kalinka
19.01.06,18:22
Prosím Vás . môže mi niekto poradiť!!! Manželka - živnostníčka, si prerušila živnosť, nakoľko je na MD. V majetku je zostal dodávkový automobil. Auto nechce predať, pretože po MD začne opäť podnikať. Môže ho na túto dobu prenajať manželovi, tiež SZČO? Ak áno, tak na základe akej zmluvy?
Už raz som zadala túto otázku v stredu, ale nikto sa nozval.
A práve pozerám, že sa mi to objavilo 2x. Neviem čo som postláčala.
JankaO
19.01.06,18:47
Prosím Vás . môže mi niekto poradiť!!! Manželka - živnostníčka, si prerušila živnosť, nakoľko je na MD. V majetku je zostal dodávkový automobil. Auto nechce predať, pretože po MD začne opäť podnikať. Môže ho na túto dobu prenajať manželovi, tiež SZČO? Ak áno, tak na základe akej zmluvy?
Už raz som zadala túto otázku v stredu, ale nikto sa nozval.
A práve pozerám, že sa mi to objavilo 2x. Neviem čo som postláčala.

Môže. Ak nemajú rozdelené BSM, je to v podstate aj jeho majetok, takže žiadna zluva nemusí byť. Ale nič nepokazíte ani tým, keď bude vyhotovená zmluva o prenájme hnuteľného majetku - auta. Nezabudnite, že ak bude automobil používať manžel ako SZČO, mal by podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel najneskôr do 15 dní od prvého dňa, kedy ho bude pužívať v súvislosti s podnikaním. V takomto prípade si môže uplatniť ako výdaj ovplyvňujúci DZ spotrebu PHM. Nemôže si uplatniť tzv.kilometrovné.
kalinka
20.01.06,05:44
Ďakujem. Práveže majú PSM.
JankaO
21.01.06,08:10
Ďakujem. Práveže majú PSM.

Tak potom riešiť klasickým nájmom hnuteľnej veci. A platí to, čo som napísala od 4. vety.
anulík
21.01.06,16:59
Ahoj, neviem či tomu dobre rozumiem, ak má SZČO súkromný automobil, ktorý používa na podnikanie a má zaplatenú daň z motorových vozdiel, tak si nemôže uplatniť aj zákonné kilometrovné ? Ja si myslím že áno, pretože si nemôže uplatniť odpisy, opravy či iné služby na automobil.
Tweety
21.01.06,17:02
Ahoj, neviem či tomu dobre rozumiem, ak má SZČO súkromný automobil, ktorý používa na podnikanie a má zaplatenú daň z motorových vozdiel, tak si nemôže uplatniť aj zákonné kilometrovné ? Ja si myslím že áno, pretože si nemôže uplatniť odpisy, opravy či iné služby na automobil.
Môže si uplatniť náhradu za používanie MV- tzv.kilometrovné 6,20,-. Odpisy a iné náklady si uplatňuje len ten, kto má vozidlo v majetku. ;)
kalinka
22.01.06,17:48
Takže to zhrniem. Manžel si uplatní náhradu za PHM a kilometrovné. Náklady na opravu, nálepku a zaplatenú daň z motorových vozidiel nemôže zahrnúť do výdavkov OZD. Mánželka si dá do DP výdaje za opravu a príjem z prenájmu auta. Auto je už odpísané. Ekómke na DÚ povedali, že s autom sa nemôže nič robiť, nakoľko je živnosť pozastavená. Nechcela som tomu veriť. preto som si to u Vás overila ako to je z prenájmom takéhoto auta.
Všetkým ďakujem.
Evanka
22.01.06,18:32
Takže to zhrniem. Manžel si uplatní náhradu za PHM a kilometrovné. Náklady na opravu, nálepku a zaplatenú daň z motorových vozidiel nemôže zahrnúť do výdavkov OZD. Mánželka si dá do DP výdaje za opravu a príjem z prenájmu auta. Auto je už odpísané. Ekómke na DÚ povedali, že s autom sa nemôže nič robiť, nakoľko je živnosť pozastavená. Nechcela som tomu veriť. preto som si to u Vás overila ako to je z prenájmom takéhoto auta.
Všetkým ďakujem.
Ono to asi nebude také jednoduché.
1. manželia nemaju BSM, teda majú rozdelený majetok
2. manželka má automobil v majetku, je daňovo odpísaný, ale asi nie je vyradený z majetku.
3. manželka má prerušenú živnosť.
V prvom rade by mala otázka znieť. Môže prenajímať majetok zaradený do podnikania, keď má pozastavenú živnosť?
Zrejme z toho vychádzali na DÚ a uzatvorili to tak, že s autom sa počas pozastavenej činnosti nemôže "nič robiť".

Predpokladajme, že v najlepšom prípade však aj počas pozastavenia živnosti môže automobil prenajať, nie ako podnikateľ ale ako občan.
V tom prípade je potrebné urobiť nájomnú zmluvu. Nájomca (manžel) si však môže uplatniť iba PHM, dialničnú nálepku a daň z motorových vozidiel; 6.20/km si uplatniť nemôže, nakoľko nie je vlastníkom automobilu. Prenajímateľ by si ale v tom prípade asi nemohol uplatniť výdavky za opravy, napriek tomu, že má automobil v majetku, lebo je to počas prerušenie podnikania nepožičiava ho ako podnikateľ.
To je môj názor.
Kačena I.
26.01.06,15:22
Predpokladajme, že v najlepšom prípade však aj počas pozastavenia živnosti môže automobil prenajať, nie ako podnikateľ ale ako občan.
V tom prípade je potrebné urobiť nájomnú zmluvu. Nájomca (manžel) si však môže uplatniť iba PHM, dialničnú nálepku a daň z motorových vozidiel; 6.20/km si uplatniť nemôže, nakoľko nie je vlastníkom automobilu. Prenajímateľ by si ale v tom prípade asi nemohol uplatniť výdavky za opravy, napriek tomu, že má automobil v majetku, lebo je to počas prerušenie podnikania nepožičiava ho ako podnikateľ.
To je môj názor.[/quote]

Ak 1. SZČO požičia auto nezaradené do majetku inej SZČO, tá si nemôže uplatniť 6,20/km len hodnotu PHL? Ide o prípad do 30.11.05, kde daň ešte platil majiteľ.