darnie
20.01.06,09:01
Prosím poraďte niekto, mám prax v mzdovom účtovníctve, ale 5 rokov som mala pauzu, teraz by som znova chcela robiť mzdy a neviem, aké zákony si mám preštudovat...viem že Zákonník práce, aj som tu našla aktuálny, podobne to bude aj so Sociálnym a zdravotným poistením a zákonmi...ale niekde mi tuna chybaju tie zákony, mám dojem, že sú už zrušené...Zákon o minimálnej mzde..o priemernom zárobku...to je všetko pasé už?
ďakujem za akúkoľvek odpoved, aj za nový návrh,že ktorý zákon je ešte dôležitý pre mzdárku..Zákonník práce, sociálne, zdravotné, nejaký zákon z Úradu práce, nejake cestovné náhrady, stravné, niečo kde nájdem, ako sa platia príplatky všelijaké sobotné, nočné, niečo o zdaňovaní, o ročnom zúčtovaní dane a poistného...proste ak môžete napíšte čísla zákonov ďakujem :))) krásny deň
Maňaska
20.01.06,10:47
Vhodne zvolený reťazec v nejakom vyhľadávači ti pomôže ľahko nájsť organizácie, ktoré poskytujú ucelené aktuálne informácie o platnej legislatíve a mzdovej problematike. Ideš na to aj tak dobre, keď si na PORADE.
Jana Motyčková
20.01.06,11:52
Zákon o minimálnej mzde 90/1996
o priemernom zárobku je zahrnuté v Zákonníku práce 311/2001.
Z úradu práce - zákon o službách zamestnanosti (5/2004) - z toho potrebuješ už len §6 (podmienky zamestnania nezamestnaného) a §62-65 (zamestnávanie ZPS - odvod za neplnenie), ostatné je už v zákone o SP
Zákon o SP 461/2003
cestovné náhrady, stravné - 283/2002
príplatky všelijaké sobotné, nočné - to je v Zákonníku práce
niečo o zdaňovaní, o ročnom zúčtovaní dane - Zákon o dani z príjmov (595/2003)
zúčtovanie poistného je v Zákone o zdravotnom poistení 580/2004, ale bude vyhláška, tlačivá.
Ešte okrajovo Zákon o starobnom dôchodkovom sporení 43/2004.

Znenia zákonov sa dajú nájsť na :
www.justice.gov.sk (http://www.justice.gov.sk) (úplné znenia)
www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk)
www.epi.sk (http://www.epi.sk) (to je myslím spoplatnené)
a samozrejme na porade
vladan
21.01.06,21:26
ešte doplním somij ...
Zákon o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca - hovorí o náhrade príjmu pri DPN za prvých 10 dní PN
Zákon o životnom minime - hovorí o výške životného minima (napr. k určeniu výšky nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka)
BEBANT
23.01.06,17:39
ešte doplním somij ...
Zákon o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca - hovorí o náhrade príjmu pri DPN za prvých 10 dní PN
Zákon o životnom minime - hovorí o výške životného minima (napr. k určeniu výšky nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka)


