Gituška
20.01.06,07:42
Naša firma kupuje stroj z ČR /fa bude vystavená v EUR/ a my stroj následne predávame do SR.Nakoľko my budeme platiť v EUR aj odberateľ v SR by mal platiť v EUR. Môj šéf chce, aby som fa do SR vystavila tiež v EUR. Podľa zákona o DPH a Zákona o účtovníctve to však nie je možné, aby som DPH vyčíslila v EUR. No, ale aby naša firma nijako nestratila na kurzovom rozdiele,lebo ak to sledujete, kurz EURA sa kolíše v posledných dňoch veľmi, tak preto by to malo byť EUR. Mám známych na DR SR, dokonca metodikov a nevedia mi v tom pomôcť ako by som to mohla urobiť.Platba bude prevedená v EUR na EUR účet, len ako vystaviť faktúru. Jeden môj nápad znel, že fa vystavív v SKK, prpočítam EUR kurzom z toho dňa a prispôsobím sumu SKK na sumu, ktorú chcem v EUR. Viete mi niekto poradiť ináč?
Gituška
20.01.06,07:23
Možno som nedočkavá, ale naozaj mi neviete poradiť ?
Vladimír Ozimý
20.01.06,07:56
moj nazor hovori nasledovne...no v paragrafe 71 zakona o dph je jasne napisane ze faktura musi obsahovat vysku dane spolu v slovenskych korunach...to jest ak vystavujete fakturu treba aby dph bola vycislena v SK...to je jediny problem a zavazny :)...neviem aky mate software...ale fakturu by som vycislil v SKK pricom by som uviedol niekde v poznamkach kolko to je EUR a ze uhrada bude uskutocnena v EUR...inak neviem preco to chce silou mocou v EUR pretoze pokial viem tak slovenska koruna ma tendenciu posilovat ako oslabovat voci EUR cize vystavena FA v SKK nie je az tak stratovy biznis
Gituška
20.01.06,08:05
Obchod s partnerom z ČR bol uzatvorený v EUR a nakoľko kurz EUR posledných dní je dosť pohyblivý, chceme sa uistiť, že na tom obchode vela nestratíme, lebo je to okolo 200.000 EUR a naša provízia nie je až taká veľká. Preto ju môj šéf chce mať v EUR, my dostaneme EUR a pošleme ďalej EUR bez ohľadu na to aký bude kurz EUR voči SKK. Ja som na fa aj napísala, že platba prebehne v EUR.
Vladimír Ozimý
20.01.06,08:07
no a este by som sa oprel o paragraf zakona o uctovnictve 431/2002 --paragraf 4 ods 7 v pripade ze su pohladavky vystavovane v cudzej mene je uctovna jednotka povinna viest takuto pohladavku aj v slovenskej mene...to jest vystavil by som fakturu aj v SKK aj v EUR ak mi to neumoznuje komp tak rucne alebo vo worde a tak
Gituška
20.01.06,08:12
No samozrejme evidovať ju budem v SKK a program na PÚ mám OMEGA, ale fa vystavujem vo WORDE, lebo môžem dopisovať špeciálne veci do fa, ktoré vystavujem.Ďakujem ti Vladko.