divosko
16.09.11,10:23
Dobry den, dna 9.12.2011 nastupujem na MD...za tento rok som si nevycerpala 16,5 dna...tuto dovolenku by som si chcela vycerpat po skonceni MD a pred nastupom na rodicovsku dovolenku...ale zaujima ma, co budu povazovat za vymeriavaci zaklad pri vycerpani tejto dovolenky...posledne tri mesiace, ktore som odpracovala v tomto roku pred nastupom na MD, alebo ako to vlastne bude...?
Za skoru odpoved vopred dakujem

Pekny den
Netka
16.09.11,08:29
Predpokladám, že máte na mysli priemer na pracovnoprávne účely nie vymeriavací základ.
Váš priemer bude určený na základe pravdepodobného zárobku.
divosko
16.09.11,08:36
Jedna sa mi o to, ze uctovnicka ma "strasi" ze si mam tu dovolenku vycerpat este pred nastupom na MD...lebo potom po MD mi ju budu ratat z min.mzdy...co je podla mna blbost.....ked mam momentalne HM okolo 1000 eur...takze neviem, ci ma nechce oklamat...preto si to overujem a na socialke mi to nevedeli povedat na 100% :(
Netka
16.09.11,08:42
§ 134
Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely
Na začiatok

(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.
divosko
16.09.11,08:52
Netka, dakujem za radu....len stale nerozumiem, co budu brat u mna za rozhodujuce obdobie....3 mesiace pred nastupom na MD alebo posledne tri mesiace MD? Mozes mi prosim ta este toto vysvetlit? A uz aj idem na pokec s nasou uctovnickou, ktora to pravdepodobne ovlada horsie ako ja:(
Dakujem moc krat
Netka
16.09.11,09:32
(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

Takže ak budete čerpať dovolenku v 06/2012 tak predpokladaný priemer sa bude rátať z prvého štvrťroka 2012.
divosko
16.09.11,09:43
Netka, akurat som bola za uctovnickou...tak ostala zjavne prekvapena, odkial mam taketo info...ze z coho mi ona vyrata ten priemer...ked mi pocas MD nebude vyplacana ziadna vyplata...takze ani ten posledny stvrtok...ci z tej sumy, co mam na zmluve...alebo z toho priemeru co som mala na paske...?POradte mi prosim!!!! Nechcem sa s nou hadat, chcem len to, co mi ma patrit.
Dakujem
Netka
16.09.11,10:09
Priemer Vám vypočíta z toho čo by ste zarobila,keby ste pracovala teda vychádza zo mzdy dohodnutej v zmluve + prípadné zmluvne dohodnuté odmeny.

Skúste poprípade pozrieť aj tu:

http://www.porada.sk/search.php?searchid=14228366