mariannak
19.09.11,21:09
Dobrý deň, prosím Vás o pomoc s touto problematikou:
advokát preruší činnosť advokáta k 31.01.2012 na dobu neurčitú (plánuje prerušiť na niekoľko rokov). Neuhradené pohľadávky musí zdaniť v DP za rok 2012 - t.j. do 31.03.2013 alebo postupne každý rok, ako mu budú chodiť platby od súdov?
mariannak
20.09.11,07:32
posúvam...
Mila123
20.09.11,07:36
Ak bude mať prerušenú činnosť aj 31,03,príslušného roka,v JU sa pohľadávky i záväzky pripočítajú a odpočítavajú k DZ.....pozriem ti príslušné §-fové znenie....
zalobaba
20.09.11,10:08
Nie som ekonóm, ale podľa mňa to nevieš zdaniť v DP za r. 2012, nakoľko v tom čase nevieš, akú výšku trvo konania mu ten ktorý súd v jednotlivých konaniach prizná.
mariannak
21.09.11,06:41
Súdom v trestných veciach vystavuje fa (po vyčíslení trov konania)- to sú tie pohľadávky, ktoré riešim, či musí zdaniť -tiež som rozmýšľala,čo urobím, ak súd zaplatí menej -lebo stáva sa, že niečo súd neuzná a zaplatí menej - potom by som robila dobropisy? a dodatočné DP?
Mila123
21.09.11,14:25
prikladám......
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

(9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.
Mila123
21.09.11,14:34
Súdom v trestných veciach vystavuje fa (po vyčíslení trov konania)- to sú tie pohľadávky, ktoré riešim, či musí zdaniť -tiež som rozmýšľala,čo urobím, ak súd zaplatí menej -lebo stáva sa, že niečo súd neuzná a zaplatí menej - potom by som robila dobropisy? a dodatočné DP?
pozri si znenie § 17 ods. 29 zákona o dani z príjmov......
mariannak
25.09.11,12:07
... keď tomu dobre rozumiem, tak ak všetko zdaní, súd neuznám všetky trovy a zaplatí menej - tak si už nebude môcť znížiť ZD? už sa na to neprihliada?
mariannak
30.09.11,06:48
posúvam...