alenka4646
21.09.11,16:38
Dobry den, potrebovala by som od Vas radu...mam v skolskom klube chlapca, ktoreho spravanie je uplne nezvladnutelne.Neskutocnym sposobom mlati deti bezdovodne, rozhadzuje a nici veci okolo seba, odtahuje lavice, skryva sa do skrin,vychadzuje veci von z okien,na obede kope deti pri stole namocil dietatu hlavu do polievky, a podobne veci...nerespektuje nic co sa mu povie a pri bitke na nic nereaguje a neda sa zastavit ani udrzat..jeho agresivita je abnormalna...chcem sa opytat ci je mozne vylucit pre nezvladnutelne spravanie dieta zo skolskeho klubu. Mate s niecim takym niekto skusenost?Popripade co sa da robit v takomto pripade, kedze mi ide uz o bezpecnost ostatnych deti a mam strach z tazkeho urazu :-(. Za kazdu radu a pomocnu ruku Vam dakujem...alena
Dáša_
21.09.11,14:51
robí takéto problémy aj v škole pri vyučovaní? Čo rodičia?
alenka4646
21.09.11,14:55
no dali sme i s ucitelkou navrch na psychologicke vysetrenie...rodicia vedia akeho maju syna vraj aj v skolke bol s nim problem ale tam to hasne co sa tyka rodicov...cez hodiny potrebuje chlapec viac pozornosti a akonahle sa nudi tak zacina byt zly...cez prestavky taktiez....ale mam taky pocit ze poobede je to s nim horsie s pribudajucim casom v skole :-( neviem co s nim som zufala
Dáša_
24.09.11,05:21
No ťažká situácia pre všetkých, niet čo závidieť.
poznám sa s mamou jedného takého dieťaťa. Chudera, chodila veľmi nešťastná. Vždy sa len bála, čo sa zas na jej hlavu zosype, čo syn zase vyviedol a kde sa kto bude na neho sťažovať. Našťastie, čím je starší, tým je to lepšie.
Na druhú stranu, takéto dieťa bolo aj v synovej triede. Bola to naša nočná mora - vybral si našho syna ako svoj cieľ. Aj sme ich skúšali skamarátiť, aj ignorovať. Boli to ťažké časy. On chlapec v jadre nebol zlý, aj šikovný bol, len furt potreboval činnosť a pri jednej dlho nevydržal. A keď nebolo to, čo ho zaujímalo, tak bol problém. Vychovávateľky v družine to čiastočne vyriešili tým, že ho fakt zamestnávali a špeciálne strážili, aby aspoň neblížil deťom okolo a neublížil ani sebe.
Situáacia sa vyriešila po dvoch rokoch, keď rodičia presunuli syna do inej školy. Bohužiaľ, naša škola ho nezvládla :(

Inak, len tak na okraj, stále poteboval vynikať, bolo jedno v čom. Stále si potreboval niečo dokazovať. A až úplne na konci vysvitlo, že je adoptovaný. Asi to bolo niekde v ňom, že potreboval na seba upozorňovať. Ale nakoľko to nikto nevedel, tak ani nikto nedokázal jeho chovanie pochopiť.
brontosaurus
25.09.11,20:54
Podľa mňa, ak už zlyhali všetky možnosti riešenia problémov - rozhovor a spolupráca s rodičmi, riešenie daného žiaka s výchovnou poradkyňou či poradňou, tak jedna z možností je dieťa vylúčiť z ŠKD. Tak, ako riaditeľ školy má právo prijať dieťa do ŠKD, o čom mu škola vydá rozhodnutie, tak má právo ho pri udaní dôvodov aj z ŠKD vylúčiť. Z povinnej školskej dochádzky sa dieťa vylúčiť nedá, ale z ŠKD áno. Ale bral by som to už ako krajné riešenie keď žiadnym iným spôsobom nie je možné zabezpečiť nápravu.
GabiZ
26.09.11,11:14
Podľa mňa, ak už zlyhali všetky možnosti riešenia problémov - rozhovor a spolupráca s rodičmi, riešenie daného žiaka s výchovnou poradkyňou či poradňou, tak jedna z možností je dieťa vylúčiť z ŠKD. Tak, ako riaditeľ školy má právo prijať dieťa do ŠKD, o čom mu škola vydá rozhodnutie, tak má právo ho pri udaní dôvodov aj z ŠKD vylúčiť. Z povinnej školskej dochádzky sa dieťa vylúčiť nedá, ale z ŠKD áno. Ale bral by som to už ako krajné riešenie keď žiadnym iným spôsobom nie je možné zabezpečiť nápravu.

Ja len k tomu doplním, že by ste mali mať vnútorný predpis - školský poriadok ŠKD, kde si väčšina škôl uvádza aj to ako sa postupuje v prípade, že dieťa porušuje tento poriadok a je ohrozená bezpečnosť zdravia pri prevádzke ŠKD a že takéto dieťa môže byť vylúčené z klubu. Pri prijímaní sa rodičia i deti s týmto poriadkom oboznamujú a niekde to majú ošetrené aj tak, že to majú od rodičov podpísané, že sa s poriadkom oboznámili. Ale súhlasím s predchádzajúcim príspevkom, treba vyčerpať všetky možnosti a až potom uvažovať o vylúčení, o ktorom rozhoduje riaditeľ po predchádzajúcom prerokovaní v pedagogickej rade.