Aldan
21.09.11,12:12
vrátili nám dph z EU s textami:

austriam toll 103,15
provision 2,5 % 2,58
total amount 105,73


prosím vás ako zaúčtujem tých 105,73 Eur? 221/6....

Ďakujem
zuzi
21.09.11,13:30
Ak ste zaúčtovali DPH pri prijatí faktúry, z ktorej ste žiadali vrátiť DPH na 548xxx(daňový výdavok), potom pri vrátení DPH účtujete mínusom na 548xxx.
Províziu na 518xxx.
Myslím, že vám vrátia len 103,15€ a províziu si stiahnu.

Pozrite si tiež zákon o dani z príjmov:
Daňovým výdavkom je:
§19, ods.3, pís. k) daň z pridanej hodnoty

3. ak platiteľ dane z pridanej hodnoty má nárok na jej vrátenie v členskom štáte Európskej únie, v ktorom mu boli dodané tovary a služby alebo do ktorého doviezol tovar, ak je daňovým výdavkom tovar a služba,
ku ktorým sa daň vzťahuje, v tom zdaňovacom období, v ktorom účtuje o nároku na jej vrátenie90b) spôsobom podľa osobitného predpisu1) a ak ide o daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo o daňovníka, ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo ods. 14, v tom zdaňovacom období, v ktorom uplatní nárok na jej vrátenie spôsobom podľa osobitného predpisu,90b)

P.S.: Priamo z bankového výpisu by som to určite neúčtovala. Musíte mať predsa nejaký doklad(napr.faktúru) o tom, že vám DPH bola vrátená.
Aldan
22.09.11,06:55
áno mám doklad, je to za mýto, ale oni to vracajú za 1 rok dozadu, druhý mesiac príde ďalšia - znovu je to rok dozadu a pod., dakujem za odpoved
zuzi
22.09.11,11:57
Tak potom pozor, lebo v minulom roku to nebol daňový náklad, bolo ho treba dať ako pripočit.položku a až tohto roku dať ako daňový náklad.
ingak
30.10.11,22:59
Ja riesim teraz pripad, ze sef stiahol doklady pred koncom septembra, ze ide ziadat vratenie dph zo zahranicia za minuly rok. Minuly rok sme dph ale dali do nakladov a nezohladnovali v priznani. Co mame teraz robit? Len z Madarska nam uz prislo 589,77 EUR a este cakame z Ciech a Rakuska, neviem presne sumy, lebo ktovie ci vsetko vratia. Nechceli by sme otvarat minulorocne uctovnictvo, alebo budeme musiet? Ako to uctovat tento rok?
Vdaka za rady.
zuzi
31.10.11,12:14
Ja riesim teraz pripad, ze sef stiahol doklady pred koncom septembra, ze ide ziadat vratenie dph zo zahranicia za minuly rok. Minuly rok sme dph ale dali do nakladov a nezohladnovali v priznani. Co mame teraz robit? Len z Madarska nam uz prislo 589,77 EUR a este cakame z Ciech a Rakuska, neviem presne sumy, lebo ktovie ci vsetko vratia. Nechceli by sme otvarat minulorocne uctovnictvo, alebo budeme musiet? Ako to uctovat tento rok?
Vdaka za rady.
Čo sa týka minuločného účtovníctva, ak máte schválenú účtovnú závierku, účtovníctvo už nemôžete otvoriť. Ale myslím, že dodatočné danové priznanie na daň z príjmov za minulý rok z toho pozerá. Tento rok to budete účtovať ako výnos. Váš náklad bol v minulom roku daňovo neuznaný a je uznaný v tomto roku ako aj výnos.
ingak
31.10.11,12:44
Mame schvalenu uzavierku a podklady uz boli poslane do OR. Danove priznanie r.2010 - vysla strata cca 15000. Takze tento rok zauctujem DPH, ktoru vratia do vynosov 648.
"Vas naklad bol v minulom roku danovo neuznany a je uznany v tomto roku ako aj vynos." To znamena ze zaroven uctujem aj naklad aj vynos tento rok z dokladov minulorocnych, alebo sa to len upravuje v danovom priznani?
ingak
02.11.11,14:29
Mame schvalenu uzavierku a podklady uz boli poslane do OR. Danove priznanie r.2010 - vysla strata cca 15000. Takze tento rok zauctujem DPH, ktoru vratia do vynosov 648.
"Vas naklad bol v minulom roku danovo neuznany a je uznany v tomto roku ako aj vynos." To znamena ze zaroven uctujem aj naklad aj vynos tento rok z dokladov minulorocnych, alebo sa to len upravuje v danovom priznani?

