DankaBarto
22.09.11,11:12
Je niekde v zákone určené, že zamestnancovi máme riadne preplatiť čas strávený u lekára, keď sme ho poslali na preventívnu lek. prehliadku? Niekde som niekedy čítala, že keď je to do 4 hodín, má sa to preplatiť? Máme takých zamestnancov, ktorí majú lekára vedľa našej firmy a sú schopní neprísť do práce celý deň. Iné je to u tých, ktorí bývajú niekde na dedine a lekára majú o niekoľko km ďalej v inej dedine. Ako postupovať, aby sa nesťažovali, ale aby to ani nezneužívali?
Tweety
22.09.11,09:24
Je niekde v zákone určené, že zamestnancovi máme riadne preplatiť čas strávený u lekára, keď sme ho poslali na preventívnu lek. prehliadku? Niekde som niekedy čítala, že keď je to do 4 hodín, má sa to preplatiť? Máme takých zamestnancov, ktorí majú lekára vedľa našej firmy a sú schopní neprísť do práce celý deň. Iné je to u tých, ktorí bývajú niekde na dedine a lekára majú o niekoľko km ďalej v inej dedine. Ako postupovať, aby sa nesťažovali, ale aby to ani nezneužívali?
Pozri si §141 ZP-prekážky v práci. Prepláca sa(priemerkou) čas trvania prekážky. T.j. lekár na priepustke, alebo sprievodnom liste ten čas označí, môže to byť aj celý deň, ale rovnako to musí byť uvedené lekárom.
ivka70
22.09.11,10:26
Ak ide o preventivnu prehliadku, ktoru musi zamestnaec absolvovat kvoli zamestnavatelovi, tak je to normalny odpracovany cas. Zakon nehovori, kolko hodin, je to v zaujme zamestnavatela, takze to plati on.

ak ide o preventivnu prehliadku, na ktoru ide napr. vo veku 40 rokov zamestnanec, lebo ma na nu narok zo zdravotneho poistenia, tak sa plati prekazka v praci na strane zamestnanca - paragraf.
Erislava
22.09.11,10:51
U nás sa riadime § 138 ods. 1 ZP - účasť na povinných lekárskych prehliadkach, preplácame priemerným zárobkom.