cherryberry
20.09.11,19:15
Dobrý večer prajem,
mám taký problém, že som zamestnaná v jednej nemenovanej firme a otehotnela som. Mám isté zdravotné problémy pre ktoré som viackrát chýbala (ospravedlnenky od lekára som nosila). Sú to vlastne zdravotné problémy spojené s tehotenstvom - veď nie každá ho má bezproblémové. Môj zamestnávateľ mi tieto absencie dal ako dovolenku, ktorú mám už tým pádom vyčerpanú. Tehotenstvo je ešte len na začiatku a po lekároch ešte budem potrebovať chodiť. Neviem z akého dôvodu mi zamestnávateľ nechce uznať ospravedlnenky, dokonca mi zahlásil, že on moje návštevy u lekára akceptovať nemôže, keďže už teraz som veľa chýbala. Viackrát mi to zopakoval, že on to akceptovať nevie. Z toho mi vyplýva, že mám podať výpoveď. Keď som sa ho pýtala aké mám možnosti, ako to ďalej riešiť, veď predsa zdravie je prvoradé a už sa nejedná len o mňa ale aj o dieťa tak čo, mám prestať chodiť lekárom? Zasa odpoveď bola, že to akceptovať nemôže. Takže ja mám napísať žiadosť o výpoveď a on sa k tomu ešte vyjadrí.
Problém je v tom, že výpoveď som ešte nikdy nepísala, neviem ani čo tam uviesť.. (zo zdravotných dôvodov, lebo potrebujem chodiť k lekárovi a zamestnávateľ to neakceptuje?). Prosím poraďáci poraďte, ja vôbec neviem ako postupovať v takomto prípade :(
ivka70
20.09.11,17:43
V ziadnom pripade nedavaj vypoved, ked si tehotna.
Oznamila si pisomne zamestnavatelovi sbvoje tehotenstvo?
Narok na platene "paragrafy" pocas tehotenstva a suvisiace s tehotenstvom mas aj nad ramec zakonom stanovenych 7 dni "paragrafov".
Z tvojho opisu mam pocit, ze ta zamestnavatel zavadza a odmieta ti platit to, na co mas zo zakona narok.
pohoda62
20.09.11,17:53
Určite nedávaj výpoveď. Ak by Ťa náhodou situácia doviedla, že sa pre výpoveď rozhodneš naštuduj si dobrovoľné nemocenské poistenie, ak si dlho u tohto zamestnávateľa možno sa ti bude dať napočítať 270 dní. Potom by si mala nárok na materské. Je to zložitejšie počítanie ale ak ti to vyjde, budeš mať možno slušnú materskú. Lebo ak pri nástupe na materskú nestihneš ochrannú lehotu budeš mať len rodičovský príspevok, ktorý je na zaplakanie. Všetko záleží ako dlho si tehotná a ako dlho si zamestnancom. Treba naštudovať zákon o sociálnolm poistení alebo zavolať na caal centrum soc. poisťovne.
Xanti
20.09.11,17:56
Pohoda62
trošku zle radíš, lebo nevieme či DNP sa nezruší od nového roka, ale kludne zadávateľka ak má zdravotné problémy môže ísť na PN.
A pridávam sa ... nedávaj výpoveď.
kristi14190
20.09.11,18:59
a ako je to ked tehotenstvo oficialne nieje oznamene zamestnavatelovi (len ustne) a tych 270 dni sa nestihne odrobit? .. a zamestnavatel stale tvrdi, ze to neakceptuje.
Xanti
20.09.11,19:13
a ako je to ked tehotenstvo oficialne nieje oznamene zamestnavatelovi (len ustne) a tych 270 dni sa nestihne odrobit? .. a zamestnavatel stale tvrdi, ze to neakceptuje.Tak treba zamestnávateľovi dať písomne potvrdenie o tehotenstve.
