hal_sk
20.09.11,16:55
Zdravím.
Idem dať byt do prenájmu byt a chcel by som v zmluve zakomponovať aj platby za elektrinu a vodu.
Môžem si v zmluve určiť vlastnú sadzbu za jednotku vody (m3) a elektriny (kWh) aby to mohol nájomník mesačne platiť podľa meračov?
Lebo vyúčtovanie je raz za rok a to je na dlhé lokte. Vďaka.
buchač
20.09.11,15:19
Zdravím.
Idem dať byt do prenájmu byt a chcel by som v zmluve zakomponovať aj platby za elektrinu a vodu.
Môžem si v zmluve určiť vlastnú sadzbu za jednotku vody (m3) a elektriny (kWh) aby to mohol nájomník mesačne platiť podľa meračov?
...a to je aká...????...tá " vlastná "...????
Lebo vyúčtovanie je raz za rok a to je na dlhé lokte. Vďaka.
...zima sa blíži ...

Teda to som zvedavý , že ako by sa mali merače na radiátoroch odčítavať....
verkaz
20.09.11,16:40
V zmluve si to môžeš stanoviť aj mesačnou zálohovou platbou, ktorú vypočítaš z posledného vyúčtovania s prihliadnutím na počet osôb. Aj vykurovanie by sa dalo tak, že si odpíšeš stavy ku dňu prenájmu a spotreba tepla do konca roka bude nájomníkova. Budeš mať len robotu s rozúčtovaním. Čo sa týka ostatných energií to všetko sa dá tak isto vypočítať podľa spotreby. Neviem si predstaviť, ako chceš sám stanoviť sadzbu.
Všetko záleží od dohody medzi prenajímateľom a nájomníkom.
Keď je celý rok byt v nájme, tak je dobré v zmluve dohodnúť zálohovú mesačnú platbu za plnenia spojené s užívaním bytu (ktorú platíš Ty) tak, že vzniknutý nedoplatok uhradí nájomník a preplatok patrí tiež nájomníkovi.
Mgr.Shrek
20.09.11,16:54
Nájomné je XX EUR plus XX EUR záloha za energie. Pri podpise zmluvy sa urobí a do zmluvy zapíše odpočet vody, plynu, elektriny atď. Pri skončení nájmu a odovzdávaní bytu sa odpočet urobí znova a podľa cien dodávateľa sa urobí konečné vyúčtovanie.
Nič zložité, len trocha kreativity a chuti premýšľať.
hal_sk
20.09.11,17:32
Väčšinou natrafím na rôznorodých nájomníkov. Rôzne doby nájmu (väčšinou 6 až 12 mesiacov) a rôzne spotreby energií (aj 100%-né rozdiely na teplej vode).
Doteraz som to nechával tak (nechcel som mať papierovačky) a mal som nájomné 280 EUR a nič viac som nechcel. Ale potom čo mi prišiel nedoplatok skoro 500 EUR, chcem motivovať nájomníkov k šetreniu energiami tým, že bude nájomné trebárs 180 EUR plus energie. Len neviem aký mechanizmus mám použiť:

1) K nájomnému zaviesť zálohové platby a potom v máji (či kedy to chodí) by som nájomníkovi spravil vyúčtovanie.
Nevýhody:
- Môže nastať situácia, že nájomník nastúpi v októbri a skončí na konci januára ďalší rok. Potom budem musieť čakať cca 16 mesiacov na vyúčtovanie od družstva, aby som mohol spraviť vyúčtovanie nájomníkovi za mesiac január :rolleyes:.
- Nájomník po skončení nájmu, so mnou môže prestať komunikovať :mad:.
- Možnosť zabudnutia na to :eek:.

