saminka6
19.09.11,12:13
Ahojte,
začínam účtovať rozpočtovú organizáciu. Doteraz mám skúsenosti s PU právnických osôb (s.r.o.).
Oslovil ma klient, či by som mu bola ochotná účtovať 1 novovzniknutú n.o. + novovzniknutú rozpočtovú organizáciu, ktorá bola zriadená tou neziskovkou. Je mi to jasné, že účtovníctvo musím viesť pre obe osobitne. Ale keďže tá r.o. je zriadená tou neziskovkou, tak je potrebné robiť aj konsolidovanú uzávierku? Ale lepšie položená otázka: čo všetko je potrebné robiť zo strany účtovníctva.
myslím, že je potrebné štvrťročne zasielať výkazy na štatistický úrad.....
Neviem, či sa mam do toho vôbec púšťať. či to vôbec zvládnem. Je to veľmi veľký rozdiel v účtovaní s.r.o. a v účtovaní pre rozpočtovky. Má niekto s tým skúsenosť? :(
Irona
19.09.11,10:46
To, aké výkazy a kde má posielať subjekt verejnej správy akým je nezisková organizácia a ňou zriadená rozpočtová organizácia určuje Opatrenie MF SR z 8. novembra 2007 č. MF/20414/2007-31, ktorým sa ustanovuje usporiadanie, obsahové vymedzenie, spôsob, termín a miesto predkladania informácií z účtovníctva a údajov potrebných na účely hodnotenia plnenia rozpočtu verejnej správy (FS 11/2007, oznámenie č. 567/2007 Z. z.) v znení opatrenia zo 17. decembra 2008 č. MF/27059/2008-311 (FS 1/2009, oznámenie č. 625/2008 Z. z.) a opatrenia z 9. decembra 2009 č. MF/23989/2009-31 (FS 15/2009, oznámenie č. 554/2009 Z. z.) vo svojom § 2. Aké výkazy a v akej frekvencii sa výkazy posielajú zas možno nájsť aj vo Finančnom spravodajcovi.
saminka6
19.09.11,15:18
Dakujem za radu :-). Ešte by som sa chcela spýtať, či program omega je vhodný na účtovanie n.o. a r.o. doteraz účtujem s.r.o. v tomto programe.
Indiira
19.09.11,20:46
Podľa môjho úsudku, nezisková organizácia nemôže byť zriaďovateľom rozpočtovej organizácie, pozri zákon 213/1997 v znení neskorších predpisov!
Irona
21.09.11,12:01
Dakujem za radu :-). Ešte by som sa chcela spýtať, či program omega je vhodný na účtovanie n.o. a r.o. doteraz účtujem s.r.o. v tomto programe.

Pri účtovaní v účtovnej jednotke akou je rozpočtová organizácia je potrebné okrem syntetických účtov a analytických účtov (napr. spotreba materiálu= účet 501, dodávatelia= účet 321; analytikou si rozlišuješ napríklad druh materiálu) používať aj rozpočtovú klasifikáciu (t.j. ekonomická klasifikácia, druhová klasifikácia, funkčná klasifikácia, ...) v zmysle príslušných metodických usmernení a opatrení ministerstva financií. Takže pokiaľ to omega umožňuje, môžeš účtovať v ňom, ale to je program len pre podnikateľské subjekty, jedine keby dodávateľ programu ho dopracoval o túto nutnosť. Pre vedenie účtovníctva vo verejnej správe existujú špeciálne účtovnícke programy, napr. VEMA, WinIBEU, ...
Vlastuša
30.09.11,09:51
Ja viem, že táto otázka znie asi blbo, ale fakt som nikdy nerobila s majetkom. Zaradili by ste nereyové WC kefy do majetku školy? Ďakujem :)
Vlastuša
23.03.12,12:35
Prosím...ako zaúčtujem vybudovanie novej vodovodnej prípojky? :mad:Viete mi niekto poradiť? Vopred ďakujem :)