Misela19
21.09.11,10:27
Dobrý deň,
poprosila by som o radu ohľadom školského poriadku v materskej škole. Je v ňom viac vecí, voči ktorým sme sa ohradili na rodičovskom, ale bolo nám povedané, že ho musíme podpísať i keď k nemu máme výhrady. Výhrady nie sú povolené. Ide mi o bod, v ktorom sa určuje, že matka, ktorá nepracuje si musí prevziať dieťa do určitej hodiny zo škôlky. Má riaditeľ škôlky prípadne zriaďovateľ na takéto obmedzenie právo? Učiteľky to praktizujú len na matkách na materskej (rodičovskej) dovolenke. Deti nesmú chodiť ani počas prázdnin do škôlky. Iné skutočnosti sa neskúmajú, či je napríklad niekto nezamestnaný a pod.

Vopred ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň.
GabiZ
21.09.11,10:40
Podľa § 153 zákona č. 245/2008 školský zákon:

Školský poriadok
(1) Riaditeľ školy alebo školského zariadenia vydá školský poriadok po prerokovaní s orgánmi školskej samosprávy a v pedagogickej rade. Školský poriadok upravuje najmä podrobnosti o
a) výkone práv a povinností detí, žiakov a ich zákonných zástupcov v škole alebo v školskom zariadení, pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy,
b) prevádzke a vnútornom režime školy alebo školského zariadenia,
c) podmienkach na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a žiakov a ich ochrany pred sociálnopatologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím,
d) podmienkach nakladania s majetkom, ktorý škola alebo školské zariadenie spravuje, ak tak rozhodne zriaďovateľ.
(2) Deťom a žiakom sa so súhlasom riaditeľa školy alebo školského zariadenia umožňuje účasť na súťažiach.
(3) Školský poriadok zverejní riaditeľ na verejne prístupnom mieste v škole alebo v školskom zariadení preukázateľným spôsobom s ním oboznámi zamestnancov, deti a žiakov a informuje o jeho vydaní a obsahu zákonných zástupcov detí a žiakov.

V materských školách sa vedie dokumentácia podľa predmetného znenia zákona a to § 11 v nadväznosti na predmetný § 153. V zmysle vyhlášky č. 306/2008 o materských školách spôsob a organizácia v MŠ je definovaná v § 2:
§ 2
Spôsob organizácie výchovy a vzdelávania
(1) Materská škola s poldennou výchovou a vzdelávaním poskytuje predprimárne vzdelávanie spravidla päť hodín denne v dopoludňajšom alebo popoludňajšom čase.
(2) Materská škola s celodennou výchovou a vzdelávaním poskytuje predprimárne vzdelávanie deťom spravidla od 06,00 hodiny do 18,00 hodiny podľa miestnych podmienok a potrieb zákonných zástupcov. Táto materská škola môže poskytovať predprimárne vzdelávanie deťom dopoludnia alebo popoludní a po dohode so zákonným zástupcom len v určených dňoch v týždni.
(3) Materská škola s týždennou výchovou a vzdelávaním poskytuje predprimárne vzdelávanie deťom, o ktoré sa zákonní zástupcovia nemôžu starať počas pracovných dní v týždni.
(4) Materská škola s nepretržitou výchovou a vzdelávaním poskytuje predprimárne vzdelávanie deťom bez prerušenia, aj počas dní pracovného pokoja.
(5) Materská škola s týždennou a nepretržitou výchovou a vzdelávaním môže poskytovať deťom aj poldenné alebo celodenné predprimárne vzdelávanie.
(6) V materskej škole s celodennou výchovou a vzdelávaním čas prevádzky určuje riaditeľ po prerokovaní so zákonnými zástupcami a po súhlase so zriaďovateľom. Prevádzku možno aj obmedziť alebo prerušiť. Cez letné prázdniny sa prevádzka materskej školy preruší najmenej na tri týždne z dôvodov potreby dôkladného čistenia priestorov materskej školy, dezinfekcie prostredia a hračiek, ako aj čerpania dovolenky niektorých zamestnancov. Prerušenie alebo obmedzenie prevádzky materskej školy cez letné prázdniny oznámi riaditeľ spravidla dva mesiace vopred. V miestach, kde je viac materských škôl jedného zriaďovateľa, sa počas prerušenia prevádzky materskej školy deti sústreďujú do niektorej z nich. Prevádzka materských škôl môže byť dočasne prerušená aj zo závažných dôvodov, ktoré ohrozujú zdravie zverených detí alebo môžu spôsobiť závažné škody na majetku.
(7) Pri rozhodovaní o zriadení a zrušení zriaďovateľ musí zohľadniť potrebu zákonných zástupcov umiestniť dieťa do materskej školy, počet nevybavených žiadostí o umiestnenie a perspektívnu potrebu z hľadiska vývoja detskej populácie. V miestach, kde je jediná materská škola, zriaďovateľ zohľadňuje aj nízky počet detí.

