alenka57
21.09.11,19:02
Dobrý deň,
prosím o radu. Keby som kúpila byt ako fyzická osoba na hypotekárny úver, potom si zriadila živnosť na prenájom nehnuteľností, môžem si uplatniť úroky z úveru do nákladov. Prípadne este náklady spojené s rekonštrukciou tohto bytu. Moja otázka znie: Ak by som prenajímala na živnosť, musí byť tento byt vedený v katastre ako obchodný majetok? Ked by som prenajímala este dalsí byt avsak nie na živnosť, je to možne takto prenajímať, jeden na živnosť a druhý nie?
Ďakujem za odpoved skorú.
skaspa
22.09.11,10:20
ak prenajímaš na živnosť, kataster s tým nemá nič spoločné - vlastníkom si ako FO; ak prenajímaš na živnosť a chceš si uplatňovať skutočné výdavky, uvedený byt zaradíš do obchodného majetku a účtuješ o ňom, potom ti idú aj úroky z úveru, ktorým splácaš tento byt, ktorý je zaradený v obchodnom majetku, do daňových výdavkov;

môžeš jeden byt prenajímať na živnosť a druhý podľa § 6 ods. 3 t.j. nie na živnosť; navyše ani ten prvý byt, ktorý obstarávaš cez úver nemusíš prenajímať cez živnosť; aj pri príjmoch podľa § 6 ods. 3 môžeš použiť skutočné výdavky resp. môžeš o prenájme aj účtovať
alenka57
23.09.11,14:32
Ďakujem,
a ako ho mam zaradit do obchodneho majetku? Chcem uctovat v JU, potom si mozem uplatnit aj odpisy. Ked ma hodnota bytu 25000 Euro, rocne je to 1/20 z tejto hodnoty? Uver mam na 10 rokov, teda urok mozem dat do vydavkov a keby som sa rozhodla predat ten byt potom, mozem ho predat az po 5 rokoch od vyradenia z obchodneho majetku? A mozem ho vyradit z obch. majetku aj napr. uz po 5 rokoch? V tych dalsich 5 rokoch si potom zrejme nemozem uplatnovat odpisy ani uroky z uveru do vydavkov?
alenka57
25.09.11,09:54
Poradte, prosim...
skaspa
27.09.11,08:15
Ďakujem,
a ako ho mam zaradit do obchodneho majetku? Chcem uctovat v JU, potom si mozem uplatnit aj odpisy.
§ 6 ods. 1 postupov JÚ: V knihách dlhodobého majetku sa účtuje dlhodobý hmotný majetok a dlhodobý nehmotný majetok podľa jednotlivých vecí, súborov vecí a práv vrátane nákladov súvisiacich s jeho obstaraním.

Ďakujem,
Ked ma hodnota bytu 25000 Euro, rocne je to 1/20 z tejto hodnoty?
je to 1/20 pri rovnomernom odpisovaní, ale môžeš odpisovať aj zrýchlene

Ďakujem,
Uver mam na 10 rokov, teda urok mozem dat do vydavkov
§ 27 písm. g) postupov JÚ: Za náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku sa nepovažujú najmä úroky z úverov, ak do času uvedenia tohto majetku do používania účtovná jednotka nerozhodne, že budú tvoriť súčasť obstarávacej ceny.

Ďakujem,
a keby som sa rozhodla predat ten byt potom, mozem ho predat az po 5 rokoch od vyradenia z obchodneho majetku?
byt môžeš predať hocikedy, ide o to, kedy budeš spĺňať podmienky oslobodenia od dane z príjmu


A mozem ho vyradit z obch. majetku aj napr. uz po 5 rokoch?
Môžeš ho vyradiť hocikedy.


V tych dalsich 5 rokoch si potom zrejme nemozem uplatnovat odpisy ani uroky z uveru do vydavkov?
Ak chceš splniť podmienku oslobodenia od dane z príjmu pri prevode práva k nehnuteľnosti musí uplynúť 5 rokov od vyradenia bytu z obchodného majetku, t.j. po vyradení bytu z obchodného majetku nebudeš už o uvedenom byte účtovať a teda ani uplatňovať odpisy apod.
alenka57
02.10.11,18:37
Dakujem pekne. A este jedna otazka:Založím si voľnú živnosť na prenájom nehnuteľností spojený s inými než základnými službami. Tie iné než základné služby sú napr. prezliekanie paplona, upratovanie v byte, vynášanie smetí, vysávanie, pranie nájomcovi prádlo, žehlenie... Stačí, ak tieto iné než základné služby sa uvedú do Zmluvy o prenájme nehnuteľností, ze ich bude vykonávať prenajímateľ a že suma za prenájom bytu zároveň zahrňa aj odplatu za tieto iné než základné služby, alebo si prenajímateľ musí zriadiť nové živnosti na tieto poskytované služby / prezliekanie, upratovanie, žehlenie a pod.?
Prosím o skorú odpoved.
alenka57
05.10.11,07:33
Poradte prosím.
onical
05.10.11,19:22
Ja som chcel prenájom na živnosť a na úrade mi bolo povedané,že na to,čo si vymenovala musím mať ďalšie živnosti a dokonca tieto činnosti musím fakturovať zvlášť.Porozprávali mi toho toľko,že som to vzdal a prenajímame ďalej x bytov ako súkromné osoby bez živnosti aj keď si už nemôžeme uplatniť nezdaniť.časť.
alenka57
17.10.11,13:47
Dakujem, a este jednu otazku: Ked chcem prenajimat byt a uplatnovat vydavky podla par. 6 odst. 3, a uplatnovat skutocne vydavky, mozem tento byt zaradit do obchodneho majetku, uctovat o nom, a uplatnovat si aj odpisy, aj uroky z uveru, dan z nehnut. a ine skutocne vydavky teda energie a pod., ? Nemusim mat na to zivnost? RADSEJ BY SOM PRENAJIMALA BEZ ZIVNOSTI ale popritom by som rada uplatnila skutocne vydavky podla par. 6 odst. 3, a teda aj tie spominane uroky z uveru a odpisy. Je to mozne aj bez zivnosti? Dakujem za skoru odpoved.
alenka57
18.10.11,14:53
Poradte prosim na otazku pod 9.
Dakujem.