Ericek82
21.09.11,09:14
Dobrý deň

Potreboval by som poradit ohladom problemov so susedkou.Pred niekolkymi rokmi sa moj dedo
dohodol na spolocnej vodovodnej pripojke a sachte na jej pozemku.V sucastnosti patri dedov
pozemok patri mne. Ona mi v sucastnosti stale vypina vodu v sachte ked sa jej nieco nepaci. Na
druhej strane ona ma zase plynovu pripojku v mojom pozemku ale na plynarnach mi povedali, ze
ked si nezelam pripojku v mojom pozemku musim jej celu prekladku zaplatit. Chcel by vediet nejake rady ako postupovat dalej.dakujem za odpovede.
Chobot
21.09.11,07:30
Dobrý deň

Potreboval by som poradit ohladom problemov so susedkou.Pred niekolkymi rokmi sa moj dedo
dohodol na spolocnej vodovodnej pripojke a sachte na jej pozemku.V sucastnosti patri dedov
pozemok patri mne. Ona mi v sucastnosti stale vypina vodu v sachte ked sa jej nieco nepaci. Na
druhej strane ona ma zase plynovu pripojku v mojom pozemku ale na plynarnach mi povedali, ze
ked si nezelam pripojku v mojom pozemku musim jej celu prekladku zaplatit. Chcel by vediet nejake rady ako postupovat dalej.dakujem za odpovede.

Predpokladám, že sa dohodli "per huba", teda ústne. To bola chyba, všetky takéto dohody treba dať na papier.

Ale nevadí. Dobré by bolo uviesť, či dedko ešte žije - ak áno, bude ľahšie vymáhať plnenie z dohody (dosvedčí ti tú dohodu). Ak nie, treba dať na súd návrh na zriadenie vecného bremena na susedkin pozemok - aby strpela, že vodovodná prípojka ide cez jej pozemok. Potom každé vypnutie môžeš riešiť inak - napr. oznámením na políciu v obmedzovaní práv.

A nie je možné spraviť tú prípojku tak, aby nešla cez jej pozemok?
Ericek82
21.09.11,08:47
A ako je to s pripojkou tiez mi musi zaplatit novu vodovodnu pripojku ked ona nechce mat tu v jej pozemku tak ako je to s plynovou?
Chobot
21.09.11,09:50
A ako je to s pripojkou tiez mi musi zaplatit novu vodovodnu pripojku ked ona nechce mat tu v jej pozemku tak ako je to s plynovou?

Takto od kompu sa k tomu nedá vyjadriť. Treba pozrieť všetkú dokumentáciu - najmä pokiaľ patrí prípojka vodárňam a odkiaľ už koncovému užívateľovi (tebe) a kde je vodomer. Možno tá plynová prípojka, čo ide cez tvoj pozemok patrí plynárňam, preto v prípade prekládky by si to musel zaplatiť ty.
misoft
21.09.11,12:13
Ericek82: použi rovnaký postup ako suseda - zastavila vodu? Zastav jej plyn. Ako ona tebe, tak ty jej.

Ale najrozumnejšie by bolo si zriadiť vlastnú vodovodnú prípojku (samozrejme zacvakáš)- budeš mať pokoj, s plynármi sa nejako dohodnúť, aby zrušili jej prípojku na tvojom pozemku a ona si bude musieť dať zriadiť svoju prípojku (plynovú a tiež za vlastné). A vyjde ju to omnoho drahšie (plynové prípojky pokiaľ nie sú plastové) sa musia zvárať a prejsť tlakovými skúškami (tiež sa platí :D).