UP a GP). Samozrejme na danovy urad, kedze sa mu bude strhavat dan z prijmu (zalezi od odp.polozky) a posielat prehlady. Treba ho vsak prihlasovat aj na zdravotnu poistovnu? Tipujem ze nie. Tento dohodar si nadalej riesi ZP sam ako samoplatitel?

Dakujem.

Zuzana
Pred začiatkom prác na dohodu je ho potrebné cez RLFO prihlásiť ako dohodára do SP, Z poistený z dohody nieje, takže tu nie je potrebná žiadna prihláška. ZP si musí platiť sám. Na DÚ ho neprihlasuje, samozrejme, že zamestnáv. musí byť prihlásený ako platiteľ dane zo ZČ.
zk24
20.09.11,13:16
Pred začiatkom prác na dohodu je ho potrebné cez RLFO prihlásiť ako dohodára do SP, Z poistený z dohody nieje, takže tu nie je potrebná žiadna prihláška. ZP si musí platiť sám. Na DÚ ho neprihlasuje, samozrejme, že zamestnáv. musí byť prihlásený ako platiteľ dane zo ZČ.

Super vdaka moc. S tym DU ano tak som to myslela ze prihlasit na DU, lebo zamestnavatel este nie je prihlaseny na DU ako platitel dane zo ZČ.

Moc dakujem.
Viba
29.09.11,10:01
Je podpísaná dohoda o vykonaní práce. Dohodnutá suma na mesiac 110 €, dohodár je na úrade práce. Je prihlásený v SP - na úrazové a garančné poistenie spolu 1,05 %. Čo v prípade, ak s dohodárom podpíšeme vyhlásenie k zdanoňovaniu príjmov. Tým pádom bude uplatňovať NČ a daň platiť nebude. Musí sa zamestnávateľ aj tak prihlásiť na DÚ???.
A vyhlásenie podávame na DÚ????
Dohodár musí dokladovať, každý mesiac svoj príjem na úrad práce. Musí mať normálnu výplatnú pásku, alebo je nejaký vzor výplatnej pásky pre dohodárov. Nerobím vôbec mzdy - takže neviem
rodina1
29.09.11,10:05
Je podpísaná dohoda o vykonaní práce. Dohodnutá suma na mesiac 110 €, dohodár je na úrade práce. Je prihlásený v SP - na úrazové a garančné poistenie spolu 1,05 %. Čo v prípade, ak s dohodárom podpíšeme vyhlásenie k zdanoňovaniu príjmov. Tým pádom bude uplatňovať NČ a daň platiť nebude. Musí sa zamestnávateľ aj tak prihlásiť na DÚ???.
A vyhlásenie podávame na DÚ????
Dohodár musí dokladovať, každý mesiac svoj príjem na úrad práce. Musí mať normálnu výplatnú pásku, alebo je nejaký vzor výplatnej pásky pre dohodárov. Nerobím vôbec mzdy - takže neviem

Zamestnávateľ sa musí v každom prípade prihlásiť na DÚ. Vyhlásenie k uplatneniu nezdaniteľnej čiastky zostáva u zamestnávateľa.
Zamestnávateľ je povinný každý štvrťrok odovzdávať na DÚ "Prehľad o zrazených preddavkoch na daň ..."
Z úradu práce by mal zamestnanec dostať potvrdenie, ktoré zamestnávateľ vyplní, kde bude: koľko hodín zamestnanec odpracoval, aká bola jeho mesačná (hodinová) mzda, koľko bola hrubá mzda, odvody (daň) a koľko bola čistá mzda. Toto potom odovzdá na úrade práce.
Viba
29.09.11,10:11
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Takže všetko je správne? Daň neplatí lebo má podpísané vyhlásenie, Zamestnávateľ sa prihlási na Dú a štvťročný prehľad bude nulový ale musí ho podať.
rodina1
29.09.11,10:23
áno, správne uvažuješ
nedielka
29.09.11,10:24
Prosim Vas pekne, ak dohodar u nas skoncil, co som povinna ako zamestnavatel mu vystavit?Staci potvrdenie o zdanitelnej mzde?
rodina1
29.09.11,10:24
Áno, nič viac.
mizu24
29.09.11,13:19
Prosim Vas pekne, ak dohodar u nas skoncil, co som povinna ako zamestnavatel mu vystavit?Staci potvrdenie o zdanitelnej mzde?