A PN sa ráta do odpracovaných dní ... ako skús kristi napísať konkretne dátumy, a čo ti hrozí lebo si sem vbehla ak teda nie si zadávateľkou v novom nicku.
veronikasad
20.09.11,19:16
a ako je to ked tehotenstvo oficialne nieje oznamene zamestnavatelovi (len ustne) a tych 270 dni sa nestihne odrobit? .. a zamestnavatel stale tvrdi, ze to neakceptuje.
270 dní nemusíš mať odpracovaných u súčasného zamestnávatela - stačí v posledných dvoch rokoch. Ak budeš tehotná v čase ukončenia prac.pomeru, vznikne ti nárok na materské - ochranná doba je 8 mesiacov.
cherryberry
21.09.11,05:25
dakujem za reakcie. v tejto praci som ako jediny zamestnanec, tym padom nemozem chybat, lebo ma nema kto zastupit. nedajboze prechladnem, budem musiet byt tyzden doma a hned ma vyhodia, respektive daju zopar upomienok aby ma mohli vyhodit. pokial dobre viem je lepsie podat vypoved ako ju dostat.
toto je moja prva robota a robim tu 6 mesiacov na zmluvu. predtym som mala len absolventsku prax a pocas skoly ako brigadnicka mesiac a pol na dohodu. nieje to ruzove a s materskou neratam. v tejto praci zarabam velmi malo a z toho ak vyrataju matersku tak to bude tiez na zaplakanie. kolko je vlastne rodicovsky prispevok?
nastastie az take extremne problemy nemam, len mi uz podotkli, ze vela chybam a este budem chybat. (napriklad ak pojdem na morfologicky ultrazvuk do ineho mesta, znova len budem chybat) .....
zamestnavatel stale opakuje, ze to akceptovat nemoze a ja ako lajk to chapem tak, ze mam podat vypoved. a este k tomu tento tyzden chce mat odomna ziadost. neviem ako sa branit, konflikty a natahovat sa s nim nemam naladu.
tehotenstvo oznamene na papiery nemam, neviem ani ako to spracovat, ci staci kopia tehotenstkej knizky.
rodit budem koncom februara, cize dlho by som sa tam nezdrzala.
jankasm
21.09.11,07:40
dakujem za reakcie. v tejto praci som ako jediny zamestnanec, tym padom nemozem chybat, lebo ma nema kto zastupit. nedajboze prechladnem, budem musiet byt tyzden doma a hned ma vyhodia, respektive daju zopar upomienok aby ma mohli vyhodit. pokial dobre viem je lepsie podat vypoved ako ju dostat.
toto je moja prva robota a robim tu 6 mesiacov na zmluvu. predtym som mala len absolventsku prax a pocas skoly ako brigadnicka mesiac a pol na dohodu. nieje to ruzove a s materskou neratam. v tejto praci zarabam velmi malo a z toho ak vyrataju matersku tak to bude tiez na zaplakanie. kolko je vlastne rodicovsky prispevok?
nastastie az take extremne problemy nemam, len mi uz podotkli, ze vela chybam a este budem chybat. (napriklad ak pojdem na morfologicky ultrazvuk do ineho mesta, znova len budem chybat) .....
zamestnavatel stale opakuje, ze to akceptovat nemoze a ja ako lajk to chapem tak, ze mam podat vypoved. a este k tomu tento tyzden chce mat odomna ziadost. neviem ako sa branit, konflikty a natahovat sa s nim nemam naladu.
tehotenstvo oznamene na papiery nemam, neviem ani ako to spracovat, ci staci kopia tehotenstkej knizky.
rodit budem koncom februara, cize dlho by som sa tam nezdrzala.

