glascat7
20.09.11,18:47
Chcem poprosiť o radu v takejto situácii:
Mám pracovnú zmluvu na dobu určitú od 1.1.2011 do 31.10.2011. Zistila som, že som tehotná a vyzerá to tak, že ma lekár vypíše na PN kvôli rizikovému tehotenstvu. Neviem, či mám ostať v práci do konca zmluvy a potom sa nechať vypísať alebo ísť na PN už v priebehu októbra. Ako to ovplyvní výšku materskej a nemocenskej?
Vďaka za rady...
veronikasad
20.09.11,18:12
PN-ka neovplyvní výšku materskej, toto obdobie je vylučitelná doba pre výpočet vymer.základu. Môžeš isť na PN-ku aj pred skončením prac.pomeru. Uplynutím doby určitej prac.pomer končí, nem.dávky vypláca soc.poisťovňa naďalej. Rovnako ti vzniká nárok aj na materské, ochranná doba je 8 mesiacov. Podmienku doby poistenia (270 dní v posl.dvoch rokoch) splňaš aj zo súčasného zamestnania.
glascat7
23.09.11,07:09
PN-ka neovplyvní výšku materskej, toto obdobie je vylučitelná doba pre výpočet vymer.základu. Môžeš isť na PN-ku aj pred skončením prac.pomeru. Uplynutím doby určitej prac.pomer končí, nem.dávky vypláca soc.poisťovňa naďalej. Rovnako ti vzniká nárok aj na materské, ochranná doba je 8 mesiacov. Podmienku doby poistenia (270 dní v posl.dvoch rokoch) splňaš aj zo súčasného zamestnania.

Ďakujem za odpoveď, Veronika. Akurát som sa dozvedela, že môj zamestnávateľ končí existenciu 31.10., takže je rozhodnuté, ostanem v práci do konca zmluvy.

Ešte som sa chcela opýtať, keď to teda bude takto, môžem ísť na PN aj od 1.11. a podmienky ostanú také isté?

Ďakujem :o)
glascat7
23.09.11,07:20
A ešte jedna otázka, mám sa hneď 1.11. ísť prihlásiť na úrad práce, alebo kam? Ďakujem :o)
Xanti
23.09.11,07:36
Ďakujem za odpoveď, Veronika. Akurát som sa dozvedela, že môj zamestnávateľ končí existenciu 31.10., takže je rozhodnuté, ostanem v práci do konca zmluvy.

Ešte som sa chcela opýtať, keď to teda bude takto, môžem ísť na PN aj od 1.11. a podmienky ostanú také isté?

Ďakujem :o)
Na PN po skončení pracovného pomeru môžeš ísť do 7 dní tj. do 7.11. ak by si šla neskôr tak budeš ma PN neplatenú.

Ak sa zaeviduješ na UP k 1.11. tak na PN môžeš ísť od 2.11. ak ale pôjdeš na PN 1.11. tak na UP ťa už nezaevidujú, až po skončení PN.
glascat7
23.09.11,08:35
Situácia sa u nás mení z minúty na minútu.... Pred chvíľou nás zavolali, a vraj: Zmluvy nám končia všetkým 30.9. a hneď máme podpísať nové zmluvy s personálnou agentúrou, ktorej zamestnancami budeme do 31.10. .... Neviem, zdá sa mi to veľmi čudné... A čo by sa stalo, keby som nepodpísala a trvala na ukončení zmluvy k 31.10. s pôvodným zamestnávateľom? Ako sa mám zachovať??? Vďaka za rady....
Xanti
23.09.11,08:57
Nedaj sa dotlačiť k podpisu novej zmluvy,
nakoľko tvoja zmluva končí 31.10. ak ťa prepustia teraz tak Ti musia vyplatiť 1 mesačné odstupné. Ak podpíšeš novú zmluvu, tak Ti pracovný pomer skončí 31.10. .

Takže bud ťa vyhodia a dostaneš 1 m odstupné, alebo pre nich odpracuješ aj oktober a PP sa ukončí skončením na dobu určitú.
glascat7
23.09.11,10:02
Ďakujem za rady, Xanti.

Chlapík z tej agentúry nám ťahal medové motúzy popod nos, ako nám pomôže nájsť prácu a bla-bla....

Takže jeden spôsob skončenia by bol: nepodpísať zmluvu /moja šéfka asi zinfarktuje alebo ma inzultuje/, trvať na výpovedi k 30.9. a hneď 1.10. sa zaevidovať na ÚP a následne 2.10. nastúpiť na PN - rizikové tehotenstvo.

A druhý: Nepodpísať zmluvu, dokončiť pôvodnú k 31.10. a potom ÚP a PN...

Uvažujem správne? Prepáč, že sa stále vypytujem, ale som vynervovaná a nechcem urobiť krok, ktorý by som potom musela ľutovať.

Ďakujem :o)
Xanti
23.09.11,10:17
Ano tak nejako,
ako si napísala. Len 1.10. sa nezaeviduješ na UP lebo je sobota, takže najskôr od 3.10. a PN najskôr od 4.10. :)
glascat7
23.09.11,12:21
Xanti, ďakujem veľmi pekne za radu...

Takže si dám pred pohovorom s vedením, na ktorý som budúci týždeň pozvaná, riadny kus čokolády a budem hájiť svoje....

Dúfam, že mi to vyjde....

:o)