lepotka
06.09.04,09:03
Chcem Vás poprosit, má už niekto skúsenosti so spracovaním Projektu na ochranu osobných údajov. Na koho by som sa mohla obratit, alebo nejaky vzor podla ktorého by som si ho mohla spracovať sama.

Ak viete poraďte mi prosím, vopred ďakujem!
Miro77
07.09.04,12:21
Mi sme dostali na vedomie zákon na ochranu os.údajov. Ale, že by sme mali neaký projekt neviem.
zeel
07.09.04,12:25
No, neviem či len tak Ti niekto dá projekt ... Napr. my ako firma ich robíme normálne za peniaze pre našich zákazníkov. Samozrejme podstatné je, či spracovávate nejaké osobné údaje (RČ) v nejakom sw.....
lepotka
07.09.04,12:32
Spracovávam iba údaje ktoré sú potrebné pre vedenie personalistiky a miezd, iné osobné údaje pre marketingové účely nevediem.
zeel
07.09.04,12:35
To máš jedno ..ak sa niekde spracúva Rodné číslo - tak musíš mať smernicu. Inak ten zákon o ochrane os. údajov je dosť krátky - stačí si to pozrieť a vyrobiť si podľa toho smernicu .... ale sú tam pekné hlúposti - manželka si napr. musel "zaheslovať" screensaver - lebo inak by porušovala zákon :-)
lepotka
07.09.04,12:38
Cize ak tomu rozumiem mala by mi stacit smernica nepotrebujem ten projekt za neviem kolko penazi?
zeel
07.09.04,12:40
Ak spracovávate RČ v softvéri, tak musíš mať projekt. ...počkaj pozriem ako je to presne v zákone :-) ... za pivo ..OK ? :-))))
lepotka
07.09.04,12:46
Nie je porblem, donášková funguje, a ak mate blizko k Humennému tak osobne.
vladan
07.09.04,12:50
Ak spracovávate RČ v softvéri, tak musíš mať projekt. ...počkaj pozriem ako je to presne v zákone :-) ... za pivo ..OK ? :-))))
môžem sa niečo opýtať? možno to bude hlúpa otázka, ale ja fakt neviem, čo mám rozumieť pod pojmom "SPRACOVÁVAŤ RČ V SOFTE" :-(((
- to akože keď mám mzdový soft, a tam mám uvedené RČ zamestnanca už sa považujem za "spracovateľa RČ"? ... či som až taká hlúpa?
... ale sľubujem, že zajtra kuknem do zákone, že čo to mi za móresy :-)
Prajem pekný zvyšok dňa :-)
zeel
07.09.04,12:53
No, takze §15 hovorí o tom, že prevádzkovateľ musí mať urobený BEZPEČNOSTNÝ PROJEKT ak v sú v inf. systéme spracovávané osobitné kategórie osobných údajov(podľa § 8). a §8 hovorí, že osobitnou kategóriou je : (bod 2) všeobecne použiteľný identifikátor ustanovený osobitným zákonom (= Rodné číslo ...) ..
Takže sa môžeš rozhodnúť, či treba projekt ....
na pivo zabudni ...idem za chvíľu autom :-)
zeel
07.09.04,12:58
Vladan - už to máš tu ... zákon je napr. na www.zbierka.sk ...je to z 428/2002 ..
pozrite si to a skúste povedať, či mám pravdu ..ale keďže nám za to zákazníci platia tak asi ano :-))))
My ako malá firma, ktorej spracováva účtovnícto externá f., máme len smernicu, kde sú uvedené veci ohľadom ocharny os. údajov - urobil som ju pre istotu, aby nás niekto nenapadol, že na to kašleme...
a donútili sme f.,ktorá nám robí účto podpísať dodatok k zmluve, že MÁ vypracvaný bezpečnostný projekt na sw, v ktorom spracúva naše osobné údaje ...
Ervin
07.09.04,12:59
Spracúvanie osobných údajov v inf. systéme je spracúvanie nielen v softe, ale aj v kartotéke, listoch atd......smernicu treba, bezp. projekt tiež, aj keď je to nezmysel, napr. u malej firmicky. Vypracovať smernicu môžte aj svojpomocne, ale bezpečnostný projekt sa odporúča zadať firme, ktorá sa tým zaoberá. Keď si pozriete zákon bude Vám jasné prečo (čo všetko by mal bezpečnostný projekt obsahovať....). Nezabudnite ani ďalšie chuťovky- registrovať informačný systém, poučiť oprávnené osoby, ustanoviť zodp. osobu.
lepotka
07.09.04,13:03
Dakujem pekne zeel za tie info a za ochotu. To pivo mozno inokedy.
Este raz dakujem.
zeel
07.09.04,13:05
Nemáš za čo ..veď o tomto porada je :-)
ja sa tu stále učím kopec nových vecí .... a všetkým čo sem píšu ďakujem a držím palec, aby im to vydržalo !!!
lepotka
07.09.04,13:09
Vdaka aj ostatnym za informacie asi budem poriadne studovat zakon. Prevdupovediac nemam naň vôbec chuť.
mayday
13.02.06,13:59
ahoj lepotka, mám pre teba riešenie. Sme softvérová firma Kyberos, s.r.o., ktorá sa tiež touto problematikou zaoberá od vzniku tohto zákona. Spracovávame šablonu BP a šablonu smerníc BP, ktorá spľňa požiadavky zákona, primárne rieši oblasť personalistiky a miezd ako najčastejší systém relevantný k tomuto zákonu. Riešenie je postavené tak, aby projekt mohol byť jednoducho modifikovaný pre konkrétne podmienky určitej spoločnosti pre jej relevantné informačné systémy. Táto služba prináša komplexné materiály s podrobne rozpracovaným postupom a návodom na dopracovanie kvalitného BP, plne v súlade s platnou legislatívou SR a STN normami z oblasti riadenia bezpečnosti IT. Dodávka je doplnená doporučenými formulármi, návodmi, metodikami a smernicami a k tomu konzultácie. Všetky materiály sú zasielané na CD médiu do 2 dní od dňa zaplatenia.
bližšie info na www.kyberos.sk
mayday
13.02.06,14:06
Miro77 ahoj , my sme firma ktorá spracováva bezpečnostné projekty a smernice. Ponúkame aj kozultácie a školenia. K novele č. 90/2005 máme na stránke aktuálne vypracované pozri www.kyberos.sk
mayday
13.02.06,14:09
Bezpecnostny projekt treba realizovat ak IS obsahuju osobne udaje a je
pristup na Internet. Bezpecnostne smernice treba realizovat ak IS
obsahuju osobne udaje bez pripojenia na Internet. Poverenie zodpovednej
osoby je zavisle od poctu zamestnancov do 5 nemusi byt poverena , nad 5
musi byt poverena.
mayday
13.02.06,14:20
Bezpecnostny projekt treba realizovat ak IS obsahuju osobne udaje a je
pristup na Internet.
Bezpecnostne smernice treba realizovat ak IS obsahuju osobne udaje bez pripojenia na Internet.
Poverenie zodpovednej osoby je zavisle od poctu zamestnancov do 5 nemusi byt poverena , nad 5 musi byt poverena.