No keďže rodíš už vo februári, dobrovoľným nemocenským poistením si už nepomôžeš. Potrebuješ odpracovať ešte cca 3 mesiace aby si mala nárok na materské, nechápem prečo píšeš, že nepočítaš s materskou. Ak máš slabý plat asi to nebude bohviečo, ale ak to bude menej ako je výška rodičovského príspevku, budú Ti doplácať. Výpoveď určite nedávaj, nemáš dôvod, no a šéfovi ukáž Zákonník práce, § 141, ods. 1 písm a, bod 3

§ 141 Zákonníka práce
Dôležité osobné prekážky v práci
(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho dočasnej pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
cherryberry
21.09.11,08:07
j (http://sn144w.snt144.mail.live.com/mail/#)anka dneska mi oznamili, ze ak chcem ostat musim pracovat nonstop, bez chybania.
uznaj, ze ak ide zena gynekologovi aj ked jej daju na cas, vzdy sa tam caka, vzdy je tam plno ludi. okrem toho cakaju aj ine vysetrenia ako ekg, zubar, ozvy plodu atd co sa nie vzdy stiha pred pracovnym casom. a to zamestnavatelovi prekaza. dovolenku som si uz vycerpala na lekarov, respektvie ked som odpadla a isla som domov, mam dost nizky tlak, plus chudokrvnost a ine problemi, pre ktore som na zaciaku chybala. zamestnavatel ospravedlnenky moze uznat aj nemusi. ved ked si dovolenku vycerpam, tak by som sla na neplatene volno, ktore zrejme neda.
nevyhodou je aj to, ze toto je malicka sukromna firma a som tu jediny zamestnanec, kde obcas zaskoci majitel a on stale nemoze.

k tej materskej... rataju sa aj brigady a absolventska prax? (pretoze tu na pracovnu zmluvu tych 270 dni nestiham odrobit)
tu zarobim fakt velmi malo (az sa to hambim vyslovit) a ak by dolozili aby som mala matersku na urovni rodicovskeho tak to mam zajedno.

a ako je to s odstupnym ak by ma predsa dohnali k vypovedi?
Xanti
21.09.11,08:29
Ak dáš výpoveď ty,
tak na odstupné nemáš nárok.
Výška rodičovského príspevku je 190,10 €, ktorý sa zvýši až od januára 2012, a to na 194,70 EUR.

Tak sa nenechaj dohnať k výpovedi, chod na PN ak máš ťažkosti. Od 11 dňa platí PN sociálna poisťovňa vo výške 55% z VZ teda bajočko z hrubej mzdy.

Do kedy máš pracovnú zmluvu, že píšeš že nestíhaš odrobiť 270 dní. PN ak si zamestnanec sa ráta do odpracovných dní na posúdenie nároku na materskú dovolenku. Takže ak by si šla na PN a bola až do nástupu na materskú tak budeš mať dostatok dní poistenia na materskú dovolenku, ktorá je vo výške 60% z VZ. A ak prejdú zmeny tak sa možno od januára zvýši na 65% z VZ.
cherryberry
21.09.11,08:55
xanti pracujem cca 6 mesiacov, zmluva je na dobu neurcitu, nastup na matersku v decembri
v robote nechybam kazdy den, len ak idem k lekarovi a v poslednom case som musela castejsie.
na PN treba nejaky vaznejsi dovod? ako dlho sa da vypisat? lebo zamestnavatelovi obyc. navstevy u lekara, ktore presahuju pracovny cas uz prekaza a koly tomu ta vypoved.
cherryberry
21.09.11,08:58
ak ratam tu matersku z platu tak mi vychadza 189 euro :(
ratam to ako tych 60 % z platu, len ci spravne. je na to niekde nejaky vzor?
Xanti
21.09.11,09:01
Počas tehotenstva,
alebo počas PN Ti zamestnávateľ nemôže dať výpoveď tak jednoducho.

Nedaj sa zastrašiť, a ak by to bolo neznesiteľné tak sa daj vypísať na PN. PN posúdi lekár či je potrebná, ak máš ťažkosti tak na PN ťa vypíše.
Kamarátka bola na PN od februára do augusta, a teraz v septembri rodila. Proste mala problémy tak marodovala.

A čo sa týka materskej tak sa ráta z hrubej mzdy, a do výšky rodičovského Ti doplatia. Nedávaj sama výpoveď a zamestnávateľ ťa vyhodiť nemôže.
jankasm
21.09.11,09:06
ak ratam tu matersku z platu tak mi vychadza 189 euro :(
ratam to ako tych 60 % z platu, len ci spravne. je na to niekde nejaky vzor?

