TeZet
20.09.11,11:28
Dobrý deň,

začínam podnikať ako SZČO a rozhodol som sa pre paušálne výdavky, pričom si chcem sám viesť evidenciu. V zákone o Dani z príjmu /§ 6, ods.(10)/ som našiel toto:

"Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach."

Evidencii príjmov a pohľadávok rozumiem - príjmy budem znižovať o paušálne výdavky a z toho rátam pohľadávky voči ZP a SP. Nerozumiem ale evidencii zásob - viete mi niekto vysvetliť, prečo sa musí pri paušálných výdavkoch viesť a čo sa v nej eviduje? Ďakujem,

Tomáš
Mila123
20.09.11,09:38
ty budeš mať pohľadáviu voči ZP, SP? hádam záväzok.....ale ak budeš si chcieť odpočítať fondy do SP, ZP - iba zaplatené v príslušnom roku....a na konci účt. obd. vykázať v evidencii prípadné záväzky voči ZP či SP......a sklad? normálne si ho vedieš a na konci roka si urobíš inventúru a vyrovnáš účtovne prípadné invent, rozdiely a zostatok prevádzaš ako počiatočný stav ďalšieho roka.....softvér to zvláda v pohode.....
TeZet
20.09.11,11:54
Vďaka za odpoveď,

som úplne nepopísaný list, čo sa účtovníctva týka, takže poprosím o zhovievavosť pri ďaľších otázkach:

1/ ak nemám sklad, evidencia zásob sa ma netýka a nemusím ju viesť, správne?

2/ odvolávam teda, že mi je jasná evidencia pohľadávok. Skúsme takýto príklad: som paušálnik, v decembri 2011 vystavím faktúru so splatnosťou v januári 2012. Zapíšem ju do evidencie pohľadávok. K 31.12.2011 je účtovná uzavierka za rok 2011. Čo platí pre paušálnika:
a/ daň z príjmu za rok 2011 sa ráta zo súčtu všetkých pohľadávok za rok 2011
b/ daň z príjmu za rok 2011 sa ráta zo súčtu všetkých príjmov za rok 2011

3/ ak je na výpočet dane z príjmov postačujúci buď súčet pohľadávok alebo súčet príjmov prečo musím viesť ako paušálnik evidenciu oboch?

Tomáš
Tweety
20.09.11,12:07
Vďaka za odpoveď,

som úplne nepopísaný list, čo sa účtovníctva týka, takže poprosím o zhovievavosť pri ďaľších otázkach:

1/ ak nemám sklad, evidencia zásob sa ma netýka a nemusím ju viesť, správne? ÁNo
2/ odvolávam teda, že mi je jasná evidencia pohľadávok. Skúsme takýto príklad: som paušálnik, v decembri 2011 vystavím faktúru so splatnosťou v januári 2012. Zapíšem ju do evidencie pohľadávok. K 31.12.2011 je účtovná uzavierka za rok 2011. Čo platí pre paušálnika:
a/ daň z príjmu za rok 2011 sa ráta zo súčtu všetkých pohľadávok za rok 2011 Nie b/ daň z príjmu za rok 2011 sa ráta zo súčtu všetkých príjmov za rok 2011 ÁNo

3/ ak je na výpočet dane z príjmov postačujúci buď súčet pohľadávok alebo súčet príjmov prečo musím viesť ako paušálnik evidenciu oboch? Lebo sú to dve rozdielné veci.
Tomáš
V texte.
TeZet
20.09.11,12:41
Vďaka zaodpovede Tweety,
nejakú rozdielnosť medzi pohľadávkami a príjmami tuším, ibaže mi uniká, čo s tým môže robiť paušálnik... O účtovníctve tuším ozaj málo, ale skúsim ďaľší príklad: povedzme, že som živnostník, ktorý vedie PU, v tom prípade chápem, že má význam viesť evidenciu pohľadávok. Ak nejaká pohľadavka nebude uhradená, myslím, že ju môže postupne odpisovať - tj. dávať si ju do nákladov. Ale môže toto robiť aj paušálnik? Tomu sa výdavky určujú natvrdo iba z príjmov - takže aký význam má pre neho viesť evidenciu pohľadávok?? Aby vedel, že mu niekto niekedy niečo neuhradil?? Čo s takou informáciou/evidenciou paušálnik môže robiť?

Tomáš
sladkasue
07.06.12,15:13
Ahoj,
protrebujem si ujasnit:
mam internetovy obchod, podnikam z domu-nemam ziadnu predajnu ani prevadzku, nieco si poobjednavam od dodavatelov dopredu, takze mam doma nejaky ten tovar - to znamena, ze uz mam sklad???
Ako je definovany sklad?
resp. mam povinnost si viest evidenciu zasob???ak ano, poprosim konkretny priklad, ako to my vyzerat :)

vdaka