Akékoľvek otázky k zákonu č. 428/2002 a jeho novele č. 90/2005 sa môžete obrátiť na mňa.
Prípadny kontakt madajova@kyberos.sk
tel:046/543 93 68
web: www.kyberos.sk (http://www.kyberos.sk)
rada
13.02.06,14:42
pozri aj dokumenty,tlačivá tam sú nejaké veci čo sa týkajú zákona o ochrane...
atomant
24.02.06,09:42
Zdravim,
mozno mam hlupu otazku, ale neviem presne aky suhrn udajov sa povazuje za osobne udaje. Cital som par. 3, kde sa to definuje, ale prakticky z toho som nezistil moc. Existuje nejaky vyklad?
Podstata mojej otazky je, ci suhrn udajov: meno, priezvisko, cislo telefonu, obec, PSC, ulica, cislo domu sa povazuje za osobny udaj alebo nie? Ak ano, tak co mam vynechat aby to nebolo povazovane za os. udaj? Napriklad suhrn udajov: meno, priezvisko, tel. cislo a obec sa povazuje za os. udaj?
Dalej ak evidujem: nazov firmy, ICO, obec, potom sa to berie ako os. udaj alebo nie?
Dakujem,
Atomant
dana9
24.02.06,09:59
Zákon na ochranu os. údajov ochraňuje iba údaje o fyzických osobách, takže napríklad na databázu firiem s ktorými spolupracujete sa nevzťahuje.