Takže máš minimálnu mzdu? Nepočítaj 60% z toho, čo dostaneš na výplatu, ale z hrubej mzdy.
cherryberry
21.09.11,09:29
a co v pripade ak mi PN nedaju? ja vypoved nepodam, ale nadalej budem chodit lekarom, co zamestnavatel nebude akceptovat. oznaci to ako absenciu .
ak si matersku ratam z hrubeho tak je o cosi lepsie okolo 220 euro (ale to vsetko v pripade ak splnam 270 dni)
cherryberry
21.09.11,09:31
stale neviem ako mam brat to co mi dneska povedali. ze ak ostanem, musim chodit do roboty nonstop bez chybania
Xanti
21.09.11,09:31
Ak máš problémy tak ťa lekár vypíše na PN.
Porozprávaj sa s lekárom, povedz mu o ťažkostiach, ktoré máš.
No vidíš je to stále viac 220 ako 190 eur. Len pekne vydrž v zamestnaní. A neboj sa.
cherryberry
21.09.11,09:33
xanti dakujem :) tento tyzden to chcu doriesit tak mam malo casu.
ta PN-ka sa tiez rata z hrubeho?

ak by sa mi podarilo vypisat sa, som zvedava koho sem daju ak som jediny zamestnanec, velmi by sa hnevali
Xanti
21.09.11,09:36
Ano z hrubého.
No ak máš problémy, tak nemôžeš ohroziť seba a svoje dieťatko, a zamestnávateľ po dobu tvojej neprítomnosti môže prijať na zástup niekoho.
Olgica
21.09.11,09:43
Cherryberry prosím ťa len nedávaj výpoveď. Písomne pošli ZĽ-ovi že si tehotná (budeš krytá, keby niečo), péčka od lekárov pravidelne nos a keď ti nepreplatí péčka v ďalšej výplate, tak mu písomne oznám že nesúhlasíš s výpl.páskou, nakoľko ti neakceptoval péčka, na ktoré máš nárok podľa Zák.práce a môžeš mu pohroziť Inšpektorátom práce. On ti výpoveď dať nesmie a to že budeš chodiť kôli tehotenstvu k lekárom to musí akceptovať a hotovo. Aj tak nechápem ako ti miesto péčok dal dovolenku, veď dovolenkový lístok si iste nepodpísala.
Olgica
21.09.11,09:46
ZĽ je povinný si nájsť iného ZC-a miesto teba!!!
cherryberry
21.09.11,10:25
olgica pisomne poslem - mozem aj odovzdat do ruk? v akej forme by mal byt ten doklad, ze som tehotna - vyjadrenie od lekara napriklad? alebo prefotim tehotensku knizku ...
zatial som podpisovala len vyplatnu pasku, ze som ju prevzala. tie paragrafy moc nepoznam, kedze robim len pol roka neviem ci mam pravo na 7 pecok.
veru je povinny hladat, ved to je jeho starost nie moja, tak nech mi to nevycita

xanti moj zamestnavatel isto bude kontrolovat preco som sa dala vypisat, vsetky doklady bude chciet studovat (aj zdravotnu kartu), vyvolavat lekarovi ak sa dam na PN
Pisica
21.09.11,10:44
Bohužiaľ ešte stále to tak vyzerá vo väčšine malých firiem, a naďalej budú tzv. zamestnávatelia zneužívať svoje postavenie, pokiaľ zamestnanci nebudú trvať na dodržiavaní zákonníka práce a mzdových predpisov.

Neviem koľko ľudí Ti má ešte napísať, aby si nedávala výpoveď, a domáhala sa svojích práv. To, že si jediný zamestnanec nie je Tvoj problém.
Xanti
21.09.11,10:49
olgica pisomne poslem - mozem aj odovzdat do ruk? v akej forme by mal byt ten doklad, ze som tehotna - vyjadrenie od lekara napriklad? alebo prefotim tehotensku knizku ...
zatial som podpisovala len vyplatnu pasku, ze som ju prevzala. tie paragrafy moc nepoznam, kedze robim len pol roka neviem ci mam pravo na 7 pecok.
veru je povinny hladat, ved to je jeho starost nie moja, tak nech mi to nevycita

