aglo6
21.09.11,09:16
Prosím poradiť-za rok 2009 som mala preplatok vo vyučtovaní 350 eur,aj tak mi správca domu upravoval zálohové platby smerom hore. (viem,že musí planovať dopredu zvyšovanie cien,ale pri takomto preplatku zdá sa mi to nelogické) Zalohovu platbu som neupravovala, vo vyučtovaní za rok 2010 som mala zase preplatok 50 eur. Znovu som mala navýšené zalohové platby.Teraz mi spravca poslal pohladavku ,že mam nedoplatok od 1/2011 ,kedže som si nezvyšila mesačnú platbu podla ich predpisu. Podla akého zákona sa postupuje pri stanovovaní - zvyšovaní týchto platieb? Je nutné zaplatiť tuto pohladávku teraz alebo až po koncoročnom zučtovaní?
Chobot
21.09.11,07:20
Prosím poradiť-za rok 2009 som mala preplatok vo vyučtovaní 350 eur,aj tak mi správca domu upravoval zálohové platby smerom hore. (viem,že musí planovať dopredu zvyšovanie cien,ale pri takomto preplatku zdá sa mi to nelogické) Zalohovu platbu som neupravovala, vo vyučtovaní za rok 2010 som mala zase preplatok 50 eur. Znovu som mala navýšené zalohové platby.Teraz mi spravca poslal pohladavku ,že mam nedoplatok od 1/2011 ,kedže som si nezvyšila mesačnú platbu podla ich predpisu. Podla akého zákona sa postupuje pri stanovovaní - zvyšovaní týchto platieb? Je nutné zaplatiť tuto pohladávku teraz alebo až po koncoročnom zučtovaní?

A skúsila si sa dohodnúť so správcom na úprave zálohových platieb, alebo si sa zahrala na mŕtveho chrobáka a svojvoľne si platila menej, než bol zálohový predpis? Keby si písomne či osobne požiadala správcu o úpravu zál. platieb s odôvodnením, myslím, že by nemal byť problém, aby ti to upravil (ak zamestnanci správcu sú normálne zmýšľajúci ľudia s ľudským prístupom).

Ak by ti nevyhoveli, tak ti zostávajú 2 riešenia:

1. platiť zvýšenú sumu podľa zál. predpisu a na konci roka dostať preplatok späť
2. platiť svojvoľne inú sumu - vystavuješ sa riziku, že budú od teba vymáhať dlžnú sumu (čo sa aj stalo) a v prípade nedoplatku to bude tvoja hanba.


Dalo by sa ešte bližšie rozanalyzovať, ktorá položka zálohového predpisu je zbytočne vysoká. Predpokladám, že odvod do FO to nebude, rovnako ani iné poplatky (OLO, poplatok za správu). Jediné, čo môže byť vyššie ako skutočná spotreba je teplá voda a teplo. A to veľmi záleží od toho, koľko v tom roku minieš tepla a teplej vody, takže ak je záloha určená normospotrebou, tak správca nemusí tvojej žiadosti vyhovieť. To, že v zime vypínaš radiátory a sprchuješ sa len občas či v studenej vode, je tvoja vec a tým ušetríš na teple a teplej vode. Ale to ťa neoslobodzuje od neplatenia zálohy. Je to len tvoje dobro, že si minula menej, než bolo plánované a tie peniaze dostaneš po skončení roka späť.
aglo6
21.09.11,08:15
Po prvom vysokom preplatku som dostala od spravcu odpoved,že zvyšuje sa všetkým o určité percento z povodného predpisu- vysvetlenie, prečo všetkým rovnako, ked su vysoké preplatky, som nedostala.
Takže som sa naozaj zahrala na mrtvého chrobáka. Nedoplatok nemám problém uhradiť, pokial by sa vyskytol, čo zatial nebolo.
Mimochodom:
Vždy mi správca medzi rečou vyčítal najvyššiu spotrebu vody,že nešetrím, a hoci pri povodných zálohových platbach mi vyšiel aj tak vysoký preplatok, zvažovala som, že asi mám ten predpis nastavený na tuto vysokú spotrebu a logicky mi vyplynulo,že ked začnem šetriť, bude nižšia spotreba vody a aj pri predpokladanom zvyšení cien vodného,by mal vzniknuť preplatok alebo aspon rovnováha.
Som povinná mám zaplatiť spiatočne od 1.1.nedoplatok zálohových platieb alebo počkať na koncoročné vyučtovanie?
verkaz
21.09.11,14:21
Mala by si sa dohodnúť so správcom. Z Tvojej otázky sa nedá porovnať, či je zvýšenie oprávnené alebo nie. Musela by si presne uviesť , ktorá zo zálohových platieb bola zvyšovaná. Správca nemôže svojvolne zvyšovať zálohy, malo by to byť podložené skutočnosťou z vyúčtovania za predchádzajúce obdobie s prihliadnutím na zvyšovanie cien.
A čo ostatní vlastníci, tí s tým súhlasili ?
Chobot
22.09.11,06:57
Po prvom vysokom preplatku som dostala od spravcu odpoved,že zvyšuje sa všetkým o určité percento z povodného predpisu- vysvetlenie, prečo všetkým rovnako, ked su vysoké preplatky, som nedostala.
Takže som sa naozaj zahrala na mrtvého chrobáka. Nedoplatok nemám problém uhradiť, pokial by sa vyskytol, čo zatial nebolo.