To znamená, že riaditeľ v spolupráci so zriaďovateľom môže stanoviť obmedzenia prevádzky škôlky, ale mal by zohľadňovať potreby zákonných zástupcov. Podpísaním školského poriadku len spľňa oznamovaciu povinnosť, ktorá mu vyplýva zo zákona. Treba sa pokúsiť kontaktovať so zriaďovateľom, zistiť, aké boli príčiny obmedzenia prevádzky pre takéto deti a čo sa týka prázdnin, tak je tu popísané, ako sa prevádzka poskytuje počas týchto dní.
Mgr.Shrek
21.09.11,11:30
Ja by som sa pozrel na praktickú stránku veci. Ako bude riaditeľ škôlky zisťovať skutočnosť či matka pracuje alebo nie? A týka sa to aj otcov, čo nepracujú? :)
Misela19
22.09.11,06:43
Veď práve, že je to zvláštne, že skúmajú len postavenie matky... A tak ako som napísala praktizujú to len na matkách na materskej a rodičovskej dovolenke. A robia z toho také halóóó pred všetkými, že ste prišli neskôr, ako máte "dovolené". Čo sa týka zriaďovateľa, tiež som s ním už riešila nejaké veci... je to beh na dlhé trate :(
Inak to som presne citovala ako je to napísané v školskom poriadku: "matky, ktoré nepracujú"