Ako som sa doteraz docitala, malo by ist o "vyznamnu opravu nakladov" kedze uz teraz nam vratili 589,77 a este cakame z Ciech a Rakuska?
Vtedy predpis naroku na vratenie uctuju 378/428, cize vobec nie 648?
Uctovnictvo uz nemozem opravovat. Musim podat dodatocne priznanie dan z prijmov? Kde uvediem sumu zahranicnej dph, ktoru nam vratia?
Aku sumu mam uviest, kedze neviem ci vratia vsetko? Ak sumu co sa ziadala, co s dph, ktoru nevratia? Nie je to moj danovy naklad?

zuzi mi napisala:"Vas naklad bol v minulom roku danovo neuznany a je uznany v tomto roku ako aj vynos." - dph si nauctujem do nakladov tento rok? Ale ked prepis naroku sa nebude uctovat na 648 ???
ingak
14.11.11,14:01
Mame schvalenu uzavierku a podklady uz boli poslane do OR. Danove priznanie r.2010 - vysla strata cca 15000. Takze tento rok zauctujem DPH, ktoru vratia do vynosov 648.
"Vas naklad bol v minulom roku danovo neuznany a je uznany v tomto roku ako aj vynos." To znamena ze zaroven uctujem aj naklad aj vynos tento rok z dokladov minulorocnych, alebo sa to len upravuje v danovom priznani?



Ako som sa doteraz docitala, malo by ist o "vyznamnu opravu nakladov" kedze uz teraz nam vratili 589,77 a este cakame z Ciech a Rakuska?
Vtedy predpis naroku na vratenie uctuju 378/428, cize vobec nie 648?
Uctovnictvo uz nemozem opravovat. Musim podat dodatocne priznanie dan z prijmov? Kde uvediem sumu zahranicnej dph, ktoru nam vratia?
Aku sumu mam uviest, kedze neviem ci vratia vsetko? Ak sumu co sa ziadala, co s dph, ktoru nevratia? Nie je to moj danovy naklad?

zuzi mi napisala:"Vas naklad bol v minulom roku danovo neuznany a je uznany v tomto roku ako aj vynos." - dph si nauctujem do nakladov tento rok? Ale ked prepis naroku sa nebude uctovat na 648 ???

Poradite mi ako mam postupovat ?:mee:
optimistka
14.11.11,16:12
ak sa jedná o významnú sumu z pohľadu účtovnej jednotky, zaúčtuješ 378/429, ty si mala za rok 2010 stratu, takže si ju ponížiš týmto zápisom, dodatočné rozhodne podaj, si povinná podať, ak strata má byť nižšia, tento rok ak ti budú nabiehať platby z jednotlivých ČŠ EU tak to páruj 221/378, čo sa týka tohto roka 2011 poopravuj si účtovanie tak, aby si DPH na vrátenie účtovala na účet 378.A, ja mám analytiku podľa jednotlivých krajín, napr. 378.001 je CZ, 378.002 je DE a pod a keď sa mi za rok nazbiera suma nižšia ako 50,- €k to v rámci uzávierkových operácií odúčtujem na 501, lebo sumu nižšiu ako 50,- € nemôžeš žiadať vrátiť, určite minuloročné vratky neúčtuj na 648
ingak
16.11.11,00:04
Dakujem za radu, urobim dodatocne, uz mi vratili aj doklady, z ktorych ziadali vratit dph.
V ktorom riadku danoveho priznania uvediem sumu dph, ktoru sme ziadali vratit? (r.180 ?)
Kedze sa vykazy nemenia, tie nemusim podavat s dodatocnym danovym priznanim?