No ponajnovšom od nás pýtajú aj ukončenie práce na dohodu, kvôli Úpsvar.
zuzanna
02.10.11,18:33
dohodari doklad o ubytovaní neprikladaju k cestaku, vyplati sa im to z pokladne, pretoze ubytovanie plati firma, pripadne pride fa na firmu, ktorá sa zaplati ani vtedy nie je nárok na odpocet DPH prosím???

ani v tomto prípade nie je nárok na odpočet DPH, keď to nie je príloha Cestovného príkazu prosim
Xanti
02.10.11,18:36
Pokial to nie je príloha CP, a je to doklad vystavený na firmu .. tak je nárok na odpočet DPH.
zuzanna
02.10.11,18:45
a keď to bude iba blok z registračnej pokladne a nie faktúra, tiež to nebude príloha CP aj to môžem nárokovať na odpočet DPH, vsak to je danovy doklad??? prosím
Xanti
02.10.11,18:46
No nevidím dôvod prečo by nie.
Akurát by tam mal byť pripnutý rozpis, koľko nocí a ktorý pracovníci - dohodári boli ubytovaný.

Aby sa nepovedalo tu sa to tiež píše http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=29807
zuzanna
12.10.11,11:18
a možem na dohodu zamestnať aj živnostníka???
rodina1
12.10.11,11:19
a možem na dohodu zamestnať aj živnostníka???

áno, môžeš
zuzanna
15.10.11,05:43
tak dakujem velmi pekne takze ho idem prihlasit a ozaj moze dohodar o vykonaní prace ked odrobi tých 350 hodín robit este napr. tých 150 hodín nadčasov ???
Tweety
15.10.11,05:45
tak dakujem velmi pekne takze ho idem prihlasit a ozaj moze dohodar o vykonaní prace ked odrobi tých 350 hodín robit este napr. tých 150 hodín nadčasov ???
NIe.
Katarina
17.10.11,14:28
Pracovník je v hlavnom pracovnom pomere, zároveň v tej istej firme má v jednom mesiaci príjem z dohody o vykonaní práce. Príjem z dohody sa bude musieť uviesť do DP TYP A ? Uvažujem, že ak z dohody sa neodvádza v roku 2011 zrážková daň,/ktorú by mohol považovať za vysporiadanú/, ale preddavková tak asi áno.
Elemaris
18.10.11,10:09
Nezabúdaj na jednu dôležitú vec, a to, práce, ktoré má dotyčný vykonávať.

Dohoda o vykonaní práce je vymedzená výsledkom (upratanie firmy po maľovaní, vyloženie vagóna, spracovanie projektu, vykonanie inventarizácie) a dohoda o pracovnej činnosti pravidelne sa opakujúcou činnosťou (upratovanie kancelárie každý utorok a piatok poobede).

Na toto treba dávať pozor - v dohode o vykonaní práce nemôže byť dohodnutá pracovná úloha napr. pomocné práce pri vedení a zásobovanie firmy, upratovanie kancelárií, pomocné práce v kuchyni. Takto vymedzená pracovná úloha nie je vymedzená výsledkom a splnením pracovnej úlohy dohoda o vykonaní práce nezaniká. Ak ide o jednoznačne opakujúcu sa činnosť, treba ju riešiť pracovnou zmluvou alebo dohodou o pracovnej činosti (ak to nie je viac ako 10 hodín týždenne).
helianna
19.10.11,11:37
Dobry den,
chcem sa opytat ako treba napisat skoncenie dohody o vykonani prace? Moja kamaratka prestala pracovat v restauracii, kde bola na dohodu a zamestnavatelka jej nechce dat ziadnu vypoved ani papier, tak si to chce napisat sama, aby mala podklady na urad. Mozte mi prosim poradit ako to napisat? dakujem vopred
JankaO
19.10.11,11:56
Dobry den,
chcem sa opytat ako treba napisat skoncenie dohody o vykonani prace? Moja kamaratka prestala pracovat v restauracii, kde bola na dohodu a zamestnavatelka jej nechce dat ziadnu vypoved ani papier, tak si to chce napisat sama, aby mala podklady na urad. Mozte mi prosim poradit ako to napisat? dakujem vopred

