drpaolo
20.09.11,18:41
Pekný deň.

Do koľkých dní sa musí zaplatiť školné v MŠ?
Je povinnosťou tieto peniaze odvádzať na obecný úrad? (MŠ sa náchádza v malej obci)
Platí sa školné aj keď dieťa navštívi škôlku len jeden deň v mesiaci?

Musí mi MŠ vystaviť príjmový doklad, že odomňa prijali peniaze za školné? (pani uč. mi oznámila, že oni to nerobia, že si to značí na papierik :))
Momentálne mám problém s nedoplatkom, som si vedomý, že som vyplatil každý mesiac, len teraz odomňa pýtajú za mesiac febr, jun, jul 2011.
Samozrejme príjmový doklad nemám, ale ani oni...;)

Ďakujem za radu...
GabiZ
21.09.11,07:10
Treba si prečítať hlavne všeobecne záväzné nariadenie obce, ktoré by malo byť prístupné každému občanovi obce, ako je tam ošetrená úhrada poplatku za materskú školu. Oni majú tieto veci stanovené tam.

Zákon č. 245/2008 Z.Z. (školský zákon) rieši len nasledovné:
§ 28 ods.
(3) Vzdelávanie v materských školách sa uskutočňuje za čiastočnú úhradu okrem materských škôl pri zdravotníckych zariadeniach.
(4) Za pobyt dieťaťa v materskej škole zriadenej orgánom miestnej štátnej správy v školstve prispieva zákonný zástupca na čiastočnú úhradu výdavkov materskej školy mesačne na jedno dieťa najviac sumou neprevyšujúcou 7,5 % sumy životného minima pre jedno nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu. Výšku príspevku zákonného zástupcu na čiastočnú úhradu určí riaditeľ školy. Tento príspevok sa uhrádza vopred do 10. dňa v kalendárnom mesiaci.
(5) Výšku príspevku za pobyt dieťaťa v materskej škole zriadenej obcou určí zriaďovateľ všeobecne záväzným nariadením.
(6) Za pobyt dieťaťa v materskej škole zriadenej obcou prispieva zákonný zástupca na čiastočnú úhradu výdavkov materskej školy mesačne na jedno dieťa sumou najviac 15 % sumy životného minima pre jedno nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.
(7) Príspevok v materskej škole sa neuhrádza za dieťa,
a) ktoré má jeden rok pred plnením povinnej školskej dochádzky,
b) ak zákonný zástupca dieťaťa predloží riaditeľovi materskej školy doklad o tom, že je poberateľom dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi,32)
c) ktoré je umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu.
(8) Príspevok v materskej škole na základe rozhodnutia zriaďovateľa sa neuhrádza za dieťa,
a) ktoré má prerušenú dochádzku do materskej školy na viac ako 30 po sebe nasledujúcich kalendárnych dní z dôvodu choroby alebo rodinných dôvodov preukázateľným spôsobom,
b) ktoré nedochádzalo do materskej školy v čase školských prázdnin alebo bola prerušená prevádzka materskej školy zapríčinená zriaďovateľom alebo inými závažnými dôvodmi; v týchto prípadoch uhrádza zákonný zástupca pomernú časť určeného príspevku.
renata77
04.10.11,10:11
Ja tiež účtujem v obci, kde máme materskú školu.
Riaditeľke MŠ som odovzdala potvrdenky, vystaví doklad pre rodičov o zaplatení školného, kópiu dokladu a školné
odovzdáva do obecnej pokladnice, aby sa to mohlo riadne zaúčtovať.
Peniaze nesmú "lietať" vo vzduchu medzi obcou a materskou školou.
Treba si vypýtať VZN, kde má byť uvedené dokedy musí rodič zaplatiť školné, keď nemajú neviem na základ čoho
vyberajú školné.