mevi
19.09.11,13:49
Je mozne si naklady vynalozene na podnikanie [ kupa strojov a zariadenia, pripadne ine obstaravacie naklady- biela technika atd..] pred zaciatkom zalozenia zivnosti [SZCO nie s.r.o.] spatne zahhrnut do podnikania? Pytam sa, lebo nazory sa lisia, prosim teda o radu. Vdaka
mattto
19.09.11,12:00
myslím, že iba náklady súvisiace so založením (súdne poplatky atď.)

prečo nepočkáš kým založíš živnosť? je to otázka pár dní... môžeš síce vložiť majetok do podnikania, ale je to oveľa komplikovanejšie, treba ho oceniť...
mevi
19.09.11,12:08
Vdaka. Pretoze do zalozenia zivnosti mam este mesiac a nechcem toho mat potom vela narychlo.
A v pripade ze uz mam zivnost a kupujem tovar - bielu techniku vyhodnejsie od sukromnej osoby, je potrebne spisat kupnopredajnu zmluvu a vypisat vydavkovy doklad resp. dat podpisat danej osobe ktora mi predava prijmovy pokladnicny doklad?
L-M
19.09.11,12:11
Ja myslím , že áno - viď. §4 ods.4 zákona o DzP
§ 4
Základ dane


(1) Základ dane sa zistí ako súčet čiastkových základov dane podľa jednotlivých druhov príjmov uvedených v § 5 až 8.

(2) Základ dane zistený podľa jednotlivých druhov príjmov uvedených v § 6 až 8 sa znižuje o daňovú stratu. Daňovú stratu alebo jej časť, ktorú nemožno uplatniť pri zdanení príjmov v zdaňovacom období, v ktorom vznikla, možno odpočítať od úhrnu čiastkových základov dane zistených podľa jednotlivých druhov príjmov uvedených v § 6 až 8 v nasledujúcich zdaňovacích obdobiach podľa § 30.

(3) Príjmy zo závislej činnosti (§ 5) plynúce daňovníkovi najdlhšie do 31. januára po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa dosiahli, sú súčasťou základu dane za toto zdaňovacie obdobie.

(4) Výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník s príjmami podľa § 6 začal túto činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane, počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom začal túto činnosť vykonávať. U daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý pokračuje v činnosti8) poručiteľa, sa prihliadne aj na zásoby získané z dedičstva po poručiteľovi, ktorý mal príjmy podľa § 6, ak o tieto zásoby bol zvýšený základ dane poručiteľa podľa § 17 ods. 8.

Ešte som našla takýto článok- je to síce rok 2010, ale myslím, že v tomto sa nič nemenilo
http://www.podnikam.webnoviny.sk/uctovnictvo/je-mozne-uplatnit-vydavky-pred-zalozenim-zivnosti-alebo-s-r-o-do-nakladov-/16767
mattto
19.09.11,12:23
(4) Výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník s príjmami podľa § 6 začal túto činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane, počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom začal túto činnosť vykonávať. U daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý pokračuje v činnosti8) poručiteľa, sa prihliadne aj na zásoby získané z dedičstva po poručiteľovi, ktorý mal príjmy podľa § 6, ak o tieto zásoby bol zvýšený základ dane poručiteľa podľa § 17 ods. 8.


ods. 4 hovorí o zásobách, pochybujem, že stroje, biela technika - investičný majetok bude účtovať ako zásoby
mattto
19.09.11,12:32
Vdaka. Pretoze do zalozenia zivnosti mam este mesiac a nechcem toho mat potom vela narychlo.
A v pripade ze uz mam zivnost a kupujem tovar - bielu techniku vyhodnejsie od sukromnej osoby, je potrebne spisat kupnopredajnu zmluvu a vypisat vydavkovy doklad resp. dat podpisat danej osobe ktora mi predava prijmovy pokladnicny doklad?

písomná forma kúpnej zmluvy je stanovená iba pri niektorých predmetoch kúpy (nehnuteľnosti, obchodný podiel, podnik)...