V zmysle § 1
zákon upravuje a) ochranu osobných údajov fyzických osôb pri ich spracúvaní...
tima
14.03.06,12:57
chcela by som sa spytat, ci poverenu osobu treba z uradu aj odhlasovat, ked uz nebude poverena, konci pracovny pomer?
dakujem
SilviaS
14.03.06,13:02
Ak už tá osoby nie je poverená o ochrane osobných údajov treba ju odhlásiť z toho úradu a ak si zvolíte novú osobu tak je treba nahlásiť,aspoň nám to povedali na školení.
Silvia:) :) :)

p.s. Vždy ak zvolíte novú osobu treba ju nahlásiť na úrad na ochranu osobných údajov do Bratislavy a ak s ňou rozviažete prac.pomer tak odhlásiť.
imino
08.12.06,19:25
Zákon na ochranu os. údajov ochraňuje iba údaje o fyzických osobách, takže napríklad na databázu firiem s ktorými spolupracujete sa nevzťahuje.A aka je odpoved na predchadzajucu otazku Atomanta:
"Podstata mojej otazky je, ci suhrn udajov: meno, priezvisko, cislo telefonu, obec, PSC, ulica, cislo domu sa povazuje za osobny udaj alebo nie?"
Melnick
08.12.06,20:24
áno,považuje.:)
imino
08.12.06,20:50
áno,považuje.:)Hm, spytam sa konkretne takto:
ak mam databazu predplatitelov casopisu, udaje obsahuju Meno, Priezvisko, Adresu, Telefon, musim
1, ziadat ich suhlas na spracovanie?
2, vypracovat Projekt?
3, registrovat ...(CO?), ked PC nie je pripojene k internetu?
4, poverit sam seba, ked nemam zamestnanca ani spolupracovnika ani nikoho ineho?
5, ...???
PROSIM(!!!) lopatisticke odpovede, lebo uz mam z toho zakona a aj z asi 852 prispevkov, ktore som som tu uz precital TOTALNY GULAS....... :(

DAKUJEM!!!
Melnick
08.12.06,21:24
Hm, spytam sa konkretne takto:
ak mam databazu predplatitelov casopisu, udaje obsahuju Meno, Priezvisko, Adresu, Telefon, musim
1, ziadat ich suhlas na spracovanie?áno
2, vypracovat Projekt?

Kedy je potrebné mať vypracovaný bezpečnostný projekt?


Ak sú v informačnom systéme spracúvané osobitné kategórie osobných údajov (napr. rodné číslo) a súčasne je tento informačný systém pripojený na internet alebo je prevádzkovaný v sieti pripojenej na internet. (§ 15 odsek 2)



3, registrovat ...(CO?), ked PC nie je pripojene k internetu?
Je potrebné vypracovať bezpečnostný projekt, ak informačný systém obsahuje rodné čísla, ale nie je pripojený na internet?


Nie. V tomto prípade stačí vypracovať bezpečnostnú smernicu. (§ 15 odsek 2). Bezpečnostný projekt ani bezpečnostnú smernicu prevádzkovateľ neposiela na Úrad pre ochranu osobných údajov Slovenskej republiky



4, poverit sam seba, ked nemam zamestnanca ani spolupracovnika ani nikoho ineho?Myslím,že odpoveď je vyššie
5, ...???:) :) :)
PROSIM(!!!) lopatisticke odpovede, lebo uz mam z toho zakona a aj z asi 852 prispevkov, ktore som som tu uz precital TOTALNY GULAS....... :(

DAKUJEM!!!

Neviem či som Ti ten guľáš trochu dochutila,alebo totálne presolila:)
imino
08.12.06,21:46
Neviem či som Ti ten guľáš trochu dochutila,alebo totálne presolila:):) :) To je v pohode, aj presolene sa obcas da zniest. :)
Dobre, takze:
1, ten suhlas by som mal vypytat dodatocne... a pri novych to vyziadat spolu s objednanim predplatneho?
2, nie je splnena ani jedna z podmienok :) projekt nebude (huraaa :) )
3, registrovat teda tiez nemusim... uf :)
4, hm, poverit sa teda nie? Ale nahlasit na Urad... ano?

