stefanc
16.09.11,08:30
Matka je v rozvodovom konaní, nežije s manželom v spoločnej domácnosti.Má pri sebe dceru, syn žije s otcom./ pre školsku dochádzku/. Dohodla sa z manželom, že bude brať daňový bonus na dceru a on na syna, Je to možné rozdeliť?? Ako to má dokladovať?
veronikasad
16.09.11,06:46
Matka je v rozvodovom konaní, nežije s manželom v spoločnej domácnosti.Má pri sebe dceru, syn žije s otcom./ pre školsku dochádzku/. Dohodla sa z manželom, že bude brať daňový bonus na dceru a on na syna, Je to možné rozdeliť?? Ako to má dokladovať?
pokial sú manželia, nie je to možné.
stefanc
16.09.11,07:04
Ak mi donesie s UPSVaR doklad , že berie rodinné prídavky len na dceru a otec na syna, ani vtedy nie?
Tweety
16.09.11,07:06
Ak mi donesie s UPSVaR doklad , že berie rodinné prídavky len na dceru a otec na syna, ani vtedy nie?
To nie je o tom, že donesie, ale o tom, že §33 Zákona o dani z príjmov to neumožňuje, buď na obe deti, alebo ani na jedno. Môžu si obidve deti striedať počas roka, ale nie takto, že jeden na jedno a druhý na druhé.

(4) Ak dieťa (deti) uvedené v odseku 2 vyživujú v domácnosti57) viacerí daňovníci, môže si daňový bonus uplatniť len jeden z nich. Pri použití ustanovenia odseku 5 môže uplatniť pomernú časť daňového bonusu po časť zdaňovacieho obdobia jeden z daňovníkov na všetky vyživované deti a po zostávajúcu časť druhý z daňovníkov. Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov a ak sa nedohodnú inak, daňový bonus na všetky vyživované deti sa uplatňuje alebo sa prizná v poradí matka, otec, iná oprávnená osoba.
stefanc
16.09.11,07:14
No dobre, ale ak žiju oddelene , každý s jedným dieľťaťom , potom o bonus prídu obaja rodičia, alebo sa maju tváriť , že deti su u jedného z nich ?
Xanti
16.09.11,07:38
No dobre, ale ak žiju oddelene , každý s jedným dieľťaťom , potom o bonus prídu obaja rodičia, alebo sa maju tváriť , že deti su u jedného z nich ?
A prečo by ste mali prísť o bonus. Tak nech si ho dá manželka vyplácať na obe deti a za to jedno ten bonus posunie manželovi. Poprípade si to podelia, pol roka bude brať bonus jeden a druhého polroka druhý z manželov.
milanr
07.10.11,06:07
Aj moja otázka sa týka rozdelenia uplatnenia DB. Zamestnanec si u nás uplatňuje DB na dve deti. Chce aby si jeho manželka začala uplatňovať DB na tieto deti od 1.10.2011. Stačí tak urobiť iba zmenou vo Vyhlásení? Napr. DB neuplatňujem od 1.10.2011 + podpis a dátum? Pokiaľ to správne chápem, tak deti si rozdeliť nemôžu, ale mesiace uplatnenia áno. Neviem, či je potrebné vyplniť aj oddiel V. Vyhlásenia a poznačiť zmenu zamestnávateľa, ale podľa mňa zamestnávateľ sa nemení mení sa daňovník, ktorý si bude uplatňovať DB. Tak poraďte, prosím, ako to mám správne poriešiť. Ďakujem.
STRELEC
07.10.11,06:16
[QUOTE=milanr;1865030]Aj moja otázka sa týka rozdelenia uplatnenia DB. Zamestnanec si u nás uplatňuje DB na dve deti. Chce aby si jeho manželka začala uplatňovať DB na tieto deti od 1.10.2011. Manželka si uplatní DB podpísaním zmeny vyhlásenia k 01.10. na svojej mzd. učtárni. Stačí tak urobiť iba zmenou vo Vyhlásení? Napr. DB neuplatňujem od 1.10.2011 + podpis a dátum? Áno - stačí.
Pokiaľ to správne chápem, tak deti si rozdeliť nemôžu, ale mesiace uplatnenia áno. Neviem, či je potrebné vyplniť aj oddiel V. Vyhlásenia a poznačiť zmenu zamestnávateľa, ale podľa mňa zamestnávateľ sa nemení mení sa daňovník, ktorý si bude uplatňovať DB. Nie je potrebné. Tak poraďte, prosím, ako to mám správne poriešiť. Ďakujem.[/QOTE]
rodina1
07.10.11,06:16
Aj moja otázka sa týka rozdelenia uplatnenia DB. Zamestnanec si u nás uplatňuje DB na dve deti. Chce aby si jeho manželka začala uplatňovať DB na tieto deti od 1.10.2011. Stačí tak urobiť iba zmenou vo Vyhlásení? Napr. DB neuplatňujem od 1.10.2011 + podpis a dátum? Pokiaľ to správne chápem, tak deti si rozdeliť nemôžu, ale mesiace uplatnenia áno. Neviem, či je potrebné vyplniť aj oddiel V. Vyhlásenia a poznačiť zmenu zamestnávateľa, ale podľa mňa zamestnávateľ sa nemení mení sa daňovník, ktorý si bude uplatňovať DB. Tak poraďte, prosím, ako to mám správne poriešiť. Ďakujem.

Zmenu poberania DB stačí urobiť vo Vyhlásení - v časti III. Čiže prvá časť tvojej otázky je správna.