ak podnikateľ kupuje od súkromnej osoby, mal by mať doklad (pokladničný, výpis z účtu), avšak tu je zase otázka ceny, nemôžeš zahrnúť do nákladov akúkoľvek cenu (inak by si každý znižoval daňový základ tým, že koncom roka kúpi od mami 3x drahší počítač ako v obchode) ale musíš ho dať oceniť... Asi sa vyjadrujem ako baba z trhu, nie som účtovník, viem iba niektoré pravidlá, určite účtovník ti to vysvetlí fundovane, ale myslím, že podstatu som vystihol, ak nie, opravia ma :)
mevi
21.09.11,09:13
vdaka ;]
mil84
31.01.12,13:37
zapojim sa aj ja :) Mam obdobny problem - pokazil sa mi pocitac, a teda si potrebujem kupit cim skor novy. Avsak zivnost budem mat az za 3-4 mesiace (cakam na statnu podporu na zalozenie zivnosti). Samozrejme som chcel s kupou PC pockat dovtedy, ale situacia sa inak vyvinula. Ak som dobre pochopil, nie je mozne zaratat kupu pc do nakladov az o 3 mesiace? To je dost blbe ze sa mi to takto nacasovalo...
Tweety
31.01.12,13:40
PC sa pokazil tebe, ako súkromnej osobe, nie živnostníkovi. AK ho chceš mať v podnikaní, musíš počkať na živnosť.
mil84
31.01.12,13:47
samozrejme ze ano, ale kedze pri mojom buducom podnikani je mobilita klucova, planoval som kupit o 3 mesiace notebook a zaratat ho do nakladov ;) Takto mi to vyslo uplne najhorsie, lebo to co som chcel kupit o 3 mesiace na ucely podnikania musim kupit teraz na akoze sukromne ucely, ale pritom to budem vyuzivat na podnikanie...Co uz, stane sa, iba som si chcel potvrdit, ci to naozaj nejde.
Tweety
31.01.12,13:56
samozrejme ze ano, ale kedze pri mojom buducom podnikani je mobilita klucova, planoval som kupit o 3 mesiace notebook a zaratat ho do nakladov ;) Takto mi to vyslo uplne najhorsie, lebo to co som chcel kupit o 3 mesiace na ucely podnikania musim kupit teraz na akoze sukromne ucely, ale pritom to budem vyuzivat na podnikanie...Co uz, stane sa, iba som si chcel potvrdit, ci to naozaj nejde. Veď daj tento opraviť, a potom si kúpiš nový, či?
mil84
31.01.12,13:59
pokazila sa zakladna doska, cize treba kupit novu - a to je dost problem, lebo ten komp bol stary a ja uz ju neviem nikde najst. Budem musiet popozerat bazary a obehat kamosov, proste mam s tym len zbytocnu robotu. Alebo kupit nejaku podobnu...pripadne kupit daky komp na doma, a s tym notebookom pockat. Este neviem, co bude najvyhodnejsie. Ale takto by som to riesit nechcel, aj ked asi budem musiet ;)
axara
06.02.12,13:24
to je zvlastne, ja by som povedala, ze osobny pocitac je investicia nevyhnutna na podnikanie a teda splna "literu" zakona: Zákon o dani z príjmov ustanovuje, že výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti je možné zahrnúť do základu dane a sú teda výdavkami ovplyvňujúci základ dane.
Zákon pamätá aj na situáciu, kedy sa môže stať, že podnikateľ potrebuje takto nakupovať zásoby a vybavenie napríklad v decembri, napriek tomu že povolenie na vykonávanie činnosti má až od prvého januára nasledujúceho roku. Podľa § 4 ods. 4 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník s príjmami podľa § 6 začal túto činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane, počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom začal túto činnosť vykonávať.
To znamená, že ak niečo nakúpite v decembri a osvedčenie o živnostenskom oprávnení je platné od januára tak výdavky zaúčtujete s dátumom 1.1.

nepise sa tam iba o zasobach, ale aj inych nevyhnutne vynalozenych vydavkoch.. pocitac sa rata ako vybavenie prevadzky, co je spolu zo zasobami potrebne na zacatie podnikania, preto si myslim, ze je to danovo uznatelny naklad...
saskia26
29.02.12,17:21
Aký je správny postup pri zakúpení nákl. automobilu, keď szčo mala zrušenú živnosť a po pol roku znova plánuje otvoriť živnosť. Chce zakúpiť nákl. automobil. Aby si mohla uplatniť výdavky spojené s kúpou a samotným automobilom, môže ho kúpiť a potom otvoriť živnosť? Ďakujem
Economic
29.02.12,19:46
Aký je správny postup pri zakúpení nákl. automobilu, keď szčo mala zrušenú živnosť a po pol roku znova plánuje otvoriť živnosť. Chce zakúpiť nákl. automobil. Aby si mohla uplatniť výdavky spojené s kúpou a samotným automobilom, môže ho kúpiť a potom otvoriť živnosť? Ďakujem

Najprv si obnov Osvedčenie o živnostenskom oprávnení, potom kupuj auto. Tento rok odpisy aj tak budú alikvotne podľa počtu mesiacov pripadajúcich na príslušný rok. Už nie za celých 12 mesiacov.
saskia26
01.03.12,12:20
Najprv si obnov Osvedčenie o živnostenskom oprávnení, potom kupuj auto. Tento rok odpisy aj tak budú alikvotne podľa počtu mesiacov pripadajúcich na príslušný rok. Už nie za celých 12 mesiacov.

A keby ho predsa len kúpila pred otvorením živnosti a potom ho vložila do podnikania? Zahrnie si všetky výdavky spojené s obstaraním do OC? Alebo musí byť urobený znalecký posudok?
mirhu
15.03.12,06:14
Je mozne si naklady vynalozene na podnikanie [ kupa strojov a zariadenia, pripadne ine obstaravacie naklady- biela technika atd..] pred zaciatkom zalozenia zivnosti [SZCO nie s.r.o.] spatne zahhrnut do podnikania? Pytam sa, lebo nazory sa lisia, prosim teda o radu. Vdaka
Mám klienta, ktorý má pekáreň doma v garáži, a náklady na prestavbu garáže mi vznikli pred založením živnosti... čo s tým ?
mirhu
16.03.12,06:27
poradí niekto?