kassiopeia
20.09.11,13:30
chcem sa opytat.mozem ja ako nevlastna dcera dedit nieco po nevlastnom otcovi ak som sa starala o neho az do smrti???
Tweety
20.09.11,11:32
chcem sa opytat.mozem ja ako nevlastna dcera dedit nieco po nevlastnom otcovi ak som sa starala o neho az do smrti???
Zo zákona nie.
Mgr.Shrek
20.09.11,12:24
Tweety, nesúhlasím.
Záleží na viacerých faktoch.
Otec nebol tvojím otcom z genetického hľadiska,predpokladám, Chcem sa spýtať, či došlo k osvojeniu podľa zákona o rodine. Lebo ak áno, tak máš rovnaké postavenie ako vlastné deti tvojho nevlastného otca.
Aj ak nedošlo k osvojeniu, je tu možnosť, že spadáš do druhej dedičskej skupiny podľa Občianskeho zákonníka.
Podľa § 473 OZ
(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.
(2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.
-to je prvá dedičská skupina
avšak § 474 OZ hovorí

(1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roka pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.
(2) Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.

Domácnosť je definovaná v § 115 OZ
Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhrádzajú náklady na svoje potreby.

Ak teda po tvojom nevlastnom otcovi neostali deti, resp. vnuci, vnučky a ani manželka, tak potom ak preukážeš, že si po dobu najmenej 1 roka s ním žila v jednej domácnosti, tak áno, môžeš dediť aj zo zákona.

Potom tu je možnosť dediť na základe závetu.
Mária27
20.09.11,13:30
Ešte treba dodať, že na to, aby ste viedli spoločnú domácnosť, nemusela si s ním bývať pod jednou strechou.
kassiopeia
20.09.11,14:32
mam sice trvaly bydlisko tak kde aj on. teraz ked som bola na materskej tak som chodila kazde rano k nemu az pokial neprisla jeho manzelka (moja mama) a chodila som s nim po lekaroch a nemocniciach. byvala som aj s nimi pokial som sa nevydala.mama nenahlásila notarovi ani mna hoci si ma neosvojil.takze potom mozem dedit aj ja?? ako mam postupovat???zavet nenechal ale pred smrtou povedal ze vsetko necha mojej dcere cize vnučke.
Mgr.Shrek
20.09.11,15:51
Ak poručiteľ, váš zosnulý nevlastný otec, nemal vlastných potomkov, tak spolu s Vašou matkou a poručiteľovmi rodičmi, dedíte aj Vy. Spolu tvoríte 2. dedičskú skupinu. Ak viete, ktorý notár dedičstvo prejednáva, tak za ním choďte a uveďte skutočnosti, prečo by ste mali dediť. Tzn. že ste osobou žijúcou v domácnosti s poručiteľom po dobu najmenej jedného roka.
Pripravte si doklady, ako to, že ste platili nejaké účty, robili nákup atď.