r. 2011 viem, ze potrebujem sledovat sumu dph podla jednotlivych krajin. Ako som citala uz zaciatkom roka aj teraz, tak som nasla rozne postupy. Nie je na uctovanie zahr.dph usmernenie?
napr. nakup PHM zaklad 501AE/211AE,
dph 501AE alebo 548AE alebo 378AE /211AE ?
optimistka
17.11.11,08:07
do účtovníctva nezasahuješ, takže výkazy ponecháš pôvodné, v DDP pripočítaš k pôvodnému účtovnému HV sumu, ktorá nemala byť v daňových nákladoch-teda sumu DPH, ktorú ste žiadali vrátiť a teda tú istú, ktorú si zúčtovala v 2011 cez zápis 378/429, ja účtujem 501,378.A/211, 378 mám analyticky podľa krajín vrátenia, suma ktorú nebudeš môcť žiadať vrátiť, teda pod 50,- € za rok preúčtuješ na 501, veď je to náklad na PHM,
ingak
17.11.11,15:28
To znamena, ze DU poslem len DDP bez vykazov alebo pripojim povodne vykazy aj s poznamkami?
Sumu nakladov a vynosov napisem z vysledovky a nasledne uvadzam pripocitatelne a odpocitatelne polozky v jednotlivych riadkoch. A tam neviem, kde mam uviest dph ako pripocitatelnu polozku, riadok 180?
Vdaka za pomoc.
optimistka
17.11.11,15:32
podáš len DDP, výkazy pôvodné nie, účtovný HV na r. 100 zostáva nezmenený a sumu PP podľa mňa aj na r.130 a v pomocnej tabulke niekde v poslednom riadku, nemam vzo rDP po ruke
ingak
22.11.11,13:48
Narazila som na dalsi problem. Akym kurzom prepocitat dph? Kurzom, ktorym som uctovala prislusny nakladovy doklad alebo kurzom uctovnej uzavierky t.j. 31.12.2010 (napr. CZ kurz 31.12. - 25,061 CZK)? V nakladoch mam teraz dph prepocitanu kurzom podla dokladu. Z toho mi vychadza, ze by som mala, prejst kazdy doklad a prerat dph. Uvazujem spravne?
optimistka
23.11.11,08:52
doklad účtuješ kurzom, akým vznikol, ten ponecháš, ale na konci roka musíš urobiť kurzové rozdiely, nakoľko sa jedná o pohľadávku kurzom k 31.12. a kurzový rozdiel, ktorý ti vznikne je daňový náklad. keď ti príde v nasledujúcom roku platba, tak zúčtuješ kurzový rozdiel-zisk alebo stratu oproti pohľadávke prekurzovanej k 31.12.
ingak
23.11.11,09:09
Uctovnictvo z r. 2010 uz ale nemozem otvarat. Co budem robit s kurzovym rozdielom? r. 100 HV sme pisali, ze ostava rovnaky. Ci len rucne pripocitam k vynosom alebo nakladom kurzovy rozdiel a podla toho upravim cisla v tabulke F 1alebo2 a tym padom sa zmeni HV v r. 100?
optimistka
23.11.11,09:20
účtovníctvo neotváraš, tak ako sem sa bavili vyššie, ale kurzový rozdiel, ktorý ti vznikne prepočítaním pohľadávok na 378 kurzom k 31.12.10 bud strata alebo zisk ti ovplyvní sumu, ktorú budeš účtovať 378/429, keďže ste mali stratu,
ty preúčtuješ sumu, ktorú si mala v nákladoch a nemala tam byť, spolu s kurzovým rozdielom ako zníženie straty a vznik pohľadávky na 378/429
a čo sa týka DDP aj sumu kurzovej straty pripočítaš a sumu kurzových ziskov odpočítaš od r.100 a tam máš stále ten istý HV ako pri podaní RDP, takže ide len o úpravu ZD a dane, nie ÚHV
ingak
23.11.11,09:31
Ak dobre rozumiem, tak dph, ktore ziadam vratit prepocitam kurzom k 31.12.2010 a zauctujem v r. 2011 na ucty 378/429.
V DDP za r. 2010 na r. 100 ostava povodny HV ako v RDP a len v r. 130 a pomocnej tabulke uvediem sumu dph znizenu alebo navysenu o kurzovy rozdiel?
optimistka
23.11.11,09:37
takže tieto opravy HV za rok 2010 sa ti prejavia vo výkazoch za rok 2011 ako zvýšenie vlastného imania /znižovali ste stratu/
ingak
23.11.11,09:50
Ja ani nemusim ratat kurzove rozdiely, len rovno preratam dph kurzom k 31.12. a uvediem do DDP.
witch
23.11.11,09:53
Dobrý deň, tento rok budem zahr. DPH účtovat prvý krát, chcem si celý postup nechať odobriť:

