Slavomíra Mačuteková
16.09.11,14:20
Dobrý deň bola by som veľmi rada aby ste mi poradili ako mám postupovať pri vybavovaní majetku mojej babky ktorá je jediným dedičom po svojom dedovi ktorý odišiel pracovať do USA v cca.1917 a aj tam zomrel.Potrebujem nato nejaké potvrdenia alebo niečo také? Viem o tom že jej niekto možno pred 10 rokmi ohľadom toho volal z Bratislavy ale v dôsledku neprítomnosti sa to neriešilo. Bola by som rada aby ste mi poradili kde sa v Bratislave takéto veci ohľadom majetkov riešia. Ďakujem
arizona
16.09.11,12:29
Skus sa informovat na velvyslanectve,alebo konzulate USA.
Slavomíra Mačuteková
16.09.11,13:09
dakujem
buchač
16.09.11,13:54
Dobrý deň bola by som veľmi rada aby ste mi poradili ako mám postupovať pri vybavovaní majetku mojej babky ktorá je jediným dedičom po svojom dedovi ktorý odišiel pracovať do USA v cca.1917 a aj tam zomrel.Potrebujem nato nejaké potvrdenia alebo niečo také? Viem o tom že jej niekto možno pred 10 rokmi ohľadom toho volal z Bratislavy ale v dôsledku neprítomnosti sa to neriešilo. Bola by som rada aby ste mi poradili kde sa v Bratislave takéto veci ohľadom majetkov riešia. Ďakujem

Dedičské právne pomery sa spravujú právnym poriadkom štátu, ktorého bol poručiteľ príslušníkom v čase smrti. Teda ak je Váš otec občanom USA, bude sa jeho dedičstvo spravovať predpismi príslušného štátu USA. Či máte v takom prípade nárok na podiel na dedičstve by Vám vedel povedať právnik znalý práva daného štátu USA. Ak je ale Váš otec občanom Slovenskej republiky, prejednáva jeho dedičstvo slovenský súd a Vám vzniká zákonný nárok na podiel na dedičstve za predpokladu, že nedošlo k vydedeniu.

http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie-firemne-pravo/dedicstvo-po-otcovi-ktory-emigroval-2.html
rudopp
16.09.11,16:21
Dedičské právne pomery sa spravujú právnym poriadkom štátu, ktorého bol poručiteľ príslušníkom v čase smrti. Teda ak je Váš otec občanom USA, bude sa jeho dedičstvo spravovať predpismi príslušného štátu USA. Či máte v takom prípade nárok na podiel na dedičstve by Vám vedel povedať právnik znalý práva daného štátu USA. Ak je ale Váš otec občanom Slovenskej republiky, prejednáva jeho dedičstvo slovenský súd a Vám vzniká zákonný nárok na podiel na dedičstve za predpokladu, že nedošlo k vydedeniu.

http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie-firemne-pravo/dedicstvo-po-otcovi-ktory-emigroval-2.html

Nepomýlil si si náhodou otca s dedom?:D:D:D
(a vnučku s babkou ? )
buchač
16.09.11,17:22
Nepomýlil si si náhodou otca s dedom?:D:D:D
(a vnučku s babkou ? )

...ani nie ...

Mne išlo o pointu ...viď zvýraznené ...
Myslím si , že vystihuje problém , podstatu ...


...baba , dedo , otec , mať ......dedičstvo sa bude aj tak spravovať predpismi príslušného štátu USA...
Melnick
16.09.11,17:41
Ak po dedovi ostal nejaký majetok,mal Vás osloviť správca majetku. Zrejme tak urobil cestou toho "niekoho" z Bratislavy, v prípade, že správcovi majetku nebola známa adresa Vašej babky.
Ak dedo zanechal závet - verte, že úrady by si Vás našli.V prípade, že závet nenechal budete sa musieť o majetok zaujímať Vy. Existujú tlačivá na dokazovanie vzťahu so zomrelým. Vybavovanie s úspešným koncom - dedením - trvá aj niekoľko rokov (2,5:cool:).
O premlčacej dobe k nárokovaniu na majetku nič neviem, ale ak Vašu tému nájdu skvelé právničky- Poraďáčky tak dostanete zaručene 100% správnu odpoveď. :)


Prikladám z internetovej stránky:

Dedičstvo po otcovi, ktorý emigroval
Právna poradňa eTRENDU
336268
04.03.2011 / JUDr. Martin Provazník, advokát bnt

JUDr. Martin Provazník, advokát bntRSS autoraČlánky autora



Môj otec emigroval ešte v roku 1968 do USA, kde žije doposiaľ a má tam už aj vlastnú rodinu (aj deti). Neudržiavali sme ani neudržiavame spolu žiadne kontakty. Mám právo na nejaké dedičstvo po ňom z majetku ktorý nadobudol v USA? Otec ešte pokiaľ viem žije.

Dedičské právne pomery sa spravujú právnym poriadkom štátu, ktorého bol poručiteľ príslušníkom v čase smrti. Teda ak je Váš otec občanom USA, bude sa jeho dedičstvo spravovať predpismi príslušného štátu USA. Či máte v takom prípade nárok na podiel na dedičstve by Vám vedel povedať právnik znalý práva daného štátu USA. Ak je ale Váš otec občanom Slovenskej republiky, prejednáva jeho dedičstvo slovenský súd a Vám vzniká zákonný nárok na podiel na dedičstve za predpokladu, že nedošlo k vydedeniu.

Autor pôsobí ako advokát v advokátskej kancelárii bnt.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jeho informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.
buchač
19.09.11,05:27
Prikladám z internetovej stránky:

Dedičstvo po otcovi, ktorý emigroval
Právna poradňa eTRENDU
336268
04.03.2011 / JUDr. Martin Provazník, advokát bnt

JUDr. Martin Provazník, advokát bntRSS autoraČlánky autora



....neopisuj , dobre ????:---

...viď príspevok č. 2 o trochu vyššie ...:rolleyes:
martin33AA
27.09.11,19:13
No je to tak, ak volačo chceš spoza oceánu je treba dokázať že je tvoj alebo koho dedo, teda rodné listy a pod preložené do angličtiny, zistiť miesto umrtia deda v roku 1917 v ktorom štáte a meste USA. Mne sa zda že nestihol nič tam kupiť a zomrel v nájomnom byte. možno sa mýlim. Potom zistiť či v USA je na neho nejaký majetok /napr. akcie zepelinu maju hodnotu 0,-$/ nehnuteľnosti, cenné papiere a i. Potom ak je majetok v amerike zmapovaný podá sa ako u nás návrh na dedičeké dodatočné konania na súde v mieste úmrtia.
Ak ovšem mal majetok aj na slovensku a nebol zbavený uhorského občianstva, tak treba všetko to čo pre ameriku z tým, že úmrtný list treba naopak preložiť do slovenčiny, dokázať rodnými listami príbuzenstvo, overiť si jeho posledný pobyt nebohého na území či náhodou nežil v maďarsku alebo v rumunsku, nakoľko žil počas uhorského kráľovstva. Zistiť okruh ďalších dedičov a podať návrh na súd kde jeho nehnuteľnosť na slovensku evidovaná. ak sú nehnuteľnosti aj maďarsku, rumunsku, srbsku tak to isté treba urobiť.