xanti moj zamestnavatel isto bude kontrolovat preco som sa dala vypisat, vsetky doklady bude chciet studovat (aj zdravotnu kartu), vyvolavat lekarovi ak sa dam na PN
No môže vyvolávať lekárovi koľko chce, lekár nesmie mu poskytnúť informácie o tvojom zdravotnom stave. Existuje niečo také ako lekárske tajomstvo, takže kartu iste študovať nebude.
A ak mu ju lekár poskytne tak bude mať problémy a to lekárovi nestojí zato.
Janulik M
21.09.11,11:23
Ahoj cherryberry.
Tak, v prvom rade ti chcem z celého srdiečka zagratulovať k tehotenstvu. Je to neskutočne krásny dar a dovolím si povedať, že v živote ženy (nie len, samozréjme), najneuveritelnejšia a najkrajšia udalosť a zmysel života vôbec.
A teraz k tým problémom. Vidím, že tvoj zamestnávateľ je jedným z mnohých, pre ktorých život ako taký nemá veľmi zmysluplnú podstatu, ale ok, jeho vec. Tvojmu zamestnávateľovi ide o to, aby si ty sama dala výpoveď a on sa "zbavil" tehotnej bez akýchkoľvek sankcií, záväzkov do budúcna, vyplatenia odstupného,........On vie, čo chce a ide si za tým hlava-nehlava. Len zabúda na to, že nie on si stanovuje zákony a práva... Čo sa týka teba, chápem ťa, že ti na tom záleží, ale píšeš, že zamestnávateľ sa bude hnevať. Prečo ťa to trápi, ak jeho netrápi, že to, o čom sa teraz bavíme je opodstatnené a že to nie je banálna vec. Vieš, v takých chvíľach myslí on výhradne na seba, preto ti odporúčam rovnako v prvom rade hájiť tvoje záujmy (a už aj záujmy tvojho dieťatka). Áčka ti dať nemôže. Ak by ti ich dal a ty disponuješ potvrdením od lekára, že si uňho bola, veľmi pekne sa z toho dá pre tvojho zamestnávateľa spraviť veľký prúser.
Tak, ako sa uvádzalo, písomne mu oznám, že si tehotná. Sprav to tak, že to spíš a pošli na jeho adresu, na jeho meno, doporučene. On to preberie a tým pádom je jasne preukázateľné, že o tom bol informovaný. Bez toho, aby potom zatĺkal. Ponechaj si však papierik z pošty o tom, že to bolo posielané doporučene. Ak by sa pýtal, prečo si to tak spravila, povedz, že študuješ veci ohľadom tehotenstva a že si sa dočítala, že to tak treba (sprav zo seba akože hlúpu). Nech nevie, že to nejakým spôsobom riešiš - aby sa ešte viac neskomplikovala pracovná atmosféra - stres nerobí dobre bábätku. Tým si žiadne Áčka namiesto Péčok nedovolí. A ak by áno, prosím ťa, kľudne ma kontaktuj a bude mi potešením spísať také vyjadrenie najprv jemu a potom na inšpektorát, že sa nespamätá.
V každom prípade, ešte raz, dať výpoveď z tvojej strany by bola maximálna hlúposť.

