denisie
21.09.11,08:53
Milí poraďáci, mám taký problémik s ktorým si neviem rady.
Dostali sme zákazku v EÚ - ČR, my sme ako zhotovitelia, stavba bude v ČR, ale fakturovať budeme firme so sídlom na Slovensku.
Dostala sa mi do ruky fa od českých subdodávateľov, ktorí pre nás robili nejakú projektvú a inžiniersku činnosť na túto stavbu a na faktúre bola vyčíslená suma DPH. Mám z toho zmätok, lebo ohľadne fa z EÚ som zatiaľ účtovala len samozdanenie. A teda neviem, či je to správne na tej faktúre, a teda či mám DPH žiadať od DÚ, či nám vzniká povinnosť registrovať sa na DÚ pre elektronické zasielanie súhrného výkazu. Aké bude účtovanie tejto faktúry a ako mám postupovať pri fakturovaní Slovenskému odberateľovi. Či je potrebné uvádzať na faktúrach aj nejaké § a pod.
Ak niekto viete, prosím poraďte, s účtovaním v rámci EÚ mám veľké nedostatky.

:eek:
Kája.
21.09.11,07:44
Faktúra od českých dodávateľov je v poriadku, nakoľko sa jedná o služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť a miesto dodania je miesto kde je nehnuteľnost nachádza. Podľa môjho názoru ak vykonávate služby na nehnuteľnosti v Čechách, keďže budete fakturovať slovenskej firme, vzniká Vám povinnosť registrácie DPH v Čechách, nakoľko nemáte na koho preniesť daňovú povinnosť a miesto dodania je v ČR . Odporučila by som Vám informovať sa ohľadne povinnosti registrácie na "Finančným úradu Praha 1". Sú tam milé pracovníčky a nikdy nemajú problém pomôcť pri riešení problému.
betka
21.09.11,08:11
Čo sa týka súhrnného výkazu, ten sa nepodáva, nakoľko ide o službu v zmysle 16/1, a nie 15/1
denisie
21.09.11,08:15
Ďakujem za Vaše reakcie.
OPýtam sa ešte aké sú povinnosti spojené s registráciou v ČR, treba tam ísť osobne, a podávať DP k DPH aj do ČR? Poprosím Vás o viac info ohľadne našich povinností. :)
Milan Benka
22.09.11,13:34
Ďakujem za Vaše reakcie.
OPýtam sa ešte aké sú povinnosti spojené s registráciou v ČR, treba tam ísť osobne, a podávať DP k DPH aj do ČR? Poprosím Vás o viac info ohľadne našich povinností. :)


Faktúra od českých dodávateľov je v poriadku, nakoľko sa jedná o služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť a miesto dodania je miesto kde je nehnuteľnost nachádza. Podľa môjho názoru ak vykonávate služby na nehnuteľnosti v Čechách, keďže budete fakturovať slovenskej firme, vzniká Vám povinnosť registrácie DPH v Čechách, nakoľko nemáte na koho preniesť daňovú povinnosť a miesto dodania je v ČR . Odporučila by som Vám informovať sa ohľadne povinnosti registrácie na "Finančným úradu Praha 1". Sú tam milé pracovníčky a nikdy nemajú problém pomôcť pri riešení problému.

Riešenie je v citácii.
denisie
28.10.11,08:55
Milí poraďáci, v nadväznosti na moje predošlé príspevky, viete mi ešte poradiť akú faktúru mám vystaviť slovenskému odberateľovi (objednávateľovi diela) s ktorým máme teda uzatvorenú zmluvu na zhotovenie diela v ČR. DÚ SR mi odpovedal na môj dopyt, a napísal že mám vystaviť fa bez DPH. Ale nejako mi to nejde do hlavy a hlavne jedná sa o veľkú sumu, tak nechcem urobiť chybu. Neviem ako mám vystaviť tú faktúru, či tam mám uviesť aj nejaký paragraf a teda ako bude vyzerať porom daňové priznanie? Je to akoby samozdanenie, kebyže ju vystavím bez DPH? Ale slovenskému odberateľovi? Poprosím Vás o radu, neviem si s tým rady a som z toho nešťastná ...
Kája.
28.10.11,09:05
Miesto prác je v ČR, daňová povinnosť vzniká v ČR, keďže nemáte na koho preniesť daňovú povinnosť, podľa môjho názoru fakturujete s českou daňou.
denisie
28.10.11,09:36
Miesto prác je v ČR, daňová povinnosť vzniká v ČR, keďže nemáte na koho preniesť daňovú povinnosť, podľa môjho názoru fakturujete s českou daňou.

Ďakujem za reakciu, ale čo to prosím v praxi znamená, že fakturujem s českou daňou? Ako má vyzerať tá faktúra a mám tam uvieť aj nejaký paragraf zákona o DPH, máme sa registrovať na DÚ v ČR a môže byť registrácia aj elektronickou formou, resp. zaslaním registr.poštou?