Melnick, vdaka za odpovede, ja som uz taky, ze sa radsej 5 aj 10x opytam, ako by som sa mal 1x mylne domnievat... :)
Melnick
08.12.06,21:54
Za akých okolností je prevádzkovateľ povinný prihlásiť svoj informačný systém na registráciu?

Ak prevádzkuje informačný systém, v ktorom sa spracúvajú osobné údaje úplne alebo čiastočne automatizovanými prostriedkami spracúvania. Povinnosti registrácie však nepodliehajú informačné systémy, ktoré:
• podliehajú osobitnej registrácii;
• podliehajú dohľadu zodpovednej osoby, ktorá vykonáva dohľad nad ochranou osobných údajov;
• obsahujú osobné údaje fyzických osôb spracúvané na účely plnenia predzmluvných vzťahov alebo uplatňovania práv a povinností vyplývajúcich pre prevádzkovateľa z existujúceho alebo ukončeného pracovnoprávneho vzťahu, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo členského pomeru s týmito fyzickými osobami vrátane osobných údajov ich blízkych osôb (najčastejším prípadom je pracovný pomer);
• obsahujú osobné údaje o členstve osôb v odborovej organizácii, ktoré sú jej členmi, osobné údaje o náboženskej viere osôb združených v štátom uznanej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti alebo osobné údaje o členstve osôb v politickej strane alebo v politickom hnutí, ktoré sú ich členmi ak ich tieto organizácie spracúvajú a využívajú výlučne pre svoju vnútornú potrebu;
• obsahujú osobné údaje potrebné na uplatňovanie práv alebo plnenie povinností vyplývajúcich z osobitného zákona alebo sú spracúvané na základe osobitného zákona. (§ 25 odsek 2)


Môj názor je vyznačený modrou.:)

Takto to vnímam ja,ale nechajme priestor vyjadriť sa ešte aj ostatným.

imino,tu Ti prikladám ešte formuláre.
http://www.dataprotection.gov.sk/buxusnew/generate_page.php?page_id=141
imino
08.12.06,22:10
VDAKAAAAAA!
Este sa spytam na toto:
vydavatelstvo, pre ktore som napisal zopar clankov (zatial prvy krat), mi do Zmluvy o vytvoreni diela uviedlo cislo obcianskeho preukazu. Je to vzhladom na tento zakon o.k.? Ze tam nie je rodne cislo som rad, ale OP tam tiez nemusel byt...

Prosim ta, Melnick, co si o tom myslis. :)
Melnick
08.12.06,22:18
VDAKAAAAAA!
Este sa spytam na toto:
vydavatelstvo, pre ktore som napisal zopar clankov (zatial prvy krat), mi do Zmluvy o vytvoreni diela uviedlo cislo obcianskeho preukazu. Je to vzhladom na tento zakon o.k.? Ze tam nie je rodne cislo som rad, ale OP tam tiez nemusel byt...

Prosim ta, Melnick, co si o tom myslis. :)

Ten údaj potrebovali zrejme pre vyplatenie Tvojho honoráru,ale súhlas od Teba podľa môjho názoru mali mať.:)
imino
08.12.06,22:27
Ano, potrebovali to kvoli honoraru a ten suhlas je o.k., len ci to tam mohli zverejnit...
Melnick
08.12.06,22:33
Áno, tá zmluva je v dvoch vyhotoveniach : jedna Tebe a druhá ostáva u nich a oni sú povinní údaje ochraňovať podľa zákona o ktorom tu diskutujeme. Ináč podľa tohto zákona máš právo požiadať ich o likvidáciu Tvojich osobných údajov,ak bol splnený účel,na ktorý boli poskytnuté.
imino
08.12.06,22:42
O, tak to hadam nebude tak skoro treba, :) myslim tym, ze este od nich "zakazky" na clanky dostanem. :) :) Ale, dobre vediet. :)

Este raz, vdaka. Ak ma nieco opat napadne (len nie bacil xi xi), tak to sem hodim.