Správcovia to tak bežne robia, že všetky zálohové predpisy navyšujú hromadne, ak sa cena niektorej položky zo zálohového predpisu zvýši (napr. odvoz odpadu, zvýši sa cena teplej vody) . Ono to inak ani neide - nedá sa analyzovať ročné zúčtovanie každého jedného vlastníka bytu a individuálne mu upraviť zálohový predpis. To by potom správca nerobil nič iné, len by tisíckam vlastníkom bytov niekoľko mesiacov prepočítaval zálohové predpisy. Robí sa to hromadne skoro všade (nepoznám správcu, ktorý by to robil iindividuálne, akurát na základe opodstatnenej požiadavky upravil zál. predpis niektorého vlastníka)


Mimochodom:
Vždy mi správca medzi rečou vyčítal najvyššiu spotrebu vody,že nešetrím, a hoci pri povodných zálohových platbach mi vyšiel aj tak vysoký preplatok, zvažovala som, že asi mám ten predpis nastavený na tuto vysokú spotrebu a logicky mi vyplynulo,že ked začnem šetriť, bude nižšia spotreba vody a aj pri predpokladanom zvyšení cien vodného,by mal vzniknuť preplatok alebo aspon rovnováha.

K tomuto si musíš ty urobiť analýzu spotreby podľa predchádzajúcich rokov, ja ti to neviem povedať, nevidím tvoju spotrebu.


Som povinná mám zaplatiť spiatočne od 1.1.nedoplatok zálohových platieb alebo počkať na koncoročné vyučtovanie?

V zmysle §10 ods. 1 a 6 zákona o vlastníctve bytov áno, si povinná uhrádzať preddavky vo výške zálohového predpisu:

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.

(6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie, dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd.

Otázne je, nakoľko je to vymožiteľné. Ale na tvojom mieste by som nerobil z toho takú vedu, ja by som to v pohode uhradil, veď ťa nikto neokráda, to, čo sa nespotrebuje zo zálohy ti bude po skončení roka vrátené. A v prípade vyššej spotreby ťa neprekvapí žiadny nedoplatok. Preplatok, čo dostaneš, môžeš využiť ako vreckové na dovolenke.:)

A nie je to závratná suma, pár sto EUR - pri celkových ročných nákladoch niekoľko tisícov EUR. Keby si platila raz toľko, čo sú tvoje náklady, nepoviem.
Deganova
22.09.11,12:20
Presne o tom to je, že správca automaticky o určité percento navyšuje úhrady bez rozdielu či bol preplatok alebo nedoplatok. JA v našom SVB navyšujem len vtedy ak nedoplatok presiahne 100,- eur pri menšej sume nie, alebo ak o to vlastník požiada, ak sú vysoké preplatky dokonca mesačné predpisy znižujem, len na vyslovené prianie majiteľa bytu predpis aj v takomto prípade ostáva... ale všetko je to o ľuďoch a ako sa k tomu postavia... mohla by si apelovať, že neoprávnene narábajú s tvojimi finančnými prostriedkami, nakoľko je evidentné z vyúčtovaní, že predpis zvyšovať netreba...
verkaz
22.09.11,12:28
Ja tiež zvyšujem v spoločenstve len vtedy, keď sú nedoplatky a ešte pri zistení väčšej spotreby vody oproti predchádzajúcemu obdobiu. Mala som aj také prípady, že sami chodili za mnou aby som im zálohy zvyšovala, ale to som zamietla, lebo by som nič iné nerobila len úpravy. Je nemysliteľné aby to robili správcovia, ktorí spravujú stovky alebo aj tisíce bytov. Ale myslím si, že aj títo správcovia by o zvyšovaní zálohových platieb mali vlastníkov bytov informovať.
aglo6
26.09.11,13:16
dakujem !