§ 226
Dohoda o vykonaní práce

(3) Pracovná úloha sa musí vykonať v dohodnutej dobe, inak môže zamestnávateľ od dohody odstúpiť. Zamestnanec môže od dohody odstúpiť, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať preto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky. Zamestnávateľ je povinný nahradiť škodu, ktorá mu tým vznikla.
helianna
19.10.11,19:27
JankaO dakujem za odpoved, ale ja som chcela skor vediet, co ma vlastne urobit, ona tam prestala pracovat, ale nema v ruka ziaden papier, ziadnu vypoved a nevieme co a ako treba napisat. Niekde na nete som nasla vzor ako napisat dohodu o ukonceni pracovneho pomeru, ale kedze som take nieco nikdy nepisala ani sa s tym nestretla, tak nie som si ista ci je to ono.
zuzanna
20.10.11,18:57
No nevidím dôvod prečo by nie.
Akurát by tam mal byť pripnutý rozpis, koľko nocí a ktorý pracovníci - dohodári boli ubytovaný.

Aby sa nepovedalo tu sa to tiež píše http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=29807

az dnes mi doniesli blocky od toho ubytovania neni to žiadna faktúra, ani doklad z registračnej pokladne iba vypísaný prijímový pokladničný doklad na našu firmu a ich razitko a podpis. Môžem toto považovať za daňový doklad???
samod
20.10.11,19:37
Je to pomerne jednoduché. Ak bude ubytovanie platiť firma , objednávať firma tak potom pracovník nemôže mať v cestovnom príkaze účtované ubytovanie, pretože to mal zabezpečené.
Odpoved na prvú otázku je v § 1 ods. 1 písm. c) zákona č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách
citujem
(1) Tento zákon upravuje poskytovanie náhrad výdavkov a iných plnení (ďalej len "náhrada") pri pracovných cestách, pri dočasnom pridelení na výkon práce k inej právnickej osobe alebo fyzickej osobe (ďalej len "dočasné pridelenie"), pri vyslaní do členského štátu Európskej únie (ďalej len "vyslanie do štátu Európskej únie"), pri vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu (ďalej len "vznik pracovného pomeru"), pri výkone práce v zahraničí a pri ceste v súvislosti s mimoriadnym výkonom práce mimo rozvrhu pracovných zmien do miesta pravidelného pracoviska a späť
c) fyzickým osobám činným na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ak je to v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru dohodnuté,
Odpoveď na otázku odpočtu DPH je nasledovná
Odpočet DPH predpokladá vznik daňovej povinnosti § 49 ods. 1 zákona č. 222/2004 Z.z. citujem

Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.
Ak si objednávala ubytovanie firma vzniká daňová povinnosť dodaním služby § 19 ZDPH
Potom by mala byť vystavená faktúra v zmysle § 71 ZDPH
Následne po preukázaní použitia dodania služby na účely činnosti, ktorej výsledky podliehajú DPH bude nárok na odpočet podľa § 51/1/A ZDPH za podmienok uvedených v § 49/2/A ZDPH.
Taký faktúra nemá čo na vyúčtovaní pracovnej cesty robiť.
Ak si ubytovanie vyberal zamestnanec na účely pracovnej cesty tak potom ide o plnenie paltiteľa neplatiteľovi DPH a vy len finančne vysporadúvate nárok zamestnanca v zmysle zákona č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách.Povedané terminológiou ZDPH nebola Vám poskytnutá služba, nevznikla Vám daňová povinnosť a teda nemáte právo na odpočet.
Skúsiť to môžete, ale na druhej strane načo dávať zámienku na dorub dane. Na daňovom úrade tým fintám rozumejú pretože s tým robia. Druhá vec je či sa do toho budú hrnúť.

