adino1
16.09.11,20:33
Ahoj Poraďáci !
Z firmy x sa presúvajú niektoré výkony na firmu y. V oboch firmách som majiteľom aj konateľom. Nový dodávateľ má záujem spolupracovať s firmou y za predpokladu, že niektorých "spoluhráčov" firmy x vylúčime z hry.
V tej súvislosti chcem za symbolické ceny odpredať tovar z firmy x na firmu y.

Je v tom niečo nezákonné?

Je síce pravda, že v takomto prípade niekto bude hovoriť o nadmernom odpočte DPH, ale ako náhle sa tovar z firmy Y predá, DPH sa opäť odvedie štátu, čiže štát nebude ukrátený o daň.
V bývalom období neplatiči a iný konkurenčný boj takmer úplne zablokovali činnosť firmy x a zdravú životaschopnú líniu mám šancu oživiť iba s firmou y, ktorá sa už zaviazala, že preberie na seba splátkový kalendár/nedoplatky na daniach a ostatných odvodoch za firmu x, ktoré vznikali v čase, keď firmy neplatili za tovar.
Je potrebné takúto vec ošetriť zmluvou?
Vyplývajú z toho nejaké neštandardné účtovné metódy?
Pohľadávky firmy x môžem tiež presunúť a fakturovať firme y?

ďakujem
adino1
08.10.11,16:57
nikto neporadí ?
KEJKA
08.10.11,19:53
môžeš to predať ako časť podniku - aj medzi platiteľmi DPH to potom je bez DPH.
adino1
08.10.11,21:04
Ďakujem... vyzerá to na užitočnú radu, ale sa mi to zdá byť zložité v účtovníctve a tiež je k tomu potrebné zasadnutie VZ a nečinného spoločníka firmy x k tomu nedostanem.
KEJKA
09.10.11,05:31
problém je, že ide o prepojené firmy a spomínaš symbolické ceny,
pri predaji časti podniku by napr. záväzky mohli vykryť časť hodnoty majetku.
pohľadávky sa tiež dajú postúpiť, ale zo zadania nevyplýva potreba tohto kroku, ked ide o presun činnosti - alebo skôr o presun zisku?
adino1
09.10.11,06:35
symbolické ceny preto, lebo tým, že firma y dostala exclusivitu výrobcu, pre firmu x sa stane tovar nepredajným a vznikali by ležiaky.

čiže nedá sa povedať, že ide o presun zisku, ak splátkový kalendár DU znamená straty predch. období a ktoré idem hradiť z obratu firmy y
KEJKA
09.10.11,07:15
zisk a cash sú dve rozdielne veci, takže zisk bude v Y a strata z nevýhodného predaja v X - toto nazývam presunom zisku.
Lepšie riešenie by bolo, keby sa tovar predal za reálne ceny z X do Y, a Y by zaplatila firme X, pričom ako konateľ máš možnosť tie peniaze v X použiť na splácanie záväzkov voči DU, SOP, ZP.
Ako zaúčtuješ splátky v Y? nedaňový náklad? nedobytnú pohľadávku voči X? zasa mi to smeruje k predaju časti podniku.
adino1
09.10.11,08:06
ďakujeeeeeem

splátky zaúčtujem zápočtami..
symbolická cena = výpredaj za nákupné ceny zneje lepšie?
KEJKA
09.10.11,08:14
nie že znie, ale za nákupné ceny je dobré riešenie, ja som brala, že za euro....
Ak firma Y má záväzky aj voči X, tak samozrejme, že zápočty sú možné.
ENEN
29.03.12,08:10
Neviete mi prosím poradiť mam dohodu o prevode prav a zavazkov, v ktorej SZČO JU prevádza na inu SZČO prevádzku.Súčasťou zmluvy sú prílohy inventur zásob,krátkodobého majetku,je tam uvedené materialne vybavenie predajne teda dlhodobý majetok a celková suma.Tiež fa je vystavená na sumu odstupne a suma za tovar a vybavenie predajne.Prevod nastava k 27.03.2012 neviem si stým rady ako mam povyradovať majetok v účtovníctve keď ceny mam uvedené len na prílohe zasob a počítačovej techniky,pri dlhodobom majetku je len zoznam.Ako sa postupuje pri prevode prav. Ďakujem