armagedon74
20.09.11,14:45
Dobrý deň. Neviem síce, že či som dobre založil túto tému, ale potreboval by som súrne poradiť od nejakej vzdelanejšej osoby. Potreboval by som niečo nájsť k tejto otázke na ktorú na fakulte práva sa najčastejšie pýtajú študentov. Preto by som potreboval rozobrať túto tému a poradiť, že ako nato odpovedať. Bol by som vám za odpovede veľmi vďačný a veľmi by mi to pomohlo.

Vplyv ústavného práva na právne odvetvia súkromného práva:
Občianského práva, obchodného práva, pracovného práva a rodinného práva.
Konkrétne prepojenie ako vplyva ústavné právo na občianske právo (základný prameň zákon č. 260/1992 ktorý bol zmenený a doplnený ďalšími zákonmi), ale ja potrebujem uviesť konkrétny príklad a nie zákon ako vplýva ústava SR na občianske právo, obchodné právo, pracovné právo a rodinné právo.

Alebo ak by niekto vedel poradiť nejakú dobrú stránku kde by sa dala táto téma rozobrať.
Mgr.Shrek
20.09.11,12:55
Stratil som sa v tvojom príspevku. Neviem ti poradiť, lebo nechápem, čo konkrétne hľadáš.
Tiež neviem, prečo sem pletieš zákon 260/1992 Zb.
K tvojej otázke, vplyv zákona 460/1992 Zb. Ústava SR na občianske právo je napr. v čl. 20 Ústavy, ktorý garantuje právo vlastniť.
Upresni tvoju,resp. to čo potrebuješ.

btw. Ak nevieš vysvetliť vplyv ústavy ako základného zákona na ostatné sféry právneho poriadku, asi neštuduješ na správnej fakulte. Ale držím palce.
Mária27
20.09.11,13:25
Ústava je základný zákon štátu, základným normatívnym aktom najvyššej sily. Všetky ostané zákony a iné normy sú nižšej sily a nemôžu ústave odporovať (ústavné zákony, zákony, nariadenia vlády, vyhlášky ...).
Ústava je konštitúcia - sú v nej obsiahnuté základné právne myšlienky uznávané v štáte, vyjadrená forma štátu, premietnutý v nej Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd v druhej hlave = Základné práva a slobody, tiež ústavné orgány a vzťahy medzi nimi ...

Občianske právo upravuje majetkové a s nimi súvisiace osobné a osobnomajetkové vzťahy. Občiansky zákonník je základným kódexom občianskeho práva. Vychádza z ústavy a upravuje majetkové vzťahy fyzických a právnických osôb, majetkové vzťahy medzi nimi a štátom, ako aj vzťahy „vyplývajúce z práva na ochranu osôb“ = vecná pôsobnosť v § 1 ods. 2.

