fordy
19.09.11,16:57
Podľa zákonníka práce (§131) mi môže zamestnávateľ zraziť zo mzdy peniaze v tam vymedzených prípadoch. Zjavne tam nie je uvedený exekútor exekuujúci peniaze pre súkromnú spoločnosť a tak bola zrážka zo mzdy nezákonná a po podaní žiadosti mi zamestnávateľ zrazenú sumu musí doplatiť?


Druhý prípad je zložitejší. Iný exekútor vykonáva exekúciu pre Krajské riaditeľstvo policajného zboru, ktorého rozhodnutie spadá pod prípady uvedené v uvedenom zákone, ale exekútor nespadá. Je zrážka v prospech exekútora zákonná? Nemalo o zrážku žiadať policajné riaditeľstvo?


PS: Mimochodom, exekútor žiadajúci písomne "účtovníčku" zamestnávateľa o zrážanie peňazí zo mzdy zamestnancovi (bez súdneho príkazu, len s platobným rozkazom) ju "neuvádza úmyselne do omylu"?


Vďaka.
Dáša_
19.09.11,16:41
Exekútor vykonáva exekučný titul, najčastejšie právoplatné rozhodnutie súdu alebo iného orgánu. Vykonáva svoju činnosť podľa Exekučného poriadku (233/95 Zb.z.). Právomoc exekútora vydať zamestnávateľovi príkaz ku zrážkam zo mzdy mu vyplýva z tohto zákona. Zamestnávateľ je povinný príkaz exekútora vykonať. Povinný (zamestnanec) má možnosť sa voči exekúcii brániť, ak je tu niektorý z dôvodov pre ktorý je exekúcia neprípustná podľa Exekučného poriadku podaním námietok voči Upovedomeniu o začatí exekúcie, ktoré predchádza vydaniu exekučného príkazu. K vykonaniu exekúcie musí byť samozrejme exekútor poverený príslušným súdom.
Zamestnávateľ príkaz exekútora musí vykonať.
svetlik
19.09.11,16:58
Ale vyplýva, a to z § 131 ods. 3 ZP, povinnosť zamestnávateľa vykonať zrážku zo mzdy je povinnosť podľa osobitného predpisu - Exe. poriadok, porušenie ktorej zakladá dôvod na podanie poddlžníckej žaloby oprávneným voči zamestnávateľovi.
fordy
19.09.11,17:03
...Vykonáva svoju činnosť podľa Exekučného poriadku (233/95 Zb.z.). Právomoc exekútora vydať zamestnávateľovi príkaz ku zrážkam zo mzdy mu vyplýva z tohto zákona. Zamestnávateľ je povinný príkaz exekútora vykonať.

Exekučný poriadok je vyšší, ako zákonník práce? :)

Mám za to, že mi zamestnávatel môže zraziť zo mzdy len buď s mojím písomným súhlasom, alebo podľa vyššie uvedeného v zákonníku práce. Takže ak zamestnávateľa požiada exekútor, tak nie. Ale ak dostane (právoplatné) rozhodnutie, že zamestnávateľ ten a ten má zraziť zamestnancovi tomu a tomu zo mzdy toľko a toľko, tak áno.
Výsledkom by malo byť, že keď exekútor zistí, že nie je iná možnosť uspokojiť pohľadávku inak ako zrážkami zo mzdy, tak musí najprv s týmto oboznámiť súd a požiadať ho o vydanie rozhodnutia o príkaze zrážok zo mzdy.

Zaujímavé bude, keď to budú naprávať. Už sa mi to stalo minulý rok, že Okresný súd zrušil platobný rozkaz a exekútor požiadal súd o zrušenie exekúcie.
Dáša_
19.09.11,17:16
Exekučný poriadok je vyšší, ako zákonník práce? :)

Mám za to, že mi zamestnávatel môže zraziť zo mzdy len buď s mojím písomným súhlasom, alebo podľa vyššie uvedeného v zákonníku práce. Takže ak zamestnávateľa požiada exekútor, tak nie. Ale ak dostane (právoplatné) rozhodnutie, že zamestnávateľ ten a ten má zraziť zamestnancovi tomu a tomu zo mzdy toľko a toľko, tak áno.
Výsledkom by malo byť, že keď exekútor zistí, že nie je iná možnosť uspokojiť pohľadávku inak ako zrážkami zo mzdy, tak musí najprv s týmto oboznámiť súd a požiadať ho o vydanie rozhodnutia o príkaze zrážok zo mzdy.

Zaujímavé bude, keď to budú naprávať. Už sa mi to stalo minulý rok, že Okresný súd zrušil platobný rozkaz a exekútor požiadal súd o zrušenie exekúcie.

