Beta
20.01.06,09:16
Zdravím všetkých!
Viem, že táto téma tu už bola viackrát rozoberaná, ale nie som si istý, či to robím správne. Používam súkromný automobil na podnikanie. Som platca DPH. Cestnú daň mám zaplatenú. Všetký nákupy PHL mám zdokladované. Dlhé roky som to robieval tak, že odpočet DPH z PHL som si neuplatnil a cenu PHL vrátane DPH som zaradil do daňových výdavkov a znížil tak základ pre daň z príjmov. Nedávno mi jedna známa povedala, že to robím nesprávne, teda musím si uplatniť odpočet DPH na vstupe a do daňových výdavkov pôjde iba cena bez DPH. Prešiel som predchádzajúce príspevky na túto tému, ale sú si dosť protirečivé. Je môj postup podľa vás správny, alebo mám odpočítať DPH???
zuzanar
20.01.06,08:47
Môj názor:
SZČO - automobil vlastný, zaplatiť cestnú daň, bloky netreba (len kvôli cene) do nákladov základná náhrada + spotreba podľa TP v knihe jázd.
SZČO - automobil prenajatý, zaplatiť cestnú daň, (podľa zmluvy o prenájme)bloky do nákladov, aj opravy atd, odpočet DPH uplatniť, čerpané PHM podľa blokov zdokladovať knihou jázd.
Monika Kováčová
20.01.06,10:24
Nemôžeme uplatnovať DPH z vozidla nezaradeného v obchodnom majetku firmy.
Pri súkromnom vozidle používanom na podnikateľské účely sú výdavky ovplyvňujúce základ dane len za paušálnu náhradu tzv. kilometrovné + priemerná spotreba PHM podľa TP. Doklad o nákupe PHM je len prílohou k vyúčtovanie cestovných nákladov - pretože vychádzame pri priemernej spotrebe z ceny PHM za 1 l.
mackova
22.01.06,09:58
Mozem este raz? Som platce DPH, mam vozidlo vlastne, zaplatila som cestnu dan. Mozem si uplatnit 6,20 Sk / 1 km a blocky s benzinom mam ako uplatnit? Podla vas mam pouzivat len cenu a uplatnim si sumu celkovu ako vydavok ovplyvnujuci ZD alebo davam aj blocky, ale ktroru cenu bez DPH?
Diky.:(
Manual
22.01.06,10:11
Mozem este raz? Som platce DPH, mam vozidlo vlastne, zaplatila som cestnu dan. Mozem si uplatnit 6,20 Sk / 1 km a blocky s benzinom mam ako uplatnit? Podla vas mam pouzivat len cenu a uplatnim si sumu celkovu ako vydavok ovplyvnujuci ZD alebo davam aj blocky, ale ktroru cenu bez DPH?
Diky.:( Ak máš súkromné auto, uplatníš si 6,20 + PHM
Príklad:
Priemerná spotreba auta na 100km je 8 lit.
cena benzínu je napr. 40 Sk aj s DPH
Náklad na 100 km je 8lit. x 40 = 320 Sk
Náklad na 1 km 320 : 100 = 3,20 SK
Tvoja paušálna náhrada bude 6,20 + 3,20 = 9,40 Sk na jeden kilometer.
Ak najazdíš za mesiac 1500 km tak 1500 x 9,40 = 14100,- Sk
Takto je to či si plátca alebo neplátca DPH, pri kilometrovnom sa to nerozlišuje.
Dúfam že je to zreteľne...:):):)
Doplním:
nejaký bloček si nechaj na dokladovanie výpočtu kilometrovného.:)
mir0slav
23.01.06,06:51
Zdravím všetkých!
Viem, že táto téma tu už bola viackrát rozoberaná, ale nie som si istý, či to robím správne. Používam súkromný automobil na podnikanie. Som platca DPH. Cestnú daň mám zaplatenú. Všetký nákupy PHL mám zdokladované. Dlhé roky som to robieval tak, že odpočet DPH z PHL som si neuplatnil a cenu PHL vrátane DPH som zaradil do daňových výdavkov a znížil tak základ pre daň z príjmov. Nedávno mi jedna známa povedala, že to robím nesprávne, teda musím si uplatniť odpočet DPH na vstupe a do daňových výdavkov pôjde iba cena bez DPH. Prešiel som predchádzajúce príspevky na túto tému, ale sú si dosť protirečivé. Je môj postup podľa vás správny, alebo mám odpočítať DPH???

Nie som sice uctovnik, ale odvolavajuc sa na Poradcu 11-12/2004 strana 258 ma uctovnicka pravdu. Od 1.1.2004 nie je mozne uplatnovat nahradu tak, ako tu parkrat odznelo. Citujem: "Platitel DPH ma pri nakupe narok na odpocet dane pri splneni podmienok podla par.20 a 21 zakona c.289/1995 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v z.n.p. (ak by vozidlo bolo pouzivane aj na sukromne ucely, nie je mozne DPH odpocitat v plnej vyske, ale iba vo vyske, ale iba vo vyske prisluchajucej pracovnym cestam)."
V praxi to robim tak, ze mesacne zoberiem "niektore" blocky PHM, podla litrov na blockoch napasujem pracovne cesty v knihe jazd (sukromne cesty neevidujem) a tieto potom normalne zauctujem v JU. Ak ma niekto vyhrady, sem s nimi...