danielaz
16.09.11,07:30
Ahojte,
zamestnávateľ dal výpoveď zamestnancovi, od 1.10. začne plynúť 2-mesačná výpovedná doba. Nechce však aby chodil do práce z dôvodu zlých vzťahov na pracovisku. Môže sa takto rozhodnúť, že bude zamestnanec doma a plat mu pôjde?
Ďakujem za Vaše názory
Tweety
16.09.11,05:33
Ahojte,
zamestnávateľ dal výpoveď zamestnancovi, od 1.10. začne plynúť 2-mesačná výpovedná doba. Nechce však aby chodil do práce z dôvodu zlých vzťahov na pracovisku. Môže sa takto rozhodnúť, že bude zamestnanec doma a plat mu pôjde?
Ďakujem za Vaše názory
Môže, prečo by nie? Ak sa zamestnáv. takto rozhodol:confused:, je to možné, prečo by nebolo? Zamestnanec na VD má právo, a ak ho zamestnáv. v práci nechce, ale s ním ešte nekončí, nech mu zaplatí. ALe lepšia verzia pre obe strany by bola odísť pred plynutím VD dohodou aj s odstupným.
danielaz
16.09.11,05:37
Ďakujem za rýchlu odpoveď, aj ja som toho názoru.
bubkoch
16.09.11,05:39
zamestnavatel sa moze so zamestnancom dohodnut, ze nemusi chodit do prace ani do zaciatku plynutia VD ... za priemerny plat samozrejme :)
bubkoch
16.09.11,05:40
Môže, prečo by nie? Ak sa zamestnáv. takto rozhodol:confused:, je to možné, prečo by nebolo? Zamestnanec na VD má právo, a ak ho zamestnáv. v práci nechce, ale s ním ešte nekončí, nech mu zaplatí. ALe lepšia verzia pre obe strany by bola odísť pred plynutím VD dohodou aj s odstupným.
no ja ako zamestnanec by som sa urcite nedohodol na ukonceni PP pred zacatim plynutia VD :)
Tweety
16.09.11,05:44
no ja ako zamestnanec by som sa urcite nedohodol na ukonceni PP pred zacatim plynutia VD :)
To ani nemusíš, je to len možnosť, nie povinnosť, ale tento spôsob je výhodnejší.
veronikasad
16.09.11,05:46
Ahojte,
zamestnávateľ dal výpoveď zamestnancovi, od 1.10. začne plynúť 2-mesačná výpovedná doba. Nechce však aby chodil do práce z dôvodu zlých vzťahov na pracovisku. Môže sa takto rozhodnúť, že bude zamestnanec doma a plat mu pôjde?
Ďakujem za Vaše názory
Aký je dôvod skončenia prac.pomeru ?
Ak zamestnanec do začiatku plynutia výpovednej doby požiada o skončenie prac.pomeru dohodou, zamestnávatel musí jeho žiadosti vyhovieť (s nárokom na odstupné). Čiže pracovný pomer môže skončiť hneď po doručení výpovede.
drobeceva
16.09.11,05:47
no ja ako zamestnanec by som sa urcite nedohodol na ukonceni PP pred zacatim plynutia VD :)
ja práve áno...ak by ma nechceli, vezmem odstupné a Dovidenia:). Ak by som tam "trčala" počas VD, nárok na odstupné už by nevznikol.
veronikasad
16.09.11,05:47
no ja ako zamestnanec by som sa urcite nedohodol na ukonceni PP pred zacatim plynutia VD :)
prečo ? Aj keby si vedel, že nedostaneš odstupné ? (zmena ZP od 1.9.)
Tweety
16.09.11,05:49
prečo ? Aj keby si vedel, že nedostaneš odstupné ? (zmena ZP od 1.9.)
Možno o zmenách ani nevie, preto to jeho tvrdenie.
Mila123
16.09.11,05:50
Aký je dôvod skončenia prac.pomeru ?
Ak zamestnanec do začiatku plynutia výpovednej doby požiada o skončenie prac.pomeru dohodou, zamestnávatel musí jeho žiadosti vyhovieť (s nárokom na odstupné). Čiže pracovný pomer môže skončiť hneď po doručení výpovede.
opýtam sa ak dnes by som dostala výpoveď (2-mesačnú), požiadam písomne zamestnávateľa o ukončenie PPV podľa § 76 ods. 2 ZP, musí mi vyhovieť. Ale VD mi plynie až 01.10.2011, teda ak sa dohodneme na vyplatení odstupného v súlade s uvedeným predpisom, PPV mi končí kedy? 30.09.2011 alebo ?????
Tweety
16.09.11,05:51
opýtam sa ak dnes by som dostala výpoveď (2-mesačnú), požiadam písomne zamestnávateľa o ukončenie PPV podľa § 76 ods. 2 ZP, musí mi vyhovieť. Ale VD mi plynie až 01.10.2011, teda ak sa dohodneme na vyplatení odstupného v súlade s uvedeným predpisom, PPV mi končí kedy? 30.09.2011 alebo ?????
Nie, ukončí Ti k dátumu 30.9.,(pred začiatkom plynutia VD,) alebo aj skôr(ak sa dohodnete na skoršom dátume, alebo časť VD odpracuješ, a odstupné dostaneš len zčasti) Záleží na tom, k akému dátumu bude dohoda.
§76
(2) Ak bola zamestnancovi daná výpoveď z dôvodov uvedených v odseku 1, zamestnanec má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou. Tejto žiadosti je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Zamestnancovi patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.