Pokiaľ oprávnený (veriteľ zamestnanca) navrhne vykonanie exekúcie, exekútor požiada súd o vydanie poverenia na vykonanie exekúcie. Ak súd poverenie vydá, v ďalšom exekútor postupuje samostatne a je teda na ňom, aký spôsob vykonania exekúcie zvolí.
Exekútor zamestnávateľa nežiada o vykonanie zrážok zo mzdy - on mu prikazuje.



§ 131
Zrážky zo mzdy a poradie zrážok
Na začiatok

(1)

(2) Po vykonaní zrážok podľa odseku 1 môže zamestnávateľ zraziť zo mzdy len
a)
b) sumy postihnuté výkonom rozhodnutia nariadeným súdom alebo správnym orgánom,

práve § 131, ods.2 písmeno b sa týka tohto prípadu
fordy
19.09.11,18:45
Re: Dáša.

OK.
Je tu pravdepodobné, že súd exekúciu zruší (pochybil pri vyznačení právoplatnosti). Kde si budem uplatňovať škodu (2x100€)?
Dik.

Minulý rok sa mi stalo to isté (260€ dlh splácaný pre ZSE) a veci sa pohli až po odvysielaní v Lampárni. Neskôr mi Okresný súd škodu neuznal pre nedostatočné preukázanie. Min.vnútra v šesť-mesačnej lehote neodpovedalo, je to teda určené na ESĽP. :-(
Dáša_
19.09.11,18:49
Re: Dáša.

OK.
Je tu pravdepodobné, že súd exekúciu zruší (pochybil pri vyznačení právoplatnosti). Kde si budem uplatňovať škodu (2x100€)?
Dik.

Minulý rok sa mi stalo to isté (260€ dlh splácaný pre ZSE) a veci sa pohli až po odvysielaní v Lampárni. Neskôr mi Okresný súd škodu neuznal pre nedostatočné preukázanie. Min.vnútra v šesť-mesačnej lehote neodpovedalo, je to teda určené na ESĽP. :-(

a prečo si nepodal námietky, keď si dostal upovedomenie o začatí exekúcie?
fordy
19.09.11,18:58
Veď práve. Nedostal som nič. Žiadne vyjadrenie od súdu a žiadne od exekútora. V podstate doteraz netuším, za čo je tá exekúcia. Zajtra sa pôjdem opýtať mzdárky.
Buď je to za pokutu od policajtov (a s tým neurobím v podstate nič), alebo banka odpredala môj 1000€-ový záväzok nejakej spoločnosti a tá to asi dala na súd a ... :-(
Cez poštu posielam upresnenie.
Dáša_
19.09.11,19:00
Veď práve. Nedostal som nič. Žiadne vyjadrenie od súdu a žiadne od exekútora. V podstate doteraz netuším, za čo je tá exekúcia. Zajtra sa pôjdem opýtať mzdárky.
Buď je to za pokutu od policajtov (a s tým neurobím v podstate nič), alebo banka odpredala môj 1000€-ový záväzok nejakej spoločnosti a tá to asi dala na súd a ... :-(
Cez poštu posielam upresnenie.

no vieš, zamestnávateľ s tým nič nenarobí, on nemôže skúmať príkaz exekútora. ty musíš komunikovať v prvom rade s exekútorom. A preberať si poštu.
fordy
20.09.11,13:49
Tak som dnes zistil u mzdárky, že je to od exekútora exekuujúceho staré pokuty (2002) od policajtov, ktoré som doteraz v pohode splácal, ale problém nastal preto, že som im na políciu pred dvomi mesiacmi poslal inšpekciu za jedno "spackané" dokazovanie priestupku a tak mám toho exekútora urýchleného "za odmenu". :-)

S týmto sa už nedá robiť nič, ale v iných prípadoch sú ešte možnosti.

Ešte hypotetická otázka: Hrozí firme (mzdárke) postih za nesplnenie "príkazu" exekútora?
Myslím, že nie.
R.
Dáša_
20.09.11,16:04
Ešte hypotetická otázka: Hrozí firme (mzdárke) postih za nesplnenie "príkazu" exekútora?
Myslím, že nie.
R.

Marenie výkonu úradného rozhodnutia
fordy
20.09.11,16:58
Hmm, exekútor nie je "úradná osoba" :-)
Ale keď budem mať čas, tak kuknem ten "exekučný poriadok".
Dik.
Dáša_
20.09.11,17:07
no to sa teda mýliš, to je súdny exekútor, úrad má pridelený štátom http://www.exekutiva.sk/exekucia.php tu to máš zhrnuté