s pozdravom Samo
GAP
21.10.11,04:33
Prosím Vás čo robiť v prípade, ak zamestnanci na DoPC odrobili v mesiaci september počet hodín podľa zmluvy , ale zamestnávateľ nemá peniaze na vyplatenie miezd? Plánuje vyplatiť na budúci mesiac spolu s ďalším odrobeným mesiacom. Ako mám vypísať výkaz na SP a na DU? S nulovými hodnotami? Alebo riadne odviesť odvody a daň a viesť záväzok voči zamestnancom? A ak nemá zamestnávateľ ani z čoho vyplatiť odvody a daň?
Mila123
21.10.11,05:15
Prosím Vás čo robiť v prípade, ak zamestnanci na DoPC odrobili v mesiaci september počet hodín podľa zmluvy , ale zamestnávateľ nemá peniaze na vyplatenie miezd? Plánuje vyplatiť na budúci mesiac spolu s ďalším odrobeným mesiacom. Ako mám vypísať výkaz na SP a na DU? S nulovými hodnotami? Alebo riadne odviesť odvody a daň a viesť záväzok voči zamestnancom? A ak nemá zamestnávateľ ani z čoho vyplatiť odvody a daň?

mala by si vykazovať odpracované hodiny a dosiahnutú mzdu tak ako bola...nič nezastierať....
zaujímalo by ma koľko je to v celkovom objeme €? a zhruba akú mzdu dosahuje jeden pracovník?
GAP
21.10.11,05:33
Nie je toho veľa. Dokopy pri 6 - tich zamestnancoch je to 200€ v hrubom. Takže zamestnavateľ by mal aspoň odviesť odvody a daň? Ale odvody a daň sa odvádzajú, ak sú vyplatené zamestnancovi. Ak nastane situácia , že už vôbec nevyplatí mzdu lebo nebude z čoho? Ide mu to totiž dosť zle. Už mesiac čaká na platbu z ktorých by pokryl celý rok, ale nemôže sa dočkať. A kto vie či sa dočká. Mňa napadlo, že by som im každy mesiac vypisovala výkaz odpracovaných hodín, a potom spolu aj po troch mesiacoch vyplatila a až vtedy odviedla odvody a daň.
zuzanna
21.10.11,08:07
az dnes mi doniesli blocky od toho ubytovania neni to žiadna faktúra, ani doklad z registračnej pokladne iba vypísaný prijímový pokladničný doklad na našu firmu a ich razitko a podpis. Môžem toto považovať za daňový doklad???

ide mi o to ci takýto doklad (teda iba ručne vypísaný príjmový pokladničný doklad) môže byť dokladom a uplatniť si ho ako náklady firmy???
rodina1
21.10.11,08:19
ide mi o to ci takýto doklad (teda iba ručne vypísaný príjmový pokladničný doklad) môže byť dokladom a uplatniť si ho ako náklady firmy???

Pokiaľ doklad spĺňa všetky náležitosti v zmysle zákona o účtovníctve i zákona o DPH (ak ste platiteľmi DPH) je možné ho považovať za daňový doklad a zaúčtovať ho ako náklady firmy.
helianna
21.10.11,10:42
No ponajnovšom od nás pýtajú aj ukončenie práce na dohodu, kvôli Úpsvar.

chcem sa opytat ako sa zamestnanec dostane k tomu "ukonceniu prace na dohodu"? musi napisat ziadost alebo mu to zamestnavatel ma napisat?
zuzanna
23.10.11,05:18
Pokiaľ doklad spĺňa všetky náležitosti v zmysle zákona o účtovníctve i zákona o DPH (ak ste platiteľmi DPH) je možné ho považovať za daňový doklad a zaúčtovať ho ako náklady firmy.

