marcuso
21.09.11,22:37
zdravim,

riesim takyto problem - v pripade ze tato vlada vydrzi a podari sa jej presadit danovu reformu budem musiet pravdepodobne zacat viest uctovnictvo namiesto pausalnych vydavkov. Mam slobodne povolanie, projektant...

s akymi nakladmi a v akej vyske mozem ratat? dokazem "nahrabat" aspon tych 40%? tie co viem pisem a ak ma mozte upresnit resp. doplnit

- kupa auta (odpisy 4 roky + vsetky naklady na palivo,servis a opravy...), musim znizit tieto naklady a sukromne cesty? lebo som nieco take niekde cital ze niekto dal 50% ako pouzitie auta na sukromne ucely ale zda sa mi to taky troska blud a problem ako to urcit...

- telefon - mozem pouzit vsetky naklady aj ked mam na svoje meno dva telefonne cisla na jednu fakturu?

- stravne listky - suma?

- zahranicne cesty - ak by som si vykazal raz-dva krat do tyzdna cestu do AT, nakolko pracujem aj pre jednu firmu v zahranici, v akej vyske?

- nehnutelnost - rodinny dom 5 izb., kde nikto nieje na trvalom pobyte prepisat na sidlo podnikania,nakolko vykonavam podnikatelsku cinnost aj tam, je to mozne? (odpisy 20 rokov?, vsetky naklady? el., voda,..spotr. material...?) ak je mozne aj odpisovat nehnutelnost tak cena pre odpisy sa berie trhova cena? ak je pri dome zahrada ktora uz nesluzi na podnikanie tak cena pre odpisy je bez tejto casti nehnutelnosti?

- je mozne si dat rodinneho prislusnika, (mama na dochodku) na nejaku dohodu, vypomoc - upratovanie objektu,alebo pomocne prace ... tak, ze by som platil len urazovku?

- nakupy v obchode - cast potravin (voda, mlieko, kava, caj...), cistiace prostriedky, je to viazane na nejake mnozstvo ked som sam? Ak by som kupil povedzme vysavac, mozem ho tiez zaradit do uctovnictva?


Ak Vas este nieco napada budem rad a za vsetky rady dakujem. Ide mi o naklady, ktore mam vlastne aj teraz ako sukromna osoba ale ak by som presiel na vedenia uctovnictva tak mi znizia dane.
Potrebujem si to dat dokopy aby som vedel ako dalej, a ak by sa nasiel nejaky uctovnik ktory by mi to vedel vycislit aj za pripadnu odmenu tak budem rad.

dakujem
Economic
22.09.11,05:32
A čo takto osloviť účtovníčku ? Toto je kompletná genéza pre účtovníka - ekonóma. Aj ten Ti predsa poskytnutím odborného poradenstva urobí náklad ! Myslím, že si to ako projektant môžeš dovoliť.
marcuso
22.09.11,05:49
urcite oslovim uctovnicku, ak tu neziskam uspokojivu odpoved. Náklad mi sice uctovnik urobi, ale mozem ho momentalne tak akurat ukazat rodine kedze vediem pausal...A ak si myslite, ze projektanti sa vozia na bavorakoch, tak su Vase predstavy troska skreslene. Ale to je zase na inu temu takze to tu nejdem rozoberat :)
Economic
22.09.11,05:58
Keď bude po DPH, môžem Vám postupne zodpovedať Vaše otázky.