Akoby som bola matka, ktorá dieťa dá do škôlky po 6 hodine a nechala ho v škôlke do konca. Neviem, či ich k tomu viedol takýto postoj rodičov, ale z našej triedy o takom prípade neviem.
GabiZ
22.09.11,06:54
Stále to tvrdím a tvrdiť budem, kým sa tento systém nezmení, že samosprávy majú dnes veľké postavenie bez možnosti akejkoveľ kontroly. Dostali do rúk právomoci, ktoré v podstate vo veľkej miere nie sú ničím napadnuteľné, úplne sa vytráca kontrola štátu, ktorá v mnohých prípadoch bola dobrá a hlavne čo sa týka originálnych kompetencií t.j. školských zariadení zriadených samosprávou. Zákon o obecnom zriadení a ostatné zákony týkajúce sa samosprávy im dávajú možnosti, nad ktorými môžeme len krútiť hlavou, ale nič neurobíte. Ako aj v tomto prípade. Zákon povoľuje zriaďovateľovi a riaditeľovi MŠ vykonať obmedzenia v prevádzke, ale presne zákon nešpecifikuje, čo do tých obmedzení môže alebo nemôže spadať. Ak si v školskom poriadku dajú takéto obmedzenie a zriaďovateľ s tým súhlasí a súhlasí s tým aj poradný orgán, ktorým sú zvyčajne zamestnanci škôlky, tak potom nič neurobíte. Jedine sa obrátiť na mestské zastupiteľstvo a predniesť tam svoje protesty a trvať na ich prerokovaní. Ale.......výsledok je tiež neistý.
Misela19
22.09.11,09:39
Veľmi pekne ďakujem za odpovede. Áno právomoci... tie majú. A na všetky ďalšie otázky dostanete odpoveď, že nemôžu alebo nemajú peniaze... ale to je už o inom. Uvidíme čo sa bude dať v tomto smere podniknúť. Na miestnom úrade ma poznajú, trvalo síce dlho kým som dosiahla, čo bolo treba, ale podstatné je, že sa zmena udiala. Netreba sa vzdať.
Jeej, a čo sa týka tých prázdnin, ktorýchkoľvek (jednodňových či mesačných) dieťa je u nás automaticky "vylúčené" z dochádzky. Ale samozrejme peniaze zaplatiť aj za tie dni musíme... to už nikde neošetrili, žiadnym nariadením (teda okrem letných mesiacov lebo tam je viac ako 30 dní).
Mgr.Shrek
22.09.11,12:51
Nerozumiem tomu, že tvoje dieťa je vylúčené z dochádzky počas prázdnin a platiť musíš?
To ako ťa vyhodia zo škôlky s dieťaťom, keď ho tam privedieš?
Misela19
23.09.11,19:00
Áno, platiť sa musí lebo to nie je nad 30 dní. Učiteľka ho "neprevezme" :)
misoft
24.09.11,10:40
Opäť podať podnet zriaďovateľovi na zmenu podmienok a školského poriadku v MŠ. Ako si môže toto dovoliť - zobrať peniaze za nič. Pokiaľ dieťa nie je v škôlke (nie je tam fyzicky), nie je možné požadovať platbu - je to, ako keby sa platilo za vzduch. Alebo ako keby si platil za elektrinu, a pritom by si nemal ani len elektromer - lebo to niekto nariadil.
Misela19
24.09.11,18:52
Áno, to mi je jasné :). Ale riaditeľ by prišiel takýmto niečím o celkom peknú sumičku, pretože je to v celku dosť veľká škôlka. Dokonca, keď som sa zaujímala minulý rok o vianočné (a novoročné) prázdniny samozrejme som dostala odpoveď, že dieťa do škôlky umiestniť nesmiem. Bolo to zábavné, pretože dieťa mi ochorelo v prvé decembrové dni a nastúpiť do škôlky smelo až 10.1.2011. Podotýkam, že obidva mesiace (január aj december) som musela zaplatiť plnú sumu. Ako som sa dozvedela, tu na porade, že ak je dochádzka prerušená zriaďovateľom (riaditeľom), majú vrátiť časť poplatku (zodpovedajúcu dňom v škôlke). V takej veľkej škôlke sa to nepraktizuje... prečo netuším, ale hodlám zistiť u zodpovedných. Myslím, že viac rodičov by sa potešilo spätnému vráteniu peňazí.
misoft
24.09.11,19:12
Ale to ťa nemusí zaujímať, že direchtor príde o peknú sumičku - toto sa totiž volá neoprávnený majetkový prospech. A rodičia by mali dôrazne žiadať, aby sa aj v škôlke dodržiaval zákon a rozpočtové pravidlá - inak takýto direchtor patrí za mreže.
GabiZ
26.09.11,05:05
Tak ako som spomínala školský zákon a vyhlášku o materskej škole, dozor nad ich dodržiavaním robí aj Štátna školská inšpekcia. Pokiaľ nepochodíte u zriaďovateľa, treba sa obrátiť na inšpekciu a dať sťažnosť alebo podnet na vykonanie kontroly pedagogického riadenia, školského poriadku, ktorý nie je v súlade s predpismi. Podľa zákona o sťažnostiach sa za sťažnosť považuje podanie fyzickej alebo právnickej osoby (ďalej len sťažovateľ), ktorým sa domáha ochrany svojich práv alebo právom chránených záujmov, o ktorých sa domnieva, že boli porušené činnosťou alebo nečinnosťou orgánu verejnej správy a ktoré zároveň upozorňuje na konkrétne nedostatky, najmä na porušenie právnych predpisov, ktorých odstránenie si vyžaduje zásah orgánu verejnej správy.
Oliwa
26.09.11,05:33
Dobrý deň,
poprosila by som o radu ohľadom školského poriadku v materskej škole. Je v ňom viac vecí, voči ktorým sme sa ohradili na rodičovskom, ale bolo nám povedané, že ho musíme podpísať i keď k nemu máme výhrady. Výhrady nie sú povolené. Ide mi o bod, v ktorom sa určuje, že matka, ktorá nepracuje si musí prevziať dieťa do určitej hodiny zo škôlky. Má riaditeľ škôlky prípadne zriaďovateľ na takéto obmedzenie právo? Učiteľky to praktizujú len na matkách na materskej (rodičovskej) dovolenke. Deti nesmú chodiť ani počas prázdnin do škôlky. Iné skutočnosti sa neskúmajú, či je napríklad niekto nezamestnaný a pod.

Vopred ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň.
Milá Misela19, v čase, keď moje deti navštevovali MŠ /a nie je to tak dávno/, matke na MD vôbec nebolo umožnené dať dieťa do MŠ /s výnimkou predškolskej výchovy/, keďže bol o ňu záujem, kapacita bola obmedzená a stav sa spravidla naplnil mladšími súrodencami tých, ktorí ju už navštevovali, takže riaditeľka ani nevypisovala oznam o zápise. Pozri sa na to z lepšej stránky - buď rada, že tú možnosť máš... Nevidím dôvod nestihnúť si vybaviť počas času, kým je dieťa v škôlke, úradné záležitosti, lekára, kaderníčku či nákup...