tento doklad není ani faktúra, ani není tento doklad z registračnej pokladne, je to normálny PPD z papiernictva je tam razítko dátum a podpis, myslim ze takyto doklad nemozem povazovat za danovy je tak???
GAP
25.10.11,09:24
Nie je toho veľa. Dokopy pri 6 - tich zamestnancoch je to 200€ v hrubom. Takže zamestnavateľ by mal aspoň odviesť odvody a daň? Ale odvody a daň sa odvádzajú, ak sú vyplatené zamestnancovi. Ak nastane situácia , že už vôbec nevyplatí mzdu lebo nebude z čoho? Ide mu to totiž dosť zle. Už mesiac čaká na platbu z ktorých by pokryl celý rok, ale nemôže sa dočkať. A kto vie či sa dočká. Mňa napadlo, že by som im každy mesiac vypisovala výkaz odpracovaných hodín, a potom spolu aj po troch mesiacoch vyplatila a až vtedy odviedla odvody a daň.

Poradíte? Treba mi podať mesačný výkaz na SP za september aj prehľad na DÚ a ja neviem čo s tým
rodina1
25.10.11,09:37
Nie je toho veľa. Dokopy pri 6 - tich zamestnancoch je to 200€ v hrubom. Takže zamestnavateľ by mal aspoň odviesť odvody a daň? Ale odvody a daň sa odvádzajú, ak sú vyplatené zamestnancovi. Ak nastane situácia , že už vôbec nevyplatí mzdu lebo nebude z čoho? Ide mu to totiž dosť zle. Už mesiac čaká na platbu z ktorých by pokryl celý rok, ale nemôže sa dočkať. A kto vie či sa dočká. Mňa napadlo, že by som im každy mesiac vypisovala výkaz odpracovaných hodín, a potom spolu aj po troch mesiacoch vyplatila a až vtedy odviedla odvody a daň.

Ak aj nevyplatí mzdy zametnancom, treba ich vypočítať a tým pádom urobiť aj výkaz do SP. Že bude mať voči SP záväzok (teda nezaplatí odvody) potom ho bude penalizovať poisťovňa.
Čo sa týka DÚ, vychádza zamestnancom aj daň?
GAP
25.10.11,09:45
Ano všetkym vychadza daň, vyhlasenie maju podpísané inde.
rodina1
25.10.11,09:59
Ano všetkym vychadza daň, vyhlasenie maju podpísané inde.

Čo sa týka prehľadu, mesiac, v ktorom zamestnancom nebudú vyplatené mzdy, by som nevypĺňala, teda by zostal prázdny, nakoľko podľa pokynov na vyplnenie Prehľadu sa uvádza: Riadok 1 ► dátum ● uvádza sa dátum výplaty miezd za príslušné kalendárne mesiace vykazovaného štvrťroka. Napríklad, ak sa vykonáva výplata alebo pripísanie alebo poukázanie miezd zamestnancom k dobru za mesiac február dňa 10. marca roku 2010, uvedie sa v stĺpci „február“ dátum 10.3.2010. Ak sa vykonáva výplata alebo pripísanie alebo poukázanie miezd zamestnancom k dobru vo viacerých výplatných termínoch, uvedie sa dátum posledného výplatného termínu za príslušné obdobie

