megie60
20.09.11,18:27
Dobry den,

po zomrelej mamke nam prislo predvolanie na dedicske konanie. Notarka nas vyzvala, aby sme dali vypracovat znalecky posudok na stary dom (niekolko desiatok rokov neobhospodarovany a neudrziavany) a tiez na pozemky (na dom aj pozemok je viac vlastnikov). Zial, stala sa taka vec, ze stary dom zacal neopravnene obhospodarovat (bez suhlasu vlastnikov) obcan romskej narodnosti a prerobil ho na novy (cize ho zrekonstruoval). Chcela by som sa teda spytat:
1. Ako mame dat urobit znalecky posudok na "nas" stary dom, ked je tam neopravnena stavba?
2. Preco prave ja so sestrou "musime" platit znalca, aj napriek tomu, ze vlastnikov je tam viac? (ci iba kvoli tomu, ze NAM zomrela mamka?)
3. Ako postupovat proti "obcanovi", ktory tam svojvolne prisiel a svojvolne zacal rekonstruovat stary dom? (to uz ani stavebne povolenie nie je treba a ani ziadny list vlastnictva?) na akych uradoch sa stazovat?
4. Je mozne, ze by nam "obcan" platil najom za to, ze ma "nas" (jeho zrekonstruovany) dom postaveny na "nasom" stavebnom pozemku (podotykam su tam viaceri vlastnici)?

Za kazdu dobru radu Vam velmi pekne dakujem.
Mgr.Shrek
20.09.11,16:41
Odpoveď č. 1 - s tým zatiaľ počkajte.
Odpoveď č. 2 - Vy ste účastníkmi dedičského konania, preto od vás požaduje znalecký posudok.
Odpoveď č. 3 - Kontaktujte políciu, príslušný stavebný úrad.
Odpoveď č. 4 - Ak bude dom vyhodnotený ako vlastníctvo "občana", tak potom sa zriadi vecné bremeno za primeranú náhradu.