michala s
20.09.11,21:07
Poprosila by som o objasnenie, ako sa zapisuje do kníh pohľadávok a záväzkov, čo sa týka dane.
1.Platila som daň za preclenie tovaru, čoho sa to týka? Pohľadávok, alebo záväzkov? Pôvodne som to zapísala do záväzkov, ako: dátum..., doklad-faktúra, text-JCD, Výška platby...suma, a nakoniec zaplatená suma, kde som uviedla znovu výšku platby+dátum+doklad-ktorým bol výpis z bankového účtu. Je to správny postup? Zapisujem vždy do knihy záväzkov faktúru, čo sa týka zaplatenia dane za preclený tovar? Ide v podstate len o evidenciu?
Ďalší záväzok, ktorý mám každý mesiac, je zdravotná poisťovňa. Chcem sa spýtať, či mi stačí jedna kniha záväzkov, na zápis všetkého, aj záväzkov voči sociálnej poisťovni, spolu s faktúrou za preclenie...môže to byť v jednej knihe?
2. Vôbec nerozumiem zapisovaniu dane do knihy pohľadávok. U mňa môže ísť teoreticky len o DPH ak mi budú mať vrátiť(čiže to je moja pohľadávka voči Daňovému úradu). Čo píšem do kolonky Doklad, Text, Výška platby, Určený deň úhrady, Zaplatená suma-dňa, doklad?
Vôbec mi to nie je jasné a bola by som vďačná komukoľvek za objasnenie týchto zápisov. Slúži to vôbec k niečomu, čomu sa venuje daňová kontrola?
Vopred ďakujem za váš čas. (som platca DPH a nakupujeme a predávame tovar cez internet)
michala s
23.09.11,07:23
Prosím vás, vedel by niekto poradiť?
ego.mc
23.09.11,17:44
1. Všetky prijaté faktúry zapisujete do knihy záväzkov. Okrem toho aj záväzky voči DÚ, poisťovniam a evidujete tam aj prijaté preddavky. Vediete iba jednu knihu záväzkov.
2. Ak nemáte pohľadávku voči DÚ, tak nemusíte do knihy pohľadávok nič zapisovať. Inak tam patria vystavené faktúry, pohľadávky voči DÚ a poisťovniam (napr. z RZZP). Ale aby som odpovedal: napr. Doklad - podľa vášho interného číslovania, Text - napr. preplatok DPH za 2.Q.2011, Určený deň výplaty - vyplýva zo Zákona o DPH, Zaplatená suma, deň, doklad - podľa skutočne prijatej platby alebo zápočtu daňovej povinnosti.
Kniha pohľadávok a záväzkov slúži presne k tomu, k čomu slúži aj peňažný denník, keďže je povinnou súčasťou vedenia účtovníctva.
michala s
23.09.11,21:57
Ďakujem Vám za Vašu odpoveď. Mnohé mi objasnila. Všetko dobré prajem : )