esite
22.09.11,08:38
Dobry den,
Moja babka sa rozhodla ze mi daruje byt. Chceme spisat darovaciu zmluvu a nasledne ju odniest na kataster no nacrta sa viacero otazok :

1. Co vsetko treba doniest na kataster ? (staci klen darovacia zmluva ?)
2. Co musi nutne obsahovat takato darovacia zmluva ? (Jeden darca jeden primatel - ide o byt)
3. Ako je to s vecnym bremenom ? (dozitie babky) - je lepsie to napisat do zmluvy alebo riesit nejakym dodatkom ?
4. Je mozne v buducnosti po vklade do katastra doplnit zmluvu dalismi dodatkami ?


Vrela vdaka za vsetky odpovede !

P.S.: Ak mate nejakeho pravnika s okolia Kosich ktory dokaze za prijatelnu sumu vypracovat takuto zmluvu prosim kontaktujte ma
arizona
22.09.11,06:50
Mgr.Shrek
22.09.11,06:55
Na kataster je potrené okrem darovacej zmluvy doniesť aj návrh na vklad vlastníckeho práva do katastra a kolky.
V darovacej zmluve musí byť uvedené, kto, komu a čo daruje.
V darovacej zmluve môže byť zriadené vecné bremeno doživotného užívania veci, ktoré bude potom zaznačené aj v katastri.
Záleží od obsahu tých dodatkov.
draik
22.09.11,07:31
1) darovacia zmluva 2x (obsahujúca všetky zákonné ustanovenia), podpis darcu osvedčený, návrh na vklad, vyhlásenie správcu, že nie sú nedoplatky
2) viď Občiansky zákonník a Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov
3) do zmluvy
4) darovacia zmluva sa týka darovania, čiže túto zmluvu dopĺňať nebudete.
doktor23
22.09.11,10:50
ak sa jedná o byt, je potrebné aj potvrdenie správcu, že byte neviaznu nedoplatky, ako písal aj draik. Čo je prijateľná cena? Ak vychádzaš z hodnoty bytu, ktorý máš nadobudnúť u notára alebo advokáta zapaltíš cca. 1 % za zmluvu. Je to veľa? Málo? Ak robíte dva úkony (darovnie + vecné bremeno), poplatok pre kataster je 66 EUR + 66 EUR. Je to možné znížiť u notára alebo advokáta na 33 EUR + 33EUR. A keď sa posnažíte, tak dokonca na 18 EUR + 18 EUR ....
Anka z KE
18.10.11,06:12
Dobrý deň,
Mám malú prosbu v súvislosti s Darovacou zmluvou a návrhom na vklad - chcem darovať svojej mame garáž, ktorá je v mojom OS, musím k darovacej zmluve prikladať znalecký posudok a LV? LV by som žiadala na rovnakom katastri, ako by som podávala návrh na vklad. Vopred ďakujem.
jurmiro
18.10.11,06:16
Ad Anka z KE :
Nie je potrebné prikladať k návrhu ani znalecký posudok, ani LV - v zmluve však musí byť predmet (garáž) označený tak ako je zapísaný na LV - to znamená označenie, súp. číslo ak je pridelené, pozemok na ktorom je postavená, LV na ktorom je zapísaná a kat. územie - tak aby to kataster mohol preveriť. Podpis darcu musí byť úradne overený.
Anka z KE
18.10.11,06:23
Ďakujem za bleskovú a vyčerpávajúcu odpoveď.:)