2011: PHM základ 501.A/211
DPH 378.A/211
DPH menej než 50€/rok preúčt. 501.A
DPH viacej než 50€/rok = refundácia

2012: po obdržaní vrátenej DPH 221/378.A
keby nárok neuznali 548 /378.A nedaňový náklad

Je to správne? Ďakujem
optimistka
23.11.11,09:55
aj ja by som to tak urobila, ušetríš kopu času a pri úhrade aj tak porovnávaš s prekurzovanou hodnotou k 31.12.10 a od toho počítaš kurzový rozdiel
optimistka
23.11.11,09:56
Dobrý deň, tento rok budem zahr. DPH účtovat prvý krát, chcem si celý postup nechať odobriť:

2011: PHM základ 501.A/211
DPH 378.A/211
DPH menej než 50€/rok preúčt. 501.A
DPH viacej než 50€/rok = refundácia

2012: po obdržaní vrátenej DPH 221/378.A
keby nárok neuznali 548 /378.A nedaňový náklad

Je to správne? Ďakujem
neuznaný nárok ide do daňových nákladov
optimistka
23.11.11,09:58
tu na porade sa spomína aj postup 501/321 a suma rovnajúca sa DPH 378/648, vplyv na ZD je rovnaký, takto je to vo FS
witch
23.11.11,09:58
neuznaný nárok ide do daňových nákladov

do daňových nákladov roku 2012? (DPH za 2011 žiadaná v 2012)
optimistka
23.11.11,10:14
veď t nemôžeš vedieť, že ti neuznajú žiadosť, ak pozrieš §17/29 ZDP aj v ňom nájdeš oporu, dávaš to do nákladov neskôr, teda si poškodila seba nie ŠR

a možno to nebude 2012 ale až 2013, ja som podávala žiadosti za rok 2010 v 3/2011 a dodnes z takých krajín ako luxembursko, nemecko, španielsko neviem nič, len že je žiadosť prijatá a čakáme v akej sume a kedy nám dph konečne vrátia, také FR frčí jedna radosť, za mesiac od podania žiadosti máme eurá späť
ingak
23.11.11,10:28
Dakujem za rady.
witch
23.11.11,10:54
Ďakujem pekne aj ja! :)
witch
08.12.11,09:08
Otázka k refundovaným dokladom: bločky z nákupu PHL v EU budem samozrejme žiadať refundáciu DPH, ako je to s FA za ubytovanie pracovníka pri pracovnej ceste? Predložil ako súčasť vyúčtovania PC, Fa je písaná na firmu, hradil na mieste buď v hot, alebo firemnou kartou. Keď je súčasťou cesťáku, nemusím účtovať o DPH?
ďakujem
ingak
13.12.11,14:32
Ja som mala faktury min. rok 2010 z Ceskej republiky za ubytovanie /kvoli vystavam/, fakturovane na firmu, ubytovany bol konatel. DPH nam vratili. Tento rok DPH uctujem extra a budeme ziadat o vratenie.
elizabeth7
21.02.12,11:37
Účtujem v JU, idem prvýkrát žiadať o vrátenie dph z ČR, tak prosím o radu. Zaúčtovala som celú sumu aj s dph do VOZD, rok 2011.
Keď podáme žiadosť o vrátenie vo februári 2012, môže ešte spadať do účtovníctva r 2011, čiže VOZD (nie je ešte uzávierka) alebo to nie je daňový výdavok a môžeme si ho uplatniť až v roku 2012.
A potom keď nám vrátia dph, tak zaúčtovať POZD?
EPk
29.02.12,11:15
Otázka k refundovaným dokladom: bločky z nákupu PHL v EU budem samozrejme žiadať refundáciu DPH, ako je to s FA za ubytovanie pracovníka pri pracovnej ceste? Predložil ako súčasť vyúčtovania PC, Fa je písaná na firmu, hradil na mieste buď v hot, alebo firemnou kartou. Keď je súčasťou cesťáku, nemusím účtovať o DPH?
ďakujem
Aj mna by zaujimalo, ci mam uctovat PHL a DPH, ak ide na SC svojim autom.
A čo s dokladmi z Dopravni podnik Praha - ked tam vyuctovana DPH nie je, ale je napisane"Jizdne je vcetne snizene sadzby DPH"
nika.sum
22.04.12,17:05
Ahoj, ako je to s uctovanim ak firma vyuziva platbu palivovymi kartami DKV a na fakturach je vycisleny naklad v cudzej mene ale aj v EUR (v tejto sume aj uhradza), pri refundacii mam znovu vycislenu sumu v mene danej krajiny, vymenny kurz ktorym bola vratena DPH prepocitana a tiez je prepocitany poplatok za spracovanie tymto kurzom. Mozem hned do uctovnictva davat sumu v eur a vyhnut sa tak kurzovym rozdielom na ucte 378?
nika.sum
11.06.12,08:55
Ahoj, ako je to s uctovanim ak firma vyuziva platbu palivovymi kartami DKV a na fakturach je vycisleny naklad v cudzej mene ale aj v EUR (v tejto sume aj uhradza), pri refundacii mam znovu vycislenu sumu v mene danej krajiny, vymenny kurz ktorym bola vratena DPH prepocitana a tiez je prepocitany poplatok za spracovanie tymto kurzom. Mozem hned do uctovnictva davat sumu v eur a vyhnut sa tak kurzovym rozdielom na ucte 378?

