ronnie_sk
19.09.11,14:29
Dobry den.

Som konatelom novo vzniknutej sro. Na zabezpecenie prevadzky mam moznost zakupit investicny majetok (server) u zahranicneho partnera v mimo EU. Zahranicny partner mi potvrdil, ze objednavka sa bude komplektovat priamo u vyrobcu na uzemi EU.

Partner tovar standardne vyvaza z EU a odovzdava klientovi vo svojej krajine. Kedze sro aj vyrobca sa nachadzaju v EU, partner ponuka moznost prevziat tovar priamo v EU tak, aby tovar neopustal EU a nasledne do EU nevstupoval. Pri prevzati tovaru mi vsak zrejme vznikne colny dlh, ktory budem musiet uhradit. Uvazujem spravne?

Firma zatial nie je registrovana ako platca DPH. Predpokladajme, ze tento majetok firma kupi este v tomto kalendarnom roku. Je mozne v tomto roku (nie vsak neskor ako v prvej polovici 2012) zaregistrovat sa ako platca DPH a pri registracii uplatnit odpocet DPH, ktoru v colnom konani pri nadobudnuti majetku zaplatim? V pripade, ze firma nebude mat v case registracie ziadne trzby (a nebude z coho odpocitavat), vznikne z tejto zaplatenej DPH nadmerny odpocet? Bude mozne si ho uplatnit?

Dakujem za pomoc

Ronnie Katona
Milan Benka
20.09.11,07:52
Dobry den.

Som konatelom novo vzniknutej sro. Na zabezpecenie prevadzky mam moznost zakupit investicny majetok (server) u zahranicneho partnera v mimo EU. Zahranicny partner mi potvrdil, ze objednavka sa bude komplektovat priamo u vyrobcu na uzemi EU.

Partner tovar standardne vyvaza z EU a odovzdava klientovi vo svojej krajine. Kedze sro aj vyrobca sa nachadzaju v EU, partner ponuka moznost prevziat tovar priamo v EU tak, aby tovar neopustal EU a nasledne do EU nevstupoval. Pri prevzati tovaru mi vsak zrejme vznikne colny dlh, ktory budem musiet uhradit. Uvazujem spravne? NIE
Firma zatial nie je registrovana ako platca DPH. Predpokladajme, ze tento majetok firma kupi este v tomto kalendarnom roku. Je mozne v tomto roku (nie vsak neskor ako v prvej polovici 2012) zaregistrovat sa ako platca DPH a pri registracii uplatnit odpocet DPH, ktoru v colnom konani pri nadobudnuti majetku zaplatim? V pripade, ze firma nebude mat v case registracie ziadne trzby (a nebude z coho odpocitavat), vznikne z tejto zaplatenej DPH nadmerny odpocet? Bude mozne si ho uplatnit?

Dakujem za pomoc

Ronnie Katona

Musíte rozlišovať čo je dovoz do EU (colné konanie) a čo intrakomunitárne dodanie v rámci EU.
Na zodpovedanie Vášho problému ste však uviedli málo informácii, napr. chýba tam hodnota servera (eur). No jednoznačne sa dá povedať, že po registrácii za platiteľa DPH v budúcom roku žiadnu DPH Vám nevrátia. Pokiaľ chcete niečo od štátu dostať, musíte sa registrovať za platiteľa DPH už pred týmto nákupom.
ronnie_sk
20.09.11,08:21
Jedna sa o intrakomunitarne dodanie v ramci EU aj v pripade, ze dodavatel nie je clenom EU? Matie ma na tom to, ze dodavatel nema s EU nic splocne ako aj to, ze faktura bude vystavena na neclena EU.

Hodnota servera je 20.000 eur.
Milan Benka
20.09.11,08:27
Jedna sa o intrakomunitarne dodanie v ramci EU aj v pripade, ze dodavatel nie je clenom EU? Matie ma na tom to, ze dodavatel nema s EU nic splocne ako aj to, ze faktura bude vystavena na neclena EU.

Hodnota servera je 20.000 eur.

Miesto dodania tovaru: EU (aspoň podľa doterajších Vami poskytnutých inf.)
Dodávateľ - nemusí mať sídlo v EU, mal by byť ale registrovaný pre DPH v niekt. čl. štáte

Nerozumiem vete: "Matie ma na tom to, ze dodavatel nema s EU nic splocne ako aj to, ze faktura bude vystavena na neclena EU." Mám pocit, že je v rozpore s doteraz poskytnutými informáciami o probléme.