Nakoľko mzdy neboli vyplatené, nemáš čo vypĺňať ...
to je môj názor
GAP
25.10.11,10:07
Ďakujem.
topper1
25.10.11,10:37
Je to pomerne jednoduché. Ak bude ubytovanie platiť firma , objednávať firma tak potom pracovník nemôže mať v cestovnom príkaze účtované ubytovanie, pretože to mal zabezpečené.
Odpoved na prvú otázku je v § 1 ods. 1 písm. c) zákona č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách
citujem
(1) Tento zákon upravuje poskytovanie náhrad výdavkov a iných plnení (ďalej len "náhrada") pri pracovných cestách, pri dočasnom pridelení na výkon práce k inej právnickej osobe alebo fyzickej osobe (ďalej len "dočasné pridelenie"), pri vyslaní do členského štátu Európskej únie (ďalej len "vyslanie do štátu Európskej únie"), pri vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu (ďalej len "vznik pracovného pomeru"), pri výkone práce v zahraničí a pri ceste v súvislosti s mimoriadnym výkonom práce mimo rozvrhu pracovných zmien do miesta pravidelného pracoviska a späť
c) fyzickým osobám činným na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ak je to v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru dohodnuté,
Odpoveď na otázku odpočtu DPH je nasledovná
Odpočet DPH predpokladá vznik daňovej povinnosti § 49 ods. 1 zákona č. 222/2004 Z.z. citujem

Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.
Ak si objednávala ubytovanie firma vzniká daňová povinnosť dodaním služby § 19 ZDPH
Potom by mala byť vystavená faktúra v zmysle § 71 ZDPH
Následne po preukázaní použitia dodania služby na účely činnosti, ktorej výsledky podliehajú DPH bude nárok na odpočet podľa § 51/1/A ZDPH za podmienok uvedených v § 49/2/A ZDPH.
Taký faktúra nemá čo na vyúčtovaní pracovnej cesty robiť.
Ak si ubytovanie vyberal zamestnanec na účely pracovnej cesty tak potom ide o plnenie paltiteľa neplatiteľovi DPH a vy len finančne vysporadúvate nárok zamestnanca v zmysle zákona č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách.Povedané terminológiou ZDPH nebola Vám poskytnutá služba, nevznikla Vám daňová povinnosť a teda nemáte právo na odpočet.
Skúsiť to môžete, ale na druhej strane načo dávať zámienku na dorub dane. Na daňovom úrade tým fintám rozumejú pretože s tým robia. Druhá vec je či sa do toho budú hrnúť.

