any14
20.09.11,10:11
Dobrý deň,

vie mi, prosím, niekto poradiť ohľadom ústnej dohody sa realitným maklérom? Z tejto realitnej kancelárie mi predčasom volali, či môžu mať v ponuke náš pozemok, lebo vidia náš inzerát. Povedala som, že môžu. Nič som nepodpisovala. Priviedli nám klienta /manželovu spolužiačku s partnerom/, ktorému sa cena i s províziou zdala pridrahá, tak odmietol. Ja som sa rozhodla stiahnuť zo všetkých realitiek túto našu ponuku, lebo už v nich bola veľmi dlho a nevzbudzovalo to dobrý dojem. S realitkami, s ktorými sme mali uzatvorenú riadnu zmluvu, som to oznámili písomne a pani z realitky, ktorá nám priviedla klienta som volala, že chcem zrušiť spoluprácu,... Povedala mi, že v poriadku, ale že máme ústnu dohodu, takže ak by sme sa nám klient, ktorého nám ona prieviedla, ozval sám a my by sme mu pozemok predali, musíme realitke zaplatiť províziu /ktorá v skutočnosti ani neviem aká je, ale podľa ich inzerátu cca 2 300 Eur/. Sú to odvtedy 3 mesiace a táto manželova spolužiačka záujem prejavila znova, vraj si tento pozemok kúpia i so švagrom a postavia si tam 2 domy. Teraz neviem, či to spomínanej realitke oznámiť alebo nie. Keďže by cena vzrástla o províziu, museli by sme v tom prípade znížiť cenu my, aby ho kúpili.

Ďakujem za radu a názor.
arizona
20.09.11,08:36
Proviziu si zvacsa zapocitavaju realitky do vyslednej ponukanej ceny.
Takze realitka predpokladam navysila vasu cenu o svoju proviziu.
Tym, ze by ste realitku obisli, sice "pomozete" kupujucemu k nizsej cene,ale RK si moze od vas narokovat za svoj usly zisk za vykonanu sluzbu,ved klienta vam predsa doviedli oni.

http://www.e-pravo.sk/questions/view/302/ustna-dohoda