Drž sa a nedaj sa. Bojuješ za seba, zdravie svojho bábätka a hlavne za svoje práva :)
Janulik M
21.09.11,12:21
PS: Pošli mi súkromne na mňa - Janulik M - správu s nejakým kontaktom na teba. Viem ti pomôcť z personálneho hľadiska - právneho a poradiť vyslovene na tvoju situáciu, aby si z toho vykľučkovala čo najlepšie - aj v spätosti s tvojou materskou atď... aby sme tu nerozoberali detaily.....tak zatim
cherryberry
21.09.11,15:07
janulik dakujem si velmi zlata :) sice babatko doslo necakane ale velmi ho lubime, nevieme sa dockat :) a zalezi nam na nom a urcite koly neakemu veducemu predsa neprestaneme chodit na kontroly ..
len este poviem, ze som sa spytala znova zamestnavatela ake mam moznosti a nic nepovedal, len tolko ze to nemoze akceptovat (samozrejme co ine) a ked som povedala kedy idem najblizsie do poradne tak zahlasil, ze s tymto nesuhlasim :mad: boze moj co su to za ludia
poslem ti kontakt na mna
samo22
22.09.11,14:14
No cherryberry- Janulik ma pravdu. Nenechaj sa.
Vypoved v ziadnom pripade.
Oznam mu, ze si tehotna- pisomne. Aj osobne, nemusis postou- musi Ti to prebrat- ale daj si podpisat prevzatie aj datum aj podpis. Pokial mu to preukazatelne neoznamis, nie si pre neho tehotna a moze sa k Tebe spravat ako k beznemu zamestnancovi.
P- mas 7 na rok,(pozor novy zakonnik prace uz upravuje alikvotne P u jedneho zamestnavatela, ak by si menila pracu- ale to nie je Tvoj pripad).
Zdravotnu dokumentaciu nemoze studovat.
Hrube porusenie - zalezi na tom co si urobila (ak si neprisla do prace a ani si nedala vediet, ze neprides, tak zakonnik prace hovori o tom, ze hned ako sa dozvies, ze nemozes prist, mas ihned informovat nadriadeneho. Ak si to neurobila a bola si u lekara a vratila si sa s papierikom, tak moze namietat). Ale aj tak ked si dokladovala neucast v praci, nemoze Ti dat A, alebo D. K poruseniu mozes napisat vyjadrenie (Janulik Ti s tym urcite pomoze, je v tom machcerka).
Nahrada za Teba nie je Tvoj problem, to si musi riesit on.
Vyhodit ta nemoze, ak si tehotna, ale asi mas zmluvu na dobu urcitu- tak tu Ti nepredlzi, tomu ver.
Dolezite je aj to, co robis- lebo ak je tato praca nevhodna pre tehotnu zenu, mozes ziadat o preradenie na pracu vhodnu pre tehotne zeny a kedze si sama, tak Ti asi nema co ponuknut a tak ak nezareaguje, mozes okamzite rozviazat pracovny pomer a musi Ti dat odstupne. Ale Tebe asi ide o to, aby si ostala v praci co najdlhsie.
Pri tehotenstve Ti nemoze nariadit nadcasovu pracu ani pracu v noci....
Ak by nieco dalej, si v kontakte s Janulikom, tak poriesime dalej
Vela stastia
cherryberry
23.09.11,10:39
samko dakujem :-)
nad tym podpisom som uvazovala ci dat podpisat alebo nie, no vidim, ze to tak bude lepsie i ked sa im to pacit nebude.
praca je ok, neni to nic tazke, zmluva je na dobu neurcitu. chcela by som ostat co najdlhsie v tom mas pravdu, lenze minule sa ku mne nepekne zachovali, tak neviem do kedy to budem znasat, vyzera to tak, ze chcu aby som tu vypoved podala. :-(
samo22
26.09.11,17:13
Jankasm- ano to je vsetko pravda, ale v tom bode 3, ktory si zvyraznila je napisane na nevyhnutne potrebny cas a ak to nedodrzala, tak ma pravo sa zamestnavatel branit. Berie sa to na osetrenie, alebo vysterenie urazu, alebo choroby- cize cas straveny u lekara a v cakarni, ale nie, ze ju od lekara odide o 10:00 a pracovnu zmenu ma napr. do 16:00 a pritom navstivila lekara v mieste prace- nema ziaden dovod neprist do prace. Ak sa potrebuje liecit, mala by si zobrat nahradne volno, resp. dovolenku.

Ma narok, ale za urcitych podmienok. len tolko na spresnenie toho co si odcitovala


No keďže rodíš už vo februári, dobrovoľným nemocenským poistením si už nepomôžeš. Potrebuješ odpracovať ešte cca 3 mesiace aby si mala nárok na materské, nechápem prečo píšeš, že nepočítaš s materskou. Ak máš slabý plat asi to nebude bohviečo, ale ak to bude menej ako je výška rodičovského príspevku, budú Ti doplácať. Výpoveď určite nedávaj, nemáš dôvod, no a šéfovi ukáž Zákonník práce, § 141, ods. 1 písm a, bod 3

§ 141 Zákonníka práce
Dôležité osobné prekážky v práci
(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho dočasnej pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
samo22
26.09.11,17:19
ak donesies potrrvednie od lekara a mas uz vycerpanych aj 7 P, tak Ti to musi uznat ako neucast v praci, ale nezaplati Ti to.



a co v pripade ak mi PN nedaju? ja vypoved nepodam, ale nadalej budem chodit lekarom, co zamestnavatel nebude akceptovat. oznaci to ako absenciu .
ak si matersku ratam z hrubeho tak je o cosi lepsie okolo 220 euro (ale to vsetko v pripade ak splnam 270 dni)