Počas letných prázdnin existovala možnosť náhradnej /zbernej/ škôlky, ktorú sme však nikdy nevyužili, aby si deti nemuseli zvykať na nové miesto, priestory, personál, deti, tak sme si naplánovali vždy
dovolenku tak, aby neboli zbytočne stresované a nemuseli tam ísť. Napokon, aj malému dieťaťu padne dobre oddýchnuť si v lete od škôlky, detského džavotu či učiteliek.
GabiZ
26.09.11,05:41
Milá Misela19, v čase, keď moje deti navštevovali MŠ /a nie je to tak dávno/, matke na MD vôbec nebolo umožnené dať dieťa do MŠ /s výnimkou predškolskej výchovy/, keďže bol o ňu záujem, kapacita bola obmedzená a stav sa spravidla naplnil mladšími súrodencami tých, ktorí ju už navštevovali, takže riaditeľka ani nevypisovala oznam o zápise. Pozri sa na to z lepšej stránky - buď rada, že tú možnosť máš... Nevidím dôvod nestihnúť si vybaviť počas času, kým je dieťa v škôlke, úradné záležitosti, lekára, kaderníčku či nákup...

Počas letných prázdnin existovala možnosť náhradnej /zbernej/ škôlky, ktorú sme však nikdy nevyužili, aby si deti nemuseli zvykať na nové miesto, priestory, personál, deti, tak sme si naplánovali vždy
dovolenku tak, aby neboli zbytočne stresované a nemuseli tam ísť. Napokon, aj malému dieťaťu padne dobre oddýchnuť si v lete od škôlky, detského džavotu či učiteliek.

Súhlasím s tebou vo všetkom. Škôlky musia uprednostniť deti, ktoré majú rok pred povinnou školskou dochádzkou a často je potom problém, aby boli prijaté všetky deti, ktoré sa hlásia, takže niekde sa musí urobiť zásah. Ale myslím si, že s tým platením nie je všetko v poriadku a to treba riešiť.
Oliwa
26.09.11,06:19
Súhlasím s tebou vo všetkom. Škôlky musia uprednostniť deti, ktoré majú rok pred povinnou školskou dochádzkou a často je potom problém, aby boli prijaté všetky deti, ktoré sa hlásia, takže niekde sa musí urobiť zásah. Ale myslím si, že s tým platením nie je všetko v poriadku a to treba riešiť.
Nech pán riaditeľ predložia Misele a ostatným rodičom dožadujúcim sa vysvetlenia, na základe čoho platia to, čo platia - nejaký zákon, vyhlášku, nariadenie, uznesenie, poriadok... A on má predsa tiež svojich nadriadených a na tej stoličke nie je naveky, aj keď si to mnohí myslia...

Vychádzajúc z praxe v škole, napr. stravné tiež platíme deťom na celý mesiac dopredu, no 2x do roka /v januári a v júli/ školská jedáleň vracia preplatok, ak bolo dieťa zo stravy odhlásené /pre chorobu či inú neúčasť v škole/.
Na druhej strane faktom je, že preplatok za neprítomnosť v školskom klube /družine/ sme nikdy nevideli...
Zrejme sa spoliehajú na to, že stravné je oveľa vyššia položka a zaoberať sa vyplatením alikvótnej čiastky za ŠK nemá kto, resp. nie je záujem zo strany školy. Platí to aj teraz - ak je dieťa prihlásené do šk. klubu, platí poplatok za celý týždeň, aj keď tam bude iba dva dni - ostatné tri má záujmové krúžky a po vyučovaní odchádza...
bubkoch
26.09.11,10:10
Opäť podať podnet zriaďovateľovi na zmenu podmienok a školského poriadku v MŠ. Ako si môže toto dovoliť - zobrať peniaze za nič. Pokiaľ dieťa nie je v škôlke (nie je tam fyzicky), nie je možné požadovať platbu - je to, ako keby sa platilo za vzduch. Alebo ako keby si platil za elektrinu, a pritom by si nemal ani len elektromer - lebo to niekto nariadil.

si tak trochu mimo ... za skolku sa plati poplatok, mesacny pausal, ten sa plati bez ohladu na pocet dni, ktore dieta strávi v danom mesiaci v skolke ...
ci je sviatok, prazdniny alebo je chore, to je jedno, kazdy zaplati cely pausal, nie alikvotnu cast podla poctu dni
ono dieta zabera miesto v skolke aj vtedy, ked je doma chore ... na toto obdobie predsa skolka nemoze zobrat ine dieta ...

k otazke ... odkial skolka vie ci matka pracuje, ci je nezamestnana alebo na materskej ? pokail viem, nic take sa skolke nedokladuje, teda oficialne to skolka nevie a keby ma ucitelka s dietatom dany den vyhodila, ten den by si zapamatala do konca zivota ... je jedno ze nieco take si dala skolka do skolskeho poriadku, lebo to ustanovenie je nevykonatelne ...