liaura
19.09.11,10:09
Dobry den, neviem ci pisem do spravnej rubriky ale dufam, ze mi nejaka dusa poradi. Dozvedela som sa, ze moj zamestnavatel chce so mnou v skusobnej dobe rozviazat pracovny pomer a my sa s manzelom snazime o dietatko. Chcela by som prezistit, ak nastane situacia, ze ma naozaj prepusti a ja otehotniem napr. o mesiac po ukonceni prac. pomeru (v skusobnej dobe) a ostala by som na PN v tehotenstve, ci mi budu priznane nejake davky z nemoc. poistenia. Doteraz som bola stale zamestana aj pred tymto zamestnanim. Neviem ci mam ist uz na PN teraz alebo by to nebol problem. Vsak ak otehotniem tazko sa mi bude hladat praca. Velmi pekne dakujem za ochotu poradit... vsetkym pekny den....
veronikasad
19.09.11,08:17
Ak v čase skončenia prac.pomeru budeš už tehotná a splňaš podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch, vznikne ti nárok na materské. V prípade, že ešte nebudeš tehotná, napriek tomu že tvoja PN-ka bude trvať, nárok na materské ti nevznikne. Je dobré po skončení prac.pomeru prihlásiť sa v soc.poisťovni ako dobrovolne nemocensky poistená osoba.(platí do konca t.r.).Sleduj zmeny v zákone o soc.poistení (v parlamente alebo na Porade). Pripravujú sa zmeny najmä v oblasti zákona o soc.poistení - DNP.
liaura
19.09.11,08:28
Na zaciatok velmi pekne dakujem za prispevok. Ja zatial splnam podmienku 270 dni. Som dobrovolne nem. poistena ale zatial len mesiac. Ale ja by som chcela vediet, ze ak budem tehotna a nezamestana ci mi budu priznane alebo vyplacane davky zo soc. poistovne alebo zo zdravotnej neviem nerozumiem velmi tomu, co sa tyka samotnej PN-ky?? Rada by som si chcela overit - ak po ukonceni pomeru napr. o mesiac otehotniem a pojdem na PN ci mi budu vyplacane davky z PN-ky do porodu???
veronikasad
19.09.11,08:32
Na zaciatok velmi pekne dakujem za prispevok. Ja zatial splnam podmienku 270 dni. Som dobrovolne nem. poistena ale zatial len mesiac. Ale ja by som chcela vediet, ze ak budem tehotna a nezamestana ci mi budu priznane alebo vyplacane davky zo soc. poistovne alebo zo zdravotnej neviem nerozumiem velmi tomu, co sa tyka samotnej PN-ky?? Rada by som si chcela overit - ak po ukonceni pomeru napr. o mesiac otehotniem a pojdem na PN ci mi budu vyplacane davky z PN-ky do porodu???
Počas evidencie na UP nie si nemocensky poistená. Platitelom zdr.poistenia je štát.
Ak však začneš PN-ku pred skončením skúšobnej doby (pracovný pomer v skúšobnej dobe môže zamestnávatel skončiť aj počas PN), na UP ťa nezaevidujú.
Môžeš isť na PN-ku aj po skončení prac.pomeru, ale ak začiatok PN-ky bude do 26 týždňov od vzniku dobr.nem.poistenia, nemocenské ti bude vyplácané len z minimálneho vymer.základu.
liaura
19.09.11,09:14
Dakujem za odpoved. Ak tomu spravne rozumiem, tak ak pojdem na PN po ukonceni prac. pomeru, bude mi aj tak vyplacane nemocenske z minim. vymer. zakladu. Na to nemocenske mam narok kedykolvek po ukonceni pracov. pomeru alebo je tam nejaka ochranna lehota?? To "nemocenske" bude len vdaka tomu, ze som dobrovolne nemoc. poistena alebo je to pretoze som bola 270 dni nemoc. poistena ako zamestnanec?? Prepacte, ze bombardujem otazkami...DAkujem
veronikasad
19.09.11,09:17
Na nem.dávky zo zamestnania je ochranná lehota v ktorej môže vzniknúť PN-ka 7 dní. Vtedy by si mala nárok na nemocenské z príjmu zo zamestnania. Ak PN-ka vznikne neskôr, tak ti nemocenské vyplatia len z DNP. Počas poberania nemocenského DNP neplatíš.

Do 270 dní nem.poistenia sa ti počíta aj ukončené nem.poistenie zo zamestnania - teda nárok na dávku ti vznikne hneď, ale ak začiatok PN-ky bude do 26 týždňov, nemocenské je len z minima.
liaura
19.09.11,09:50
DAKUJEM. A este otazocka, to znamena ,ze nemocenske bude na den 55% z 329,06 / 30dni nejakych 6,03€ cca 180€ mesacne?? A to najdolezitejsie, pisete mi, ze pocas poberania tohto nemocenskeho nebudem moct platit dobrovolne nemocenske poistenie z toho vyplyva, ze nebudem mat narok ovplyvnit vysku materskeho???
DAKUJEM
veronikasad
19.09.11,09:59
DAKUJEM. A este otazocka, to znamena ,ze nemocenske bude na den 55% z 329,06 / 30dni nejakych 6,03€ cca 180€ mesacne?? A to najdolezitejsie, pisete mi, ze pocas poberania tohto nemocenskeho nebudem moct platit dobrovolne nemocenske poistenie z toho vyplyva, ze nebudem mat narok ovplyvnit vysku materskeho???
DAKUJEM
poberanie nemocenského neovplyvní výšku materského. Pri výpočte denného vymer.základu sa považuje za vylučitelnú dobu.
Maaaria
26.09.11,10:37
Dobry den, viete mi niekto poradit??
zamestnanec dal nasej spolocnosti vypoved k 26.9., v posledny jeho pracovny den nam doniesol Pn-ku ktora trva od 23.9., viete mi poradit, ze ci my mu vyplatime nahradu prijmu za tri dni a a ostatne dni do skoncenia PNky mu vyplati stat? alebo akonahle skoncil pracovny pomer, tak nema narok na nemocenske? Nevyznam sa v tom, poradte prosim.
brčko
26.09.11,20:01
Dobry den, viete mi niekto poradit??
zamestnanec dal nasej spolocnosti vypoved k 26.9., v posledny jeho pracovny den nam doniesol Pn-ku ktora trva od 23.9., viete mi poradit, ze ci my mu vyplatime nahradu prijmu za tri dni a a ostatne dni do skoncenia PNky mu vyplati stat? alebo akonahle skoncil pracovny pomer, tak nema narok na nemocenske? Nevyznam sa v tom, poradte prosim.

nerozumiem akým spôsobom skončil prac.pomer. či:
- priniesol VýPOVED podla § 67 Zákonníka práce? v takom prípade, ak doručil výpoved v septembri 2011 mu začína plynúť výpovedná lehota od 1.10. a pracovný pomer skončí poslendým dnom výpovednej lehoty bez ohladu na pn (výpoved dal zamestnanec, nie zamestnávatel, preto nie je v ochr. dobe podla § 64)
- išlo o dohodu o ukončení prac.pomeru podal § 60 ZP (potrebuje súhlas zamestnávatela) a prac.pomer mal skončiť dohodnutým dnom = 26.9.2011? v takom prípade končí prac.pomer dnom 26.9.2011 bez ohladu na pn.