Bru nocku. :)
Melnick
08.12.06,22:44
mimotemy Tak to je fakt,s bacilami sem radšej nechoď.:D :D :D :D Brú.
dana9
09.12.06,08:07
A aka je odpoved na predchadzajucu otazku Automata:
"Podstata mojej otazky je, ci suhrn udajov: meno, priezvisko, cislo telefonu, obec, PSC, ulica, cislo domu sa povazuje za osobny udaj alebo nie?"

IMHO nie, sú to všetko údaje, ktoré sa dajú zistiť napr. s telefónneho zoznamu.
imino
09.12.06,11:34
Ale dievcence, ved ma neplette... :(
Otazka znela:
"Podstata otazky (Atomanta) je, ci suhrn udajov: meno, priezvisko, cislo telefonu, obec, PSC, ulica, cislo domu sa povazuje za osobny udaj alebo nie?"

áno,považuje
Ale:

IMHO nie, sú to všetko údaje, ktoré sa dajú zistiť napr. s telefónneho zoznamu.
Tak teda, ako to je??? A ked sa tie udaje nepovazuju za osobne, ako pise dana9, je nutna aplikacia predmetneho zakona???

Zopakujem aj moje otazky:
"... ak mam databazu predplatitelov casopisu, udaje obsahuju Meno, Priezvisko, Adresu, Telefon, musim:
1, ziadat ich suhlas na spracovanie?
2, vypracovat Projekt? ...nie je tam RC, takze nie...
3, registrovat na Urade...(CO?), ked PC nie je pripojene k internetu?
4, mam poverit sam seba dohladom nad spracovanim a ochranou os.udajov, ked nemam zamestnanca ani spolupracovnika ani nikoho ineho?"

Melnick, dana9, som vam vdacny za ochotu a rady, len to teda ujednotme. :) :) :)
Melnick
09.12.06,11:43
Ja si stojím za odpoveďami.:) :) :) Takisto určite aj dana9:)
Príde tretí- rozhodne:)
dana9
09.12.06,13:28
Ja si stojím za odpoveďami.:) :) :) Takisto určite aj dana9:)
Príde tretí- rozhodne:)
Prepáčte,odpoveď som odoslala až na druhý deň,medzičasom sa diskusia trošku rozvetvila.

Osobne si myslím, že údaje v uvedenom rozsahu nie sú takými os. údajmi v zmysle zákona o ochrane OÚ, ktoré by požívali špeciálnu ochranu. ALE,ak sa k nim pripradí akýkoľvek ďalší údaj, napríklad ide zozname zákazníkov, ktorí si kúpili auto, tak už sú to údaje, ktoré s vyhľadom na kontext, majú výpovednú hodnotu o ekonomickej situácii dotknutej osoby. T.j. ak sú takéto údaje súčasťou najakého zoznamu,ktorý má nejakú výpovednú hodnotu o sociálnej a ekonomickej situácii "vlastníka údajov", tak ide o os. údaj, ktorý požíva ochranu.

Takže odpoveď Melnick ja tiež správna :):):)

dana:)
imino
09.12.06,14:09
Osobne si myslím, že údaje v uvedenom rozsahu nie sú takými os. údajmi v zmysle zákona o ochrane OÚ, ktoré by požívali špeciálnu ochranu. ALE,ak sa k nim pripradí akýkoľvek ďalší údaj, napríklad ide zozname zákazníkov, ktorí si kúpili auto, tak už sú to údaje, ktoré s vyhľadom na kontext, majú výpovednú hodnotu o ekonomickej situácii dotknutej osoby. T.j. ak sú takéto údaje súčasťou najakého zoznamu,ktorý má nejakú výpovednú hodnotu o sociálnej a ekonomickej situácii "vlastníka údajov", tak ide o os. údaj, ktorý požíva ochranu. Takže odpoveď Melnick ja tiež správna :):):)Joooj diovky, tos ste ma uplne doplietli... :) :) :) :) :)

Ale vzhladom na konkretny priklad:
- zoznam predplatitelov casopisu - Meno, Priezvisko, Adresa, Telefon (nechystam sa im predavat ani auto, ani zehlicku, ani nehnutelnosti :) :) )

1, ziadat ich suhlas na spracovanie? ...Melnick napisala: ANO...
2, vypracovat Projekt? ...Melnick: nie je tam RC, takze nie, staci Smernica...
3, registrovat na Urade...(CO?), ked PC nie je pripojene k internetu? ...bez RC a internetu netreba...
4, mam poverit sam seba dohladom nad spracovanim a ochranou os.udajov ...TOTO MI NIE JE 100% JASNE...

