Daniela 7
20.09.11,16:50
Ahojte
Mám eshop a všetko prebieha formou platby cez internet.So zákazníkmi neprichádzam do osobného styku.Chcem si ale nejaké peniaze dať do pokladnice.Musím mať naozajstnú registračnú pokladnicu,alebo mi stačí obyčajná obálka do ktorej budem dávať peniaze.Ide o platenie niektorého tovaru v hotovosti,ale z mojej strany.
Mila123
20.09.11,14:54
platby za tovar ako výdavok, t.j. jeho nákup? nie v tomto prípade nemusíš mať ERP.....tá slúži na vedenie tržieb za tovar, či služby.....
veronikasad
20.09.11,14:55
Odkial tie peniaze zoberieš ?
Daniela 7
20.09.11,14:59
Podnikám popri zamestnaní.Takže mám okrem bežného účtu aj podnikateľský a viem že v programe alfa figuruje v PD aj pokladnica.Do tej ,, pokladnice,, si vložím nejakú sumu a tou budem platiť niektorý tovar,ale v hotovosti.A následne tovar budem predávať.Ale mne budú platiť len na účet.
veronikasad
20.09.11,15:04
Podnikám popri zamestnaní.Takže mám okrem bežného účtu aj podnikateľský a viem že v programe alfa figuruje v PD aj pokladnica.Do tej ,, pokladnice,, si vložím nejakú sumu a tou budem platiť niektorý tovar,ale v hotovosti.A následne tovar budem predávať.Ale mne budú platiť len na účet.
Moja otázka smerovala inam. Ak tie peniaze vyberieš z podnikatelského účtu, alebo sú to tvoje súkromné peniaze (vklad podnikatela), nepotrebuješ ich evidovať el.reg.pokladňou. Ak by si však predával tovar v hotovosti, tržbu zaň musíš evidovať cez ERP.

ALFA je účtovný SW pre jedn.účtovníctvo, v ktorom pohyby v hotovosti eviduješ cez pokladňu (nie ERP).
Daniela 7
20.09.11,15:11
Dakujem za odpoved
Až teraz mi došlo,že je rozdiel medzi pokladňou a pokladnicou.Ja tovar nebudem predávať v hotovosti.Len prevodom na účet.Ale viem že sú ešte obchody,kde si budem potrebovať kúpiť nejaké veci týkajúce sa podnikania a tam sa nebude dať platiť kartou len v hotovosti,tak to som myslela.Takže mi stačí akoby obyčajná obálka? V prípade kontroly z DU.
veronikasad
20.09.11,15:17
Dakujem za odpoved
Až teraz mi došlo,že je rozdiel medzi pokladňou a pokladnicou.Ja tovar nebudem predávať v hotovosti.Len prevodom na účet.Ale viem že sú ešte obchody,kde si budem potrebovať kúpiť nejaké veci týkajúce sa podnikania a tam sa nebude dať platiť kartou len v hotovosti,tak to som myslela.Takže mi stačí akoby obyčajná obálka? V prípade kontroly z DU.
DU nezvykne kontrolovať hotovosť - ak neide o predaj tovaru alebo službu, ktorá podlieha evidencii tržieb cez ERP. Treba správne učtovať pohyby medzi podnikatelským účtom a pokladnicou (v tvojom prípade tou obálkou), príp. vklady podnikatela.
K účtovnej uzávierke prikladáš inventarizáciu pokladnice (tvojej obálky) 4xročne.
Daniela 7
20.09.11,15:19
Ako presne robím tú invertarizáciu v programe alfa?
veronikasad
20.09.11,15:23
Ako presne robím tú invertarizáciu v programe alfa?
Tlač - pokladnica, banka - inventarizácia pokladne. Tu si len "dohodíš" mincovku, ktorá by mala sählasiť so zostatkom pokladne v daný deň.

Zostatok zistíš z pokladničnej knihy.
Daniela 7
20.09.11,15:31
Veľmi pekne ďakujem.A ešte by som sa rada opýtala čo sa týka skladu.Aj ked tovar skladujem v jednej skrini,musím si viesť skladovú evidenciu však?A napadla mi otázka,ked niektorý tovar predám cez aukcie,tak nákup aukcii kde zaúčtujem?
veronikasad
20.09.11,15:33
Veľmi pekne ďakujem.A ešte by som sa rada opýtala čo sa týka skladu.Aj ked tovar skladujem v jednej skrini,musím si viesť skladovú evidenciu však?A napadla mi otázka,ked niektorý tovar predám cez aukcie,tak nákup aukcii kde zaúčtujem?
Skladom sa rozumie skladová evidencia - nie fyzické uskladnenie tovaru. Problematiku aukcii neovládam - bohužial, neporadím ...