zofika475
21.09.11,15:07
Zdravím poraďáci,

pomoc by som potrebovala už sme to tu riešili, ale teraz mám z toho väčší chaos.
V roku 2010 brácho platil do ZP 14% no mal platiť 7% pretože je ZŤP tým pádom mal preplatok - neviem či to tak môžem nazvať.

piršiel mi papier zo ZP:

Dátum uhrady Suma na vrátenie Zdaňovana suma
4.11 44,73 20,37 20,37
6.12 44,73 44,73 44,73
4.1. 46,06 46,06 0
4.2. 46,06 46,06 0
2.3. 46,06 46,06 0
7.4. 23,03 23,03 0
SPOLU 226,31 65,10

Daň 19% = 12,36
Vrátená suma = 213,95

Súčasne Vám oznamujeme, že podľ zákona o dani z príjmov v znení neskorších predpisov sme z Vášho preplatku 65,10 odvidli 19% daň z príjmu v sume 12,36€.

AKO MÁM TOTO ZAÚČTOVAŤ???? PLS
ego.mc
21.09.11,14:44
65,10-12,36=52,74€ bude nezdaniteľný príjem (o zrazenej dani nie je potrebné účtovať, iba si to vyrovnáte v knihe pohľadávok). 226,31-65,10=161,21€ sú neodôvodnené platby. Ak ste o nich účtovali ako o VOZD, budú teraz zdaniteľným príjmom. Ak ste o nich účtovali ako o VNZD, tak budú nezdaniteľným príjmom.
Katarina
21.09.11,18:47
Ja by som 161,21 € ak sa o nich účtovalo ako VOZD zaúčtovla ako VOZD v členení platby do fondov s mínusovým znamienkom.
Zdenka175
20.12.11,13:07
Napísala som dopyt na DR a dostala som 2 odpovede, obidve odpovede uznávajú zápočet ako VOZD. Ale som Vám zvýraznila vetu, ktorá mi nedáva logiku??

Váš dopyt:

Dobrý deň, chcela by som Vás požiadať o vysvetlenie.
Či si môže SZČO do daňového priznania za rok 2011 pri vedení paušálu 40 % pripočítať k výdavkom započítaný preplatok z ročného zúčtovania poistného z roku 2010,?
V RZP za rok 2010 vznikol preplatok a poisťovňa z preplatku odviedla daň z príjmu. Preplatok poisťovňa nevrátila, ale následne započítala na úhradu preddavku poistného na rok 2011.
Ďakujem pekne

Odpoved č1.
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ak sa daňovník fyzická osoba vykonávajúca podnikateľskú činnosť (ktorá nie je platiteľom DPH alebo je platiteľom tejto dane len časť zdaňovacieho obdobia) pri splnení zákonom vymedzených podmienok rozhodne podľa § 6 ods.10 zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov (ďalej len "ZDP") uplatniť výdavky vo výške 40% z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 ( z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti), v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

Ak vyššie uvedenému daňovníkovi na základe vykonania ročného zúčtovania zdravotného poistenia za rok 2010 vyšiel preplatok, z ktorého zdravotná poisťovňa vykonala zrážku dane, takýto daňovník vznik pohľadávky z titulu preplatku zdravotného poistenia zaúčtuje v knihe pohľadávok. Pri započítaní zdravotnou poisťovňou sa zaúčtuje zánik pohľadávky a "zápočet" sa posúdi z pohľadu ZDP.
Poistné na verejné zdravotné poistenie hradené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ZDP a rovnako aj takéto poistné, ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca, sa v súlade s § 19 ods. 3 písm. i) ZDP považuje za daňový výdavok.
Ak daňovník uplatňuje skutočné výdavky, v takomto prípade zvýši v peňažnom denníku výdavky celkom o sumu započítaného poistného alebo ak uplatňuje výdavky percentom z príjmov, suma preplatku z ročného zúčtovania zdravotného poistenia započítaná na úhradu preddavku poistného sa uplatní navyše okrem výdavkov percentom z príjmov.

Sekcia metodiky daní DR SR, odbor služieb pre verejnosť





Odpoved č.2Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ak sa daňovník fyzická osoba vykonávajúca podnikateľskú činnosť (ktorá nie je platiteľom DPH alebo je platiteľom tejto dane len časť zdaňovacieho obdobia) pri splnení zákonom vymedzených podmienok rozhodne podľa § 6 ods.10 zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov (ďalej len ?ZDP?) uplatniť výdavky vo výške 40% z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 ( z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti), v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

Ak vyššie uvedenému daňovníkovi na základe vykonania ročného zúčtovania zdravotného poistenia za rok 2010 vyšiel preplatok, z ktorého zdravotná poisťovňa vykonala zrážku dane, takýto daňovník vznik pohľadávky z titulu preplatku zdravotného poistenia zaúčtuje v knihe pohľadávok. Pri započítaní zdravotnou poisťovňou sa zaúčtuje zánik pohľadávky a ?zápočet? sa posúdi z pohľadu ZDP.
Poistné na verejné zdravotné poistenie hradené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ZDP a rovnako aj takéto poistné, ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca, sa v súlade s § 19 ods. 3 písm. i) ZDP považuje za daňový výdavok. Ak daňovník uplatňuje skutočné výdavky, v takomto prípade zvýši v peňažnom denníku výdavky celkom o sumu započítaného poistného alebo ak uplatňuje výdavky percentom z príjmov, suma preplatku z ročného zúčtovania zdravotného poistenia započítaná na úhradu preddavku poistného sa uplatní navyše okrem výdavkov percentom z príjmov.