Ja by som sa rada spytala...pozeram si tuna na porade aktuálny Zákonník práce...hnde prvé body čo sa na mna vyvalili...že predpis bol republikovaný predpisom iným...zmeny hladajte v predpisoch....takže čo mám urobit? vytlačit si Zákonník práce, ktorý je tuna a potom hladat zmeny v tych predpisoch a doplňat si to tam ručne, ak to chcem mat aktuálne? alebo ako? vobec to nechapem...rada by som sa dostala normalne k aktualnej verzii Zákonníka práce, ale nejde mi to...
Zita4
23.01.06,17:58
Ja by som sa rada spytala...pozeram si tuna na porade aktuálny Zákonník práce...hnde prvé body čo sa na mna vyvalili...že predpis bol republikovaný predpisom iným...zmeny hladajte v predpisoch....takže čo mám urobit? vytlačit si Zákonník práce, ktorý je tuna a potom hladat zmeny v tych predpisoch a doplňat si to tam ručne, ak to chcem mat aktuálne? alebo ako? vobec to nechapem...rada by som sa dostala normalne k aktualnej verzii Zákonníka práce, ale nejde mi to...
Máš to tu v úplnom znení. Práveže tie predpisy, ktorými sa mení zákon, sú v ňom už zapracované.
Jana Motyčková
23.01.06,18:00
Ja by som sa rada spytala...pozeram si tuna na porade aktuálny Zákonník práce...hnde prvé body čo sa na mna vyvalili...že predpis bol republikovaný predpisom iným...zmeny hladajte v predpisoch....takže čo mám urobit? vytlačit si Zákonník práce, ktorý je tuna a potom hladat zmeny v tych predpisoch a doplňat si to tam ručne, ak to chcem mat aktuálne? alebo ako? vobec to nechapem...rada by som sa dostala normalne k aktualnej verzii Zákonníka práce, ale nejde mi to...
Na začiatku toho zákona je napísané "Účinný k 1.7.2005", t.j. je to znenie platné k 1.7.2005. Takže treba hľadať zmeny po 1.7.2005. Ak by si moc chcela, nejakú zmenu nájdeš v novele branného zákona:rolleyes: (alebo tak nejak, číslo neviem, možno zajtra)
BEBANT
23.01.06,20:09
Na začiatku toho zákona je napísané "Účinný k 1.7.2005", t.j. je to znenie platné k 1.7.2005. Takže treba hľadať zmeny po 1.7.2005. Ak by si moc chcela, nejakú zmenu nájdeš v novele branného zákona:rolleyes: (alebo tak nejak, číslo neviem, možno zajtra)


Ved to sú práve tie veci...pozrela som si trebárs ten zákonník práce, reku len tak námatkovo...a je tam zmeny hladajte v predpisoch a hned pod tým zákon 165/2002, hladal som ho na jaspi...otvorím ho, ja už neviem, čo to bol aký zákon...ale píše sa v nom: doplna a meni Zákonník práce nasledovne - v § 13 odstavec 4 doplna vetu a bla bla bla...pozriem do AKTUALNEHO zakonnika práce a tam ta veta ani nebola...som to potom už dalej ani nepozerala...neviem teda
BEBANT
23.01.06,20:11
ešte doplním somij ...
Zákon o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca - hovorí o náhrade príjmu pri DPN za prvých 10 dní PN
Zákon o životnom minime - hovorí o výške životného minima (napr. k určeniu výšky nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka)


A tieto zákony...čo píšete...to neobsahuje zákon o sociálnom poistení? ak nie, aké majú čísla? lebo takto sa to ťažko hlada...ja viem, ja vela rypem, taký detailista som, na vlastnú škodu asi :)))
Zita4
24.01.06,07:35
A tieto zákony...čo píšete...to neobsahuje zákon o sociálnom poistení? ak nie, aké majú čísla? lebo takto sa to ťažko hlada...ja viem, ja vela rypem, taký detailista som, na vlastnú škodu asi :)))
Zákon o náhrade príjmu pri dočasnej práceneschopnosti má číslo 462/2003 a platí už od roku 2004.
Zita4
24.01.06,07:41
Zákon o životnom minime je číslo 601/2003 a posledná úprava v roku 2005 bola Opatrením MPSVaR číslo 262/2005. Tu si ich môžeš pozrieť ;):
zákon o životnom minime (http://www.zbierka.sk/search-res.asp?typ=meno&slovo=%9Eivotn%E9+minimum&ti=yes&zbn=Vyh%BEadanie&op=AND&vz=8&rocnik=all)
BEBANT
24.01.06,08:05
Zákon o životnom minime je číslo 601/2003 a posledná úprava v roku 2005 bola Opatrením MPSVaR číslo 262/2005. Tu si ich môžeš pozrieť ;):
zákon o životnom minime (http://www.zbierka.sk/search-res.asp?typ=meno&slovo=%9Eivotn%E9+minimum&ti=yes&zbn=Vyh%BEadanie&op=AND&vz=8&rocnik=all)

dakujem...:)