posuvam
nika.sum
17.07.12,16:31
Ahoj, ako je to s uctovanim ak firma vyuziva platbu palivovymi kartami DKV a na fakturach je vycisleny naklad v cudzej mene ale aj v EUR (v tejto sume aj uhradza), pri refundacii mam znovu vycislenu sumu v mene danej krajiny, vymenny kurz ktorym bola vratena DPH prepocitana a tiez je prepocitany poplatok za spracovanie tymto kurzom. Mozem hned do uctovnictva davat sumu v eur a vyhnut sa tak kurzovym rozdielom na ucte 378?

Ahoj, mozno sa zle pytam, ale stale mam problem s uctovanim Faktur za palivove karty DKV. Napr. mam fakturu z Madarska vo forintoch z 15.4.(vystavenie faktury). Na fakture je vycislena suma vo forintoch zaklad dane+DPH a potom celkova suma na uhradenie v EUR a tuto sumu firma uhradza. Mam celu fakturu (cize aj zaklad dane aj DPH madarsku) prepocitat kurzom pre den zaradenia a pri uhrade potom kurzovy rozdiel zauctovat. A ako riesit kurzove rozdiely pri vrateni takejto DPH? Nikdy som s tymto nerobila, pri DKV som mala doteraz vacsinou faktury zo statov s menou v EUR. Prosim skuste mi toto niekto objasnit....
nika.sum
18.07.12,05:34
Prosim skuste mi poradit, naozaj som z tych faktur DKV zufala, ta zahranicna DPHcka ma ubija...
ZuzanaA
29.07.12,19:21
posuvam otazku od nika.sum, aj mna tie kurzy zaujimaju
nika.sum
02.08.12,21:43
Ahoj, mozno sa zle pytam, ale stale mam problem s uctovanim Faktur za palivove karty DKV. Napr. mam fakturu z Madarska vo forintoch z 15.4.(vystavenie faktury). Na fakture je vycislena suma vo forintoch zaklad dane+DPH a potom celkova suma na uhradenie v EUR a tuto sumu firma uhradza. Mam celu fakturu (cize aj zaklad dane aj DPH madarsku) prepocitat kurzom pre den zaradenia a pri uhrade potom kurzovy rozdiel zauctovat. A ako riesit kurzove rozdiely pri vrateni takejto DPH? Nikdy som s tymto nerobila, pri DKV som mala doteraz vacsinou faktury zo statov s menou v EUR. Prosim skuste mi toto niekto objasnit....

Ahoj tak este raz, naozaj nikto nevie poradit.....