ekonom1
20.01.06,06:49
Mám nasledovný problém.
Kúpili sme staršiu budovu. Táto budova sa zrenovovala a nadstavili sme navyše ešte jedno poschodie. Ako mám chápať náklady?
Mám ich dať ako opravu na 5xx alebo mám navýšiť hodnotu budovy?
Jedná sa o to že prízemie ostalo v pôvodnom stave, všetko sa dávalo preč, niečo sa vybúralo a zmenilo. Poschodie je nové nakoľko tam bola len strecha.
Mám to rozčleniť na to čo šlo na prízemie pôjde do 5xx a to čo šlo na poschodie tak ako technické zhodnotenie?
Keby som to aj rozčlenila tak nikdy to nebude také presné.
:mee:
Marta L
20.01.06,13:02
Urcite to bude zhodnotenie, ved na taku upravu ste potrebovali i stavebne povolenie, nie? Nic nebude oprava. Treba navysit hodnotu budovy.
Emika
20.01.06,13:17
Technickým zhodnotením na účely zákona o účtovníctve a na účely odpisovania podľa zákona o dani z príjmov sa rozumejú výdavky:
1. dokončené nadstavby
2. dokončené prístavby
3. stavebné úpravy ako prestavby, vstavby, podstatné zmeny vnútorného zariadenia a vzhľadu stavby
4. rekonštrukcie ako zásahy do knštrukcie, kt. majú za následok zmenu jeho účelu využitia, kvalitatívnu zmenu alebo zmenu technických parametrov. Za zmenu technických parametrov sa nepovažuje použitie iného materiálu s porovnateľnými vlastnosťami.
5. modernizácia - rozšírenie vybavenosti a použiteľnosti o prvky, kt. majetok neobsahoval.

Ja by som to dala ako technické zhodnotenie -modernizáciu, vtedy stačí iba ohlásenie stavby.
pozor aby nešlo o opravu výmenným spôsobom!! to je potom údržba.
Ale to vlastne potvrdzujem čo je tu už povedané.