Melnick uz napisala, ako to podla nej v TOMTO pripade ma byt, dufam, ze som to spravne zhrnul za jednotlivymi otazkami. Je to teda naozaj TAK? Nemusim si z toho robit az taku tazku hlavu???

Ste zlate, Melnick, dana9, ze sa mi snazite pomoct. VDAKA. :) :)
Melnick
09.12.06,14:17
Joooj diovky, tos ste ma uplne doplietli... :) :) :) :) :)



Joooj ako si nám pekne .:) :) :) :)
Ale vážne,skús si naše odpovede porovnať tu:

http://www.dataprotection.gov.sk/buxusnew/generate_page.php?page_id=116
dana9
09.12.06,14:45
Po preštudovaní celej témy môžem zodpovedne vzhlásiť, že súhlasím so všetkým, čo Melnick napísala.
Takže žiaden dôvod na pochybnosti nie je. Okrem toho, my sme v minulosti riešili podobný problém, a žiadali sme o vyjadrenie aj úrad, (odpovedajú promptne aj na elektronicky zaslané dotazy) a odpoveď bola presne v tomto duchu, takže prípadne si to dajte potvrdiť aj od nich.


dana:)
dana9
09.12.06,14:49
Joooj diovky, tos ste ma uplne doplietli... :) :) :) :) :)

Ale vzhladom na konkretny priklad:
- zoznam predplatitelov casopisu - Meno, Priezvisko, Adresa, Telefon (nechystam sa im predavat ani auto, ani zehlicku, ani nehnutelnosti :) :) )

1:) :)

To s tým autom bol len príklad, aj to aký má človek predplatenýá časopis o ňom niečo vypovedá. Niekto má PLAYBOY-a ,niekto Záhradkára apod.

d:)
imino
09.12.06,16:13
Joooj ako si nám pekne .:) :) :) :) Ved ste ku mne mile, tak si milo povedat aj zasluzite. :p :)

Po preštudovaní celej témy môžem zodpovedne vzhlásiť, že súhlasím so všetkým, čo Melnick napísala. Takže žiaden dôvod na pochybnosti nie je.Tak fajn, ukludnili ste ma, dievcence. Uz sa len popasovat s tou smernicou. Ak by som si s niecim nevedel rady, tak sa sem ozvem. :)

Pekny vecer! :)
imino
09.12.06,20:15
...konkretny priklad:
- zoznam predplatitelov casopisu - Meno, Priezvisko, Adresa, Telefon

1, ziadat ich suhlas na spracovanie? ...Melnick napisala: ANO...
2, vypracovat Projekt? ...Melnick: nie je tam RC, takze nie, staci Smernica...
3, registrovat na Urade...(CO?), ked PC nie je pripojene k internetu? ...bez RC a internetu netreba...
4, mam poverit sam seba dohladom nad spracovanim a ochranou os.udajov ...TOTO MI NIE JE 100% JASNE...Vratim sa k bodu 2,. Na stranke Uradu... som nasiel "clanok" "K mylným informáciám...(bezpecnostny_projekt)", v ktorom je citacia zakona:
"...podla § 15 ods. 2 zákona č. 428/2002 Z.z. je prevádzkovateľ a sprostredkovateľ povinný prijať tieto opatrenia (a vypracovať alebo zabezpečiť vypracovanie) vo forme bezpečnostného projektu informačného systému (ďalej len "bezpečnostný projekt") ak: a)..(RC+internet).. b)..(RC bez internetu).. c)..(verejny zaujem)..".

Pod touto citaciou je veta:
"Je tak zrejmé, že bezpečnostný projekt, prípadne bezpečnostné smernice nemusí vypracúvať každý prevádzkovateľ, ale iba ten, kto spĺňa podmienky uvedené aspoň pod jedným písmenom."

Ale ja nesplnam podmienky ani JEDNEHO pismena... Cize by som nemal robit ani Smernicu, nieto este Projekt...

