martin0007
20.09.11,08:48
Zdravim,

chcem sa spytat, majitelia s.r.o. na poslednom valnom zhromazdeni sa dohodli ze s.r.o. by mala znasat naklady co sa tyka obedov. Cize mala by im preplacat obedy v pracovne dni (samozrejme do vysky stanovenej zakonom) a taktiez pozaduju aby im bolo preplacane reprezentativne oblecenie, nakolko sa zdrziavaju v spolocnosti.

Je taketo nieco mozne, zakonponovat do spolocenskej zmluvy?

Dakujem
Atomer.sk
20.09.11,08:14
Nech nevymyslaju blbosti a zacnu makat! :-)
Economic
20.09.11,08:33
Zdravim,

chcem sa spytat, majitelia s.r.o. na poslednom valnom zhromazdeni sa dohodli ze s.r.o. by mala znasat naklady co sa tyka obedov. Cize mala by im preplacat obedy v pracovne dni (samozrejme do vysky stanovenej zakonom) a taktiez pozaduju aby im bolo preplacane reprezentativne oblecenie, nakolko sa zdrziavaju v spolocnosti.

Je taketo nieco mozne, zakonponovat do spolocenskej zmluvy?

Dakujem

NIE. Výživné a stravné sú 2 rôzne pojmy. Pletieš si dojmy s pojmami.
Tweety
20.09.11,08:49
Zdravim,

chcem sa spytat, majitelia s.r.o. na poslednom valnom zhromazdeni sa dohodli ze s.r.o. by mala znasat naklady co sa tyka obedov. Cize mala by im preplacat obedy v pracovne dni (samozrejme do vysky stanovenej zakonom) a taktiez pozaduju aby im bolo preplacane reprezentativne oblecenie, nakolko sa zdrziavaju v spolocnosti.

Je taketo nieco mozne, zakonponovat do spolocenskej zmluvy?

Dakujem
Výživné je záv. majiteľa, nie spoločnosti, preto nemá čo byť v účtovníctve spoločnosti. Ak aj napriek tomu ho uhradí z účtu spoločnosti, bude to jeho záv. voči spoločností, ktorý musí uhradiť.
Economic
20.09.11,08:54
Zadávateľ otázky mal na mysli stravné nie výživné.
Tweety
20.09.11,08:55
Prečo potom výživné v otázke?
Economic
20.09.11,08:57
výživným myslel stravné pre spoločníkov, len to zle napísal, /teda aspoň ja tomu tak rozumiem/ Za to som napísala, že si pletie dojmy s pojmami. Názov otázky sa nezhoduje so zadanou otázkou.
Tweety
20.09.11,08:59
Veď to som si aj ja všimla, že to má akési pomýlené,nech to teda vysvetlí, ako to je, ale také veci, ako je poskytovanie stravného, a repre oblečenia, sa do SZ určite nedáva.
Economic
20.09.11,09:11
Samozrejme som sa s tým za celej mojej praxe nestretla. Už nevedia čo vymyslieť.
Economic
21.09.11,05:15
OTÁZKA:
Má konateľ spoločnosti, ktorý je zároveň aj jedným zo spoločníkov, nárok na stravné lístky? Ak áno, sú daňovým výdavkom spoločnosti vo výške 55%?
ODPOVEĎ:
V zmysle § 5 ods.1 písm. b) zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov sa príjem konateľa (za výkon funkcie bez ohľadu na druh zmluvy - zmluva o výkone funkcie konateľa, mandátna zmluva ...) a spoločníka považuje za príjem zo závislej činnosti a podľa ods. 2 konateľ a spoločník sa považujú za zamestnancov. V prípade, že v zmysle § 152 ods. 7 písm. c) Zákonníka práce nie je (po prerokovaní so zástupcami zamestnancov) rozšírený okruh fyzických osôb, ktorým zamestnávateľ zabezpečí stravovanie, konateľ a spoločník nemá nárok na stravné lístky. Ak zamestnávateľ bude spoločníkovi a konateľovi napriek tomu prispievať na stravovanie, ide o dobrovoľné poskytnutie stravovania tzn. o nedaňový výdavok zamestnávateľa vzhľadom na to, že povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť stravovanie podľa § 152 ods.1 Zákonníka práce sa viaže výlučne na pracovný pomer. Ak teda nie je rozšírený okruh osôb, u takéhoto zamestnanca (konateľa a spoločníka, zamestnanca na dohodu...) ide o nepeňažné plnenie, ktoré nie je oslobodené od dane podľa § 5 ods.7 písm. b) zákona o dani z príjmov a hodnota plnenia sa zdaní v zmysle § 35 v úhrne príjmov v mesiaci poskytnutia takéhoto plnenia.

Zamestnávateľ môže po prerokovaní so zástupcami zamestnancov upraviť podmienky, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie aj počas dovolenky, prekážok v práci, alebo inej ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci. Náklady vynaložené na stravovanie zamestnancov počas tejto doby sú uznané za daňové výdavky (pri dodržaní podmienok v § 152 Zákonníka práce)