Chcel som popísať aj mechanizmus č. 2 (priebežné odčítanie meračov a priame platby za energie), ale aj cez spomínané nevýhody mechanizmu č. 1, bude mechanizmus č. 1 asi najlepšie riešenie. Ak by Vás však ešte niečo napadlo... Vďaka.
verkaz
20.09.11,19:02
Ešte sa môžeš poistiť aj tým (musí však s tým súhlasiť aj druhá strana), že nájomník zaplatí určitú čiastku pri podpisovaní nájmu a táto bude slúžiť pre prípad, že by odišiel a nezaplatil alebo na vyrovnanie prípadného nedoplatku. Ak by bol preplatok, tak sa mu táto čiastka vráti.
bubkoch
21.09.11,05:03
jednoducho rozpises ze najomne je xxx€ a energie yyy €.
do zmluvy dalej uvedies ze v cene yyy € je zahrnutych
- x kWh elektriny za mesiac
- y m3 studenej vody
- z m3 teplej vody
kolko to je si zhruba vypocitas zo zalohovej platby za danu zlozku a cenníka dodávatela
a nemas problem s rocnym vyuctovanim, lebo najomnika sa nebude týkat, vsetky zlozky bude mat v yyy budu zahrnute v takej vyske ako mas na zalohovom predpise ...
zaroven mas uplne jedno kedy a po akom case ukonci najom, jednoducho odcitas spotrebu tych 3 zloziek a podla cennika dodavatela zinkasujes doplatok za nadspotrebu
zhruba tak som to mal kedysi ja a vsetci boli spokojní
vicki007
18.04.12,16:57
Ja by som mala ešte konkrétnejšiu otázku: Naši nájomníci sa nasťahovali do trojizbového bytu v septembri 2011, podpísali sme riadne nájomnú zmluvu na 250 eur plus réžiu, vzali sme od nich 500 eur zálohu, pri preberaní bytu sme riadne odpísali údaje zo všetkých hodín, okrem kúrenia, to sa vraj robí nejakým špeciálnym meračom. Budú sa sťahovať preč k 30. aprílu 2012, ešte 15. mája nám majú doniesť platbu za apríl. Ako postupovať, keď príde vyúčtovanie, keďže tam nebývali celý rok? Je potrebné rozpočítať a alikvotnú čiastku si strhnúť z 500 eurovej zálohy alebo ak bude preplatok, tam im ho vrátiť, plus nedotknutých 500 eur? Oni by totižto radi vyúčtovali už teraz, ale to sa nedá, keďže vyúčtovanie ako som u spomínala, chodí až na jeseň. Ďakujem za odpoveď.
Halli
18.04.12,19:19
vyúčtovanie bude do 31.5.2012!
driver100
18.04.12,21:04
Ja prenajímam 6 bytov /1iz/ a po dlhoročných skúsenostiach s rôznymi najomníkmi som si zaviedol svoj vlastný systém.Vyúčtovanie od správcu je v máji a to môže byť už nájomník preč.Najdlhšie som mal 5 rokov a najmenej 7 mesiacov.Všetci rozprávajú o drahom kúrení,ale ja tvrdím,že najdrahšia je teplá voda pri 1 izb. a na tej môžu byť obrovské rozdiely.Mám človeka,čo minie za rok 8m3 a dvojicu,čo minú 40m3 pri cene cca 14€/m3.
V zmluve mám cenu nájmu aj s energiami s tým,že množstvo je určené v zmluve.Napr. 12m3 TUV,24m3 SUV,960KWh elektrina všetko ročne.Uvedené množstvá sú majetkom nájomníka a ich nevyužitie sa nevracia.V prípade prekročenia zaplateného množstva sa dopláca za m3 TUV 14€,m3 SUV 2€ a 1KWh 0,16€.Vyúčtovanie si robíme 1/2 ročne,alebo pri odchode nájomníka.V stupačke má nájomník tabuľku a môže svoju spotrebu kontrolovať aj po mesiacoch,všetko je deliteľné 12.Až na jednu dvojicu sa všetci moji nájomníci zmestia do zaplatených množstiev.Robím to takto cca 3 roky a nikdy som nemal problém.Merače na radiatoroch nezapisujem,prípadné nedoplatky sú moja škoda,ale nebývajú.
nunenko
18.04.12,21:25
Ono je o zložitejšie ako sa na prvý pohľad zdá. Zálohy za teplo sa platia mesačne ako 1/12 z ročného súhrnu. Vlastník bytu platí v mesiacoch máj až september zálohy na teplo ktoré odoberie v zimných mesiacoih.
Ak bývali práve len tie zimné mesiace, tak im zasponzoruješ teplo. Obrazne povedné v decembri platíš zélohu za teplo 100€, ale minieš teplo za 170€, v júli platíš 100€. a neminieš nič.
Druhý problém je, že bývali dva roky, presnejšie kalendárne roky, Za vlaňajší rok bude vyúčtovanie do 31.5.2012, a za tento až do 31.5.2013. Čiže energie im presne dokážeš vyúčtovať až potom.