mendelina
21.09.11,07:02
Prosím poraďte mi ako mám túto situáciu riešiť
Máme zamestnanca, ktorý prácuje na ranné zmeny - 40 hod. uväzok a potreboali by sme aby odrobil aspoň tri nočné zmeny. Zamestnanec túto práce odmietol a odvolal sa na prácovnú zmluvu. Ako môžme túto situáciu riešiť je nejaká možnosť zamestnanca donútiť, aby tie zmeny odrobil, alebo je možnosť s ním ukončiť pracovný pomer, samozrejme bez odstupného.
Ďakujem za radu
Mila123
21.09.11,05:06
čo má napísané v PZ??? iba denné, resp. ranné zmeny????
Tweety
21.09.11,05:08
Prosím poraďte mi ako mám túto situáciu riešiť
Máme zamestnanca, ktorý prácuje na ranné zmeny - 40 hod. uväzok a potreboali by sme aby odrobil aspoň tri nočné zmeny. Zamestnanec túto práce odmietol a odvolal sa na prácovnú zmluvu. Ako môžme túto situáciu riešiť je nejaká možnosť zamestnanca donútiť, aby tie zmeny odrobil, alebo je možnosť s ním ukončiť pracovný pomer, samozrejme bez odstupného.
Ďakujem za radu
Na nočné služby(ak ich nemá uvedené v PZ) ho nemôžete prinútiť.
mendelina
21.09.11,08:39
V PZ má 40 hod. uväzok, teda je ranná pracovníčka, a je v ZP takáto situcia v nejakom paragrafe vôbec riešené? Veď jej by sa nič nezmenilo, len by vypomohla na nočných zmenách, keďže 2 zamestnankyne naraz ochoreli?
martin33AA
27.09.11,16:22
Tak to možno nariadiť prácou len nadčas a nariadiť ich vykonať. Inak len objednať si niekoho na zmluvu o dielo resp. mandátnu
samo22
28.09.11,07:25
V PZ má 40 hod. uväzok, teda je ranná pracovníčka, a je v ZP takáto situcia v nejakom paragrafe vôbec riešené? Veď jej by sa nič nezmenilo, len by vypomohla na nočných zmenách, keďže 2 zamestnankyne naraz ochoreli?



ale ked ona nechce ist na nocnu pracu, nemate pravo to riesit, ci by sa jej nieco zmenilo, alebo nezmenilo. Proste z nejakeho dovodu ma ranne zmeny, tak preto robi ranne. skor sa ludsky dohodnut, ze ide o obdobie 2-3 dni, kedy by zaskocila a skusit nieco za to ponuknut- nejaku odmenu. Preco by mala ist nezistne robit na nocnu zmenu?
Ivík32
28.09.11,17:17
No neviem, ľudia,

1. nikde v Zákonníku práce sa nepíše, že zmennosť musí byť uvedená v pracovnej zmluve
( § 90 Začiatok a koniec pracovného času , (9) Rozvrhnutie pracovného času je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi najmenej týždeň vopred a s platnosťou najmenej na týždeň.)

2. zamestnancovi, ktorý nepracuje na rizikovom pracovisku môže zamestnávateľ nariadiť 150 hodín nadčasov za rok

Určite nikomu, kto pracuje len na ranné zmeny nie je príjemné robiť v noci, tiež by som sa s pracovníkom najprv snažila na tých nočných dohodnúť, ak by k dohode nedošlo a nemala by som iné riešenie, dala by som mu to ako vedúci zamestnanec príkazom.
Nesplnenie príkazu nadriadeného je možné považovať za porušenie pracovnej disciplíny.
samo22
28.09.11,18:46
No neviem, ľudia,

1. nikde v Zákonníku práce sa nepíše, že zmennosť musí byť uvedená v pracovnej zmluve
( § 90 Začiatok a koniec pracovného času , (9) Rozvrhnutie pracovného času je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi najmenej týždeň vopred a s platnosťou najmenej na týždeň.)

2. zamestnancovi, ktorý nepracuje na rizikovom pracovisku môže zamestnávateľ nariadiť 150 hodín nadčasov za rok

Určite nikomu, kto pracuje len na ranné zmeny nie je príjemné robiť v noci, tiež by som sa s pracovníkom najprv snažila na tých nočných dohodnúť, ak by k dohode nedošlo a nemala by som iné riešenie, dala by som mu to ako vedúci zamestnanec príkazom.
Nesplnenie príkazu nadriadeného je možné považovať za porušenie pracovnej disciplíny.



No v zakonniku prace to nie je napisane, ale kedze to nejak autor tak specifikoval, tak boli asi prilis iniciativny a do zmluvy to dali. No ak ho chce poslat na nocnu pracu, mal by mat zamestnanec aj lekarsku prehliadku na pracu v noci. Tiez nevieme poradit, ak nevieme, ci to nie je matka starajuca sa o malolete dieta, ktorej pracu v noci nemoze nariadit. Viac info chyba a tazko odpovedat, ak nie je vsetko uvedene