s pozdravom Samo

Premýšlam, ako to vyriešiť, ked sama auditorka ma upozornila na to, že ak je v blokoch, prípadne faktúrach vo vyúčtovaní pracovnej cesty aj DPH tak je nárok na odpočet DPH a ak som neodpočítal, tak to mam zúčtovať ako nedaňové výdavky. Preberala to aj s kolegami auditormi..
GAP
27.10.11,04:56
Ak zamestnanec na DOPČ v priebehu mesiaca ide na PN, je potrebné aby priniesol zamestnávateľovi aj potvrdenie od lekára? Má zamestnávateľ v tomto prípade nejakú povinnosť voči SP?
vieraaaa
27.10.11,05:22
Ak zamestnanec na DOPČ v priebehu mesiaca ide na PN, je potrebné aby priniesol zamestnávateľovi aj potvrdenie od lekára? Má zamestnávateľ v tomto prípade nejakú povinnosť voči SP?
Keďže z DoPČ platí zamestnávateľ iba garančné a úrazové (príp. daň), nemá samozrejme dohodár nárok na náhradu príjmu a dohoda nezakladá ani nárok na nemocenské, tzn., že zamestnávateľ nemá mať akú povinnosť voči SP.
A pokiaľ ide o to garančné a úrazové poistenie, ak nebude mať v mesiaci žiaden príjem z dôvodu PN, tak bude mať na výkaze nulové odvody.
GAP
28.10.11,17:35
Ako mám napísať do výkazu na SP že koľko dní, keď 21 septembra išiel zamestnanec na PN, v DoPČ je napísané že má odpracovať 6hod. týždenne ale odpracoval viac, pretože vedel že bude na PN a chcel mať celú výplatu. Teda za mesiac mal odpracovať 24 hod ale on odpracoval za 14 dní 24 hod.
ewita888
28.10.11,18:08
šak tolko dní, kolko odpracoval...
Tweety
28.10.11,18:10
Ako mám napísať do výkazu na SP že koľko dní, keď 21 septembra išiel zamestnanec na PN, v DoPČ je napísané že má odpracovať 6hod. týždenne ale odpracoval viac, pretože vedel že bude na PN a chcel mať celú výplatu. Teda za mesiac mal odpracovať 24 hod ale on odpracoval za 14 dní 24 hod. Dohoda sa nepočíta na dni, ale na hodiny, takže je jedno, za koľko dni ich odpracoval. Len chcem upozorniť, že odmena za prácu na DoVP sa vypláca po skončení pracovnej úlohy.
§226
(4) Odmena za vykonanie pracovnej úlohy je splatná po dokončení a odovzdaní práce. Medzi účastníkmi možno dohodnúť, že časť odmeny bude splatná už po vykonaní určitej časti pracovnej úlohy. Zamestnávateľ môže odmenu po prerokovaní so zamestnancom primerane znížiť, ak vykonaná práca nezodpovedá dohodnutým podmienkam.
SPeet
15.04.13,09:03
Dobry den, som na urade prace a chcem sa opytat, ze ci je mozne nejako presunut vyplatenie jednej dohody do druheho mesiaca. Akurat teraz nastala taka situacia, ze som robil na jednu dohodu, kde som zarobil cca 130e a mam moznost robit este jednu pracu tento mesiac na dohodu, kde zarobim tiez cca 120e. Je mozne to nejako posunut? Pripadne ine riesenie? Pripadne ak zarobim viac ako 143,40e, tak ma vylucia z UP na jeden mesiac, kde budem musiet zaplatit 55e do ZP? dakujem.
veronikasad
15.04.13,09:47
Dobry den, som na urade prace a chcem sa opytat, ze ci je mozne nejako presunut vyplatenie jednej dohody do druheho mesiaca. Akurat teraz nastala taka situacia, ze som robil na jednu dohodu, kde som zarobil cca 130e a mam moznost robit este jednu pracu tento mesiac na dohodu, kde zarobim tiez cca 120e. Je mozne to nejako posunut? Pripadne ine riesenie? Pripadne ak zarobim viac ako 143,40e, tak ma vylucia z UP na jeden mesiac, kde budem musiet zaplatit 55e do ZP? dakujem.
Je to možné riešiť iba tak, že ti odmenu z druhej dohody vyplatia až v nasl. mesiaci. V ďalšom mesiaci už príjem neprekročíš ?
SPeet
15.04.13,10:31
Je to možné riešiť iba tak, že ti odmenu z druhej dohody vyplatia až v nasl. mesiaci. V ďalšom mesiaci už príjem neprekročíš ?

Ale da sa to dohodnut ano?
Buduci mesiac uz to neprekrocim, su to len jednorazove prace.
veronikasad
15.04.13,10:34
Ale da sa to dohodnut ano?
Buduci mesiac uz to neprekrocim, su to len jednorazove prace.
Ak to máš tak stanovené v dohode, ktorú si odovzdal na UP - ano. (že odmena bude vyplatená až v nasl.mesiaci).
SPeet
15.04.13,10:51
tu druhu dohodu este nemam, pracu vykonam buduci tyzden.
ta suma 143,40e sa rata na mesiac kedy bola vyplatena mzda, alebo za mesiac kedy bola vykonana praca?
veronikasad
15.04.13,11:02
tu druhu dohodu este nemam, pracu vykonam buduci tyzden.
ta suma 143,40e sa rata na mesiac kedy bola vyplatena mzda, alebo za mesiac kedy bola vykonana praca?
Kedy bude vyplatená mzda. Od 1.5. platí novela zákona o službách zamestnanosti - max príjem môže byť 75 % platného životného minima pre dospelú osobu.

Obidve dohody sú u toho istého zamestnávatela ?
SPeet
15.04.13,11:09
nie, su tu rozdielne agentury
s jednou mam podpisanu zmluvu uz druhy mesiac, tu pracu som tento mesiac uz odrobil.
a druha ma este caka, a zmluva bude tiez o dohode o vykonani prace