(3) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne, že zamestnanec zotrvá v pracovnom pomere len časť výpovednej doby, zamestnancovi patrí pomerná časť odstupného.
veronikasad
16.09.11,05:51
opýtam sa ak dnes by som dostala výpoveď (2-mesačnú), požiadam písomne zamestnávateľa o ukončenie PPV podľa § 76 ods. 2 ZP, musí mi vyhovieť. Ale VD mi plynie až 01.10.2011, teda ak sa dohodneme na vyplatení odstupného v súlade s uvedeným predpisom, PPV mi končí kedy? 30.09.2011 alebo ?????
najneskôr 30.9., ale ak požiadaš o skončenie dňom 16.9., zamestnávatel ti musí vyhovieť a dnes končíš.
drobeceva
16.09.11,05:52
opýtam sa ak dnes by som dostala výpoveď (2-mesačnú), požiadam písomne zamestnávateľa o ukončenie PPV podľa § 76 ods. 2 ZP, musí mi vyhovieť. Ale VD mi plynie až 01.10.2011, teda ak sa dohodneme na vyplatení odstupného v súlade s uvedeným predpisom, PPV mi končí kedy? 30.09.2011 alebo ?????
ak požiadaš do 30.9. dohodou - z-ľ musí vyhovieť - končíš 30.9. a máš nárok na 2 mes.odstupné
Mila123
16.09.11,05:53
ďakujem....
danielaz
16.09.11,05:56
Výpoveď, par. 63, par. 1, písm b.
Výpoveď je už doručená zamestnancovi, do konca 09/11 si čerpá DOV, a nakoľko zamestnanec (člen rodiny) nie je pre firmu prínosom, nevrlý na zákazníkov, majiteľ firmy nechce aby sa už v predajni nachádzal. Zamestnanec sa nechcel dohodnúť, jediná možnosť bola výpoveď, nechcel ani vyplatiť odstupné.
Tweety
16.09.11,05:57
Výpoveď, par. 63, par. 1, písm b.
Výpoveď je už doručená zamestnancovi, do konca 09/11 si čerpá DOV, a nakoľko zamestnanec (člen rodiny) nie je pre firmu prínosom, nevrlý na zákazníkov, majiteľ firmy nechce aby sa už v predajni nachádzal. Zamestnanec sa nechcel dohodnúť, jediná možnosť bola výpoveď, nechcel ani vyplatiť odstupné.
Odstupné má nárokované zo ZP.
drobeceva
16.09.11,05:58
Výpoveď, par. 63, par. 1, písm b.
Výpoveď je už doručená zamestnancovi, do konca 09/11 si čerpá DOV, a nakoľko zamestnanec (člen rodiny) nie je pre firmu prínosom, nevrlý na zákazníkov, majiteľ firmy nechce aby sa už v predajni nachádzal. Zamestnanec sa nechcel dohodnúť, jediná možnosť bola výpoveď, nechcel ani vyplatiť odstupné.
nemôže sa zriecť právneho nároku
veronikasad
16.09.11,05:58
Výpoveď, par. 63, par. 1, písm b.
Výpoveď je už doručená zamestnancovi, do konca 09/11 si čerpá DOV, a nakoľko zamestnanec (člen rodiny) nie je pre firmu prínosom, nevrlý na zákazníkov, majiteľ firmy nechce aby sa už v predajni nachádzal. Zamestnanec sa nechcel dohodnúť, jediná možnosť bola výpoveď, nechcel ani vyplatiť odstupné.
čiže nechce vyplatiť odstupné a skončiť pred začiatkom plynutia výpovednej doby ?

V tom prípade, ak zamestnávatel nechce aby pracoval, je to platená prekážka na strane zamestnávatela
bubkoch
16.09.11,05:59
To ani nemusíš, je to len možnosť, nie povinnosť, ale tento spôsob je výhodnejší.


ja práve áno...ak by ma nechceli, vezmem odstupné a Dovidenia:). Ak by som tam "trčala" počas VD, nárok na odstupné už by nevznikol.

ste ma nepochopili ...
ja som nemyslel ze budem chodit do prace pocas VD, ale ze by som suhlasil s ukoncenim PP len k zaciatku VD, nie pred zacatim plynutia VD ...
jasne ze teraz nema zmysel chodit do prace pocas VD
veronikasad
16.09.11,06:01
ste ma nepochopili ...
ja som nemyslel ze budem chodit do prace pocas VD, ale ze by som suhlasil s ukoncenim PP len k zaciatku VD, nie pred zacatim plynutia VD ...
jasne ze teraz nema zmysel chodit do prace pocas VD
to znamená, že do konca mesiaca by si chcel ešte chodiť do práce. Keď som dostala výpoveď po 27 rokoch - nechcela som tam byť ďalej ani hodinu ... (v r.2002 pltil rovnaký zákon čo sa týka odstupného ako od 1.9.2011)
danielaz
16.09.11,06:05
čiže nechce vyplatiť odstupné a skončiť pred začiatkom plynutia výpovednej doby ?