Podľa § 43 ods.3 písm. j) ZDP, ak ide o poistné zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjem podľa § 5 alebo § 6, vrátené zdravotnou poisťovňou tomuto daňovníkovi z ročného zúčtovania poistného, sa daň vyberá zrážkou. Od 1.1.2011 podľa § 43 ods.6 a 7 ZDP sa daňová povinnosť z týchto príjmov zrazením dane považuje za definitívne splnenú a tieto príjmy nie sú v nadväznosti na § 4 ods.7 ZDP súčasťou základu dane.

Sekcia metodiky daní DR SR, odbor služieb pre verejnosť
veronikasad
20.12.11,13:20
Zdenka, o aký preplatok z RZZP ide ? SZČO platil viac ako minimum a dosiahol nízky základ dane = naviac zaplatené preddavky ? Alebo platil minimum a bol na PN (počas ktorej platil preddavky) = poistné zaplatené bez právneho dôvodu ?
babi2
20.12.11,13:28
Napísala som dopyt na DR a dostala som 2 odpovede, obidve odpovede uznávajú zápočet ako VOZD. Ale som Vám zvýraznila vetu, ktorá mi nedáva logiku??



Ak vyššie uvedenému daňovníkovi na základe vykonania ročného zúčtovania zdravotného poistenia za rok 2010 vyšiel preplatok, z ktorého zdravotná poisťovňa vykonala zrážku dane, takýto daňovník vznik pohľadávky z titulu preplatku zdravotného poistenia zaúčtuje v knihe pohľadávok. Pri započítaní zdravotnou poisťovňou sa zaúčtuje zánik pohľadávky a "zápočet" sa posúdi z pohľadu ZDP.
Poistné na verejné zdravotné poistenie hradené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ZDP a rovnako aj takéto poistné, ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca, sa v súlade s § 19 ods. 3 písm. i) ZDP považuje za daňový výdavok.
Ak daňovník uplatňuje skutočné výdavky, v takomto prípade zvýši v peňažnom denníku výdavky celkom o sumu započítaného poistného alebo ak uplatňuje výdavky percentom z príjmov, suma preplatku z ročného zúčtovania zdravotného poistenia započítaná na úhradu preddavku poistného sa uplatní navyše okrem výdavkov percentom z príjmov.





Zdenka, podľa mňa je to jasné, preplatok započítaný, je VOZD. Zámerne som zvýraznila, ako sa postupuje pri výdavkoch percentom, lebo viem že Teba zaujíma práve takýto prípad.
Ester plus
20.12.11,13:45
Preplatok je už zdaneným príjmom (splnená daňová poinnosť) podľa § 43 ods. 3 písm.j. A ak si si dala v predcházajúcom roku do VOZD toto poistné z ktorého ti vznikol preplatok a poisťovňa ti z neho zrazila daň, tak tohto roku keď započíťaš preplatok s platbou na poistné na toto zdaňovacie obdobie tak už ši o tento výdavok základ dane nezníži.
babi2
20.12.11,14:10
Preplatok je už zdaneným príjmom (splnená daňová poinnosť) podľa § 43 ods. 3 písm.j. A ak si si dala v predcházajúcom roku do VOZD toto poistné z ktorého ti vznikol preplatok a poisťovňa ti z neho zrazila daň, tak tohto roku keď započíťaš preplatok s platbou na poistné na toto zdaňovacie obdobie tak už ši o tento výdavok základ dane nezníži.Podľa mňa, vychádzajúc aj z odpovede z DRSR, tento započítaný preplatok znižuje ZD. Aký je rozdiel ak mám preplatok, 119 € ZP mi ho vráti zdanený , čiže mi vráti 100 €, to je pre mňa PNZD, následne zaplatím 100 € na ZP a to je pre mňa VOZD. Pri započítaní preplatku je to to isté, iba je vynechaný krok vrátenia
Ester plus
20.12.11,14:46
To čo som zaplatila naviac mi už znížilo základ dane v minulom roku. V tomto roku by už malo dôjsť len k započítaniu bez vplyvu na základ dane.
babi2
20.12.11,14:56
To čo som zaplatila naviac mi už znížilo základ dane v minulom roku. V tomto roku by už malo dôjsť len k započítaniu bez vplyvu na základ dane. Budem pokračovať v tom mojom príklade, znížila som si základ dane o 119 € avšak následne mi zdravotná poisťovňa týchto 119 € zdanila. Prečítaj si pozorne tú odpoveď z DRSR. Ten odsek ktorý som vybrala v mojom príspevku č.6 je celý o preplatku, ktorý ZP použila na zaplatenie poistného
Ester plus
21.12.11,07:59
Ak predpokladám že som v minulom roku mala zaplatiť na preddavkoch 600 Eur ale ja som zaplatila v skutočnosti 719 Eur tak tých 119 som si už do VOZD dala. ZP mi sumu 119 ako preplatok zdaní a ja túto sumu započítam na úhradu preddavku v nasledujúcom roku. Takže opäť si dám sumu 100 Eur do VOZD?
babi2
21.12.11,12:26
Ak predpokladám že som v minulom roku mala zaplatiť na preddavkoch 600 Eur ale ja som zaplatila v skutočnosti 719 Eur tak tých 119 som si už do VOZD dala. ZP mi sumu 119 ako preplatok zdaní a ja túto sumu započítam na úhradu preddavku v nasledujúcom roku. Takže opäť si dám sumu 100 Eur do VOZD?V predchádzajúcom roku som mala 119 ako VOZD, ale nakoniec mi táto suma bola vrátená zdanená, čiže ak to dám tento rok ako VOZD, tak je to v konečnom dôsledku VOZD len 1 raz