Vezmi si napr. Čl. 20 ústavy:
(1) Každý má právo vlastniť majetok. Vlastnícke právo všetkých vlastníkov má rovnaký zákonný obsah a ochranu. Dedenie sa zaručuje.
Porovnaj to s paragrafmi obč. zákonníka od § 123. Napr. § 124 = Všetci vlastníci majú rovnaké práva a povinnosti a poskytuje sa im rovnaká právna ochrana. Ďalšie paragrafy tie práva a ochranu podrobnejšie upravujú.
Porovnaj to s paragrafmi obč. zákonníka od § 460 o dedení. Nemožno dediť hocijako, je presne stanovené, kto kedy dedí, ochrana oprávneného dediča .....
armagedon74
20.09.11,13:54
ďakujem vám za rady. ak by som vás mohol poprosit, tak by som potreboval zistit vplyv ústavného práva na obchodné právo lebo neviem ci to spravne chapem, že čl. 55 ústavy SR je prepojeny s obchodnym pravom v 5tej hlave obchodného zákonnika § 41, §42, a §43. ďakujem.
armagedon74
20.09.11,14:12
ďakujem za všetko, ak by som vás mohol porosiť objasniť ako vplýva Ústava SR na rodinné právo, kedže základným prameňom rodinného práva je čl. 41 Ústavy SR s ktorými článkami sa to spája v Zákone o rodine. a vplyv ústavného práva SR na pracovné právo vychádzajúc z čl. 12, 18, 35, 36 a čl 41 ods. 2 Ústavy SR. a ak by ste mi mohli objasniť ešte vplyv ústavného práva SR na obchodné právo vychádzajúc z čl. 56 a 58 Ústavy SR, že kde nájdem prepojenie v obchodnom zákonníku. ĎAKUJEM VÁM ZA VŠETKO VEĽMI MOC MI POMôžETE.
draik
20.09.11,17:13
Odporucam si zakupit prislusnu literaturu, kde je to podobne rozobrate. O tychto veciach by sa dali pisat litania.
Maria27: Nie je celkom pravda, ze ustavne zakony nemozu odporovat ustave, dokonca boli a su priklady rizik polylegalnej ustavy, ktoru ma aj Slovensko (akademicky vsak mozno povedat, ze odporovat nemozu, lebo su sucastou ustavneho prava ako takeho, ale to je o inom). Jednym z nich je kvazi podriadenie vlady parlamentu (vyplyva z ustavy), co vsak neplati v pripade tzv. europskych zalezitosti, ked je prislusnym organom parlamentny vybor pre europske zalezitosti (vyplyva zo zvlastneho ustavneho zakona). Ustavne zakony Ustavny sud neposudzuje (teda nema kto rozhodnut, ci je ustavny zakon v rozpore s ustavou ako takou). Zaujimavo vsak postupoval cesky Ustavny sud pri rozhodovani o predcasnych volbach na zaklade ustavneho zakona o skrateni volebneho obdobia (ustavny zakon a rozhodnutie prezidenta o vypisani volieb zrusil)
Mária27
20.09.11,17:45
Odporucam si zakupit prislusnu literaturu, kde je to podobne rozobrate. O tychto veciach by sa dali pisat litania.
Maria27: Nie je celkom pravda, ze ustavne zakony nemozu odporovat ustave, dokonca boli a su priklady rizik polylegalnej ustavy, ktoru ma aj Slovensko (akademicky vsak mozno povedat, ze odporovat nemozu, lebo su sucastou ustavneho prava ako takeho, ale to je o inom). Jednym z nich je kvazi podriadenie vlady parlamentu (vyplyva z ustavy), co vsak neplati v pripade tzv. europskych zalezitosti, ked je prislusnym organom parlamentny vybor pre europske zalezitosti (vyplyva zo zvlastneho ustavneho zakona). Ustavne zakony Ustavny sud neposudzuje (teda nema kto rozhodnut, ci je ustavny zakon v rozpore s ustavou ako takou). Zaujimavo vsak postupoval cesky Ustavny sud pri rozhodovani o predcasnych volbach na zaklade ustavneho zakona o skrateni volebneho obdobia (ustavny zakon a rozhodnutie prezidenta o vypisani volieb zrusil)

Ja o tom diskutovať nepotrebujem, nemusíš ma oslovovať. Ak sa chceš zapojiť, môžeš radiť zadávateľovi.
armagedon74
20.09.11,22:11
Hlavne, čo by som potreboval zistiť, tak Ide mi hlavne o to, aby som vedel zodpovedat otazky typu napr .: v čom je súvislosť medzi príslušnou novelou ústavy SR a jej vplyvom na občianske právo – v čom je súvislosť medzi zmenou spôsobu voľby prezidenta a občianskym právom a podobne...
marjankaj
20.09.11,22:29
Hlavne, čo by som potreboval zistiť, tak Ide mi hlavne o to, aby som vedel zodpovedat otazky typu napr .: v čom je súvislosť medzi príslušnou novelou ústavy SR a jej vplyvom na občianske právo – v čom je súvislosť medzi zmenou spôsobu voľby prezidenta a občianskym právom a podobne...

S takýmto sem ani nechoď.:(
Čo nepoznáš takéto?:---
Traja právnici = štyri právne názory? :cool:
misoft
21.09.11,11:51
A čo keby takto šiel priamo k prameňu a nezaťažoval naše úbohé hlavičky takými zložitosťami? http://www.concourt.sk/info.do?id_submenu=b&urlpage=material&lang=s



(http://www.concourt.sk/info.do?id_submenu=b&urlpage=material&lang=s)
martin33AA
28.09.11,05:09
to stačí čítať Listinu práv a slobôd, tá má vplyv 100% na súkromné právo. /druhá hlava ústavy/