Melnick, dana9, ci ini...?
Melnick
09.12.06,20:30
Vratim sa k bodu 2,. Na stranke Uradu... som nasiel "clanok" "K mylným informáciám...(bezpecnostny_projekt)", v ktorom je citacia zakona:
"...podla § 15 ods. 2 zákona č. 428/2002 Z.z. je prevádzkovateľ a sprostredkovateľ povinný prijať tieto opatrenia (a vypracovať alebo zabezpečiť vypracovanie) vo forme bezpečnostného projektu informačného systému (ďalej len "bezpečnostný projekt") ak: a)..(RC+internet).. b)..(RC bez internetu).. c)..(verejny zaujem)..".

Pod touto citaciou je veta:
"Je tak zrejmé, že bezpečnostný projekt, prípadne bezpečnostné smernice nemusí vypracúvať každý prevádzkovateľ, ale iba ten, kto spĺňa podmienky uvedené aspoň pod jedným písmenom."

Ale ja nesplnam podmienky ani JEDNEHO pismena... Cize by som nemal robit ani Smernicu, nieto este Projekt...

Melnick, dana9, ci ini...?
Dana9 Ti dala dobrú radu. Skús napísať dotaz k Tvojmu problému,aby si kľudne spával,to bude asi najrozumnejšie riešenie. Aby sme namiesto djovčat neboli baby Jagy.:) :) :)

A daj vedieť ako si pochodil.
Na druhej strane,ak nespĺňaš podmienky ani jedneho písmena........????;)
imino
09.12.06,21:10
Dana9 Ti dala dobrú radu. Skús napísať dotaz k Tvojmu problému,aby si kľudne spával,to bude asi najrozumnejšie riešenie. Aby sme namiesto djovčat neboli baby Jagy.:) :) :)

A daj vedieť ako si pochodil.
Na druhej strane,ak nespĺňaš podmienky ani jedneho písmena........????;)O, neboj, nie ste a nebudete baby Jagy. :p ;) :) :) :)

Takto "salamunsky" a tazko zrozumitelne pisane zakony su mi proti "srsti"... Nuz co, aj take musia byt a musime sa nimi prehryzat. :) Este, ze si tu o tom mozeme "pokecat". :) :)

A propos, tak isto sa mi zda cudne povazovat pocitac (a pracu na nom) a priori za automatizovany prostriedok. Predsa ked si zoznam ludi napisem sam napr. v programe MS Word (al. OpenOffice.org Writer a pod.) to nie je AUTOMATIZOVANE spracovanie, ako ked na to vyuzijem nejaky specialny pocitacovy program, ktory... To aby som si vzal "griflik" a "pergamen"... :) :) :) :) :)


No, debata je debata. :)
erpanet
26.09.12,19:49
Dobrý deň,
neviem, či som zle hľadala, ale na môj problém som nenašla v žiadnej téme odpoveď.
Chcem sa spýtať, či prevádzkovateľ internetového obchodu má právo zverejniť nezodpovedných zákazníkov na čiernej listine? Ide konkrétne napríklad o zákazníkov, ktorí si objednajú tovar na dobierku a neprevezmú ho a podobne... Niektoré obchody to majú a bežne takto zverejňujú zákazníkov.
Ak je to povolené, v akom rozsahu sa môžu zverejňovať títo zákazníci? Ak je zverejnené meno, priezvisko a mesto, neporušuje sa už tým zákon o ochrane osobných údajov?
Za odpoveď vopred ďakujem.
erpanet
27.09.12,12:34
Dobrý deň,
neviem, či som zle hľadala, ale na môj problém som nenašla v žiadnej téme odpoveď.
Chcem sa spýtať, či prevádzkovateľ internetového obchodu má právo zverejniť nezodpovedných zákazníkov na čiernej listine? Ide konkrétne napríklad o zákazníkov, ktorí si objednajú tovar na dobierku a neprevezmú ho a podobne... Niektoré obchody to majú a bežne takto zverejňujú zákazníkov.
Ak je to povolené, v akom rozsahu sa môžu zverejňovať títo zákazníci? Ak je zverejnené meno, priezvisko a mesto, neporušuje sa už tým zákon o ochrane osobných údajov?
Za odpoveď vopred ďakujem.

Mohol by mi s tým niekto poradiť?
Ďakujem :-)