V tom prípade, ak zamestnávatel nechce aby pracoval, je to platená prekážka na strane zamestnávatela

Zle som to napísala : výpoveď prevzal, VD plynie od 1.10., vedel, že môže sa dohodnúť na skončení PP k 30.9. a bolo by mu vyplatené 2-mesačné odstupné. Nechcel. Čiže aktuálny stav je, že od 1.10. beží VD, PP skončí 30.11. A z-teľ ho už vo firme nechce.
veronikasad
16.09.11,06:08
Zle som to napísala : výpoveď prevzal, VD plynie od 1.10., vedel, že môže sa dohodnúť na skončení PP k 30.9. a bolo by mu vyplatené 2-mesačné odstupné. Nechcel. Čiže aktuálny stav je, že od 1.10. beží VD, PP skončí 30.11. A z-teľ ho už vo firme nechce.
Tak bude sedieť doma, a zamestnávatel mu bude platiť náhradu mzdy. Nemôžete ho donútiť skončiť pracovný pomer dohodou.
Xanti
16.09.11,06:14
Zle som to napísala : výpoveď prevzal, VD plynie od 1.10., vedel, že môže sa dohodnúť na skončení PP k 30.9. a bolo by mu vyplatené 2-mesačné odstupné. Nechcel. Čiže aktuálny stav je, že od 1.10. beží VD, PP skončí 30.11. A z-teľ ho už vo firme nechce.
No v podstate pre zamestnávateľa je to rovnaké. Ak by mu vyplatil odstupné tak za dva mesiace, a nemá ho v evidencii tie dva mesiace.
Ak bude sedieť doma, tak to odstupné mu v podstate zamestnávateľ vyplatí ako výplatu.
Ja tam nejakú strašnú nevýhodu nevidím. Naj sedí doma ked chce. Plat mu pôjde, a po skončení VD už nedostane nič.
veronikasad
16.09.11,06:14
No v podstate pre zamestnávateľa je to rovnaké. Ak by mu vyplatil odstupné tak za dva mesiace, a nemá ho v evidencii tie dva mesiace.
Ak bude sedieť doma, tak to odstupné mu v podstate zamestnávateľ vyplatí ako výplatu.
Ja tam nejakú strašnú nevýhodu nevidím. Naj sedí doma ked chce. Plat mu pôjde, a po skončení VD už nedostane nič.
Nevýhoda pre zamestnávatela - budú si vzájomne "brnkať" na nervy.
danielaz
16.09.11,06:16
Ďakujem všetkým za názory.
Xanti
16.09.11,06:17
No to je pravda,
ale i po skončení PP môže ex zamestnanec brnkať na nervy ex zamestnávateľovi a posielať na neho kontroly. Takže až taká nevýhoda to nebude.
bubkoch
16.09.11,06:39
No v podstate pre zamestnávateľa je to rovnaké. Ak by mu vyplatil odstupné tak za dva mesiace, a nemá ho v evidencii tie dva mesiace.
Ak bude sedieť doma, tak to odstupné mu v podstate zamestnávateľ vyplatí ako výplatu.
Ja tam nejakú strašnú nevýhodu nevidím. Naj sedí doma ked chce. Plat mu pôjde, a po skončení VD už nedostane nič.

no známy sa momentalne súdi s byvalym zamestnavatelom, pretoze ten mu za 2,5 mesiaca (0,5 mesiaca od vypovede do zacatia VD a 2 mesiace VD) co sedel doma vyplatil len 60% priemernej mzdy ... :cool:
to bolo este ked platil subeh VD a odstupneho
Xanti
16.09.11,07:37
no známy sa momentalne súdi s byvalym zamestnavatelom, pretoze ten mu za 2,5 mesiaca (0,5 mesiaca od vypovede do zacatia VD a 2 mesiace VD) co sedel doma vyplatil len 60% priemernej mzdy ... :cool:
to bolo este ked platil subeh VD a odstupneho
No skús pozrieť http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#142

§ 142
Prekážky na strane zamestnávateľa
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#hore)

(3) Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

Čiže technicky vzaté, je to ako som písala. Na to aby mohol vyplatiť len 60% musí byť dohoda medzi zamestnávateľom a zástupcom zamestnancom. Nemôže sa nariadiť.

(4) Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa.