key75
22.09.11,12:29
Dobrý deň,

Uvažujem nad začatím podnikania v oblasti dovozu exotického alkoholu na Slovensky trh. Konkrétne sa jedna o vína a tvrdého alkoholu. Dovoz by prebiehal z Thajska a Vietnamu. Z tohto dôvodu by som sa rád informoval ohľadom colných predpisov platných v SR. Vedeli by ste mi prosím napísať čo všetko je treba spraviť aby takto privážaný alkohol (povedzme v nákupnej hodnote 20eur (10e nakupna cena + 10e dovoz)) legálne predajný v SR ?


Predpokladám, že budem platiť clo + DPH + fixnú daň za alkoholický tovar (ktorá je zrejme rozdielna pre víno a tvrdý alkohol lenze neviem kolko je to momentalne ani pre víno ani pre tvrdý alkohol). Pokiaľ sa však mýlim, prosím opravte ma, alebo upresnite tieto informácie nakoľko si zatiaľ robím len prehľad či sa to vôbec oplatí.


Druhá časť mojej otázky je, ako hygienické/zdravotné predpismy? Týkajú sa ma ? a ak áno čo konkrétne. Je treba to dať na nejaké odborné testy ze to nieje zdraviu škodlivé a podobné potvrdenia, alebo stačí keď to už v inej EU krajine bolo povolené (našiel som obchod v UK ktorý predáva to isté).


Ďakujem
martin33AA
27.09.11,14:58
Moj "zlatý" máš pekný plán, je to dobrá vec priam úžasná:
1/ potrebuješ zriadiť daňový sklad na alkoholy:
ja tam more podmienok okrem iných "že si čistý pred štátom" a pod . že si nebol trestný a ďalšie
2/ vyclieva sa samozrejmá vec pri dodaní do daňového skaldu niekde v prístave a potom sa vozí k tebe do tvojho,
3/ clo je určené pre EU rovnako, mas ho v colnom sadzobníku kolko je podľa produktu a pod. vypočítava sa z ceny uvedenej v nejakom doklade,
4/ samozrejmá vec nakoľko si SR-podnikateľ daň z alkoholu platiš nášej kasičke, ta sa vypočitava podľa množstva alkoholu a pod. a ta je cca 40% alkohol/l cca 4,-€ a potom prirátaš konkretnemu odberateľovi DPH
martin33AA
27.09.11,15:02
ďalej daňový sklad musí splňať podmienky aj hygienické a pod.
ako bežná prevádzka s tým, že ak ho budeš dovážať už balený tak len také "bežné"
ak ho chceš baliť u nás tak musíš mať na to aj priestory a pod. a pekné priestory nie volade v pivnici s potkanmi a pod.
2/ colnívi budú mať v tvojom sklade zriedené svoje oddelenie takže sa neboj budeš mať o spoločnosť postarané
Kvaka
27.09.11,16:18
Dobrý deň,

Uvažujem nad začatím podnikania v oblasti dovozu exotického alkoholu na Slovensky trh. Konkrétne sa jedna o vína a tvrdého alkoholu. Dovoz by prebiehal z Thajska a Vietnamu. Z tohto dôvodu by som sa rád informoval ohľadom colných predpisov platných v SR. Vedeli by ste mi prosím napísať čo všetko je treba spraviť aby takto privážaný alkohol (povedzme v nákupnej hodnote 20eur (10e nakupna cena + 10e dovoz)) legálne predajný v SR ?


Predpokladám, že budem platiť clo + DPH + fixnú daň za alkoholický tovar (ktorá je zrejme rozdielna pre víno a tvrdý alkohol lenze neviem kolko je to momentalne ani pre víno ani pre tvrdý alkohol). Pokiaľ sa však mýlim, prosím opravte ma, alebo upresnite tieto informácie nakoľko si zatiaľ robím len prehľad či sa to vôbec oplatí.


Druhá časť mojej otázky je, ako hygienické/zdravotné predpismy? Týkajú sa ma ? a ak áno čo konkrétne. Je treba to dať na nejaké odborné testy ze to nieje zdraviu škodlivé a podobné potvrdenia, alebo stačí keď to už v inej EU krajine bolo povolené (našiel som obchod v UK ktorý predáva to isté).


Ďakujem

Najprv si dobre naštuduj zákon o spotrebnej dani z vína ale predovšetkým zákon o spotrebnej dani z liehu, ten je aj tu http://www.porada.sk/t137928-zakon-o-spotrebnej-dani-z-liehu-aktualne-znenie.html Pod zákonom v tej téme sú pripnuté ešte ďalšie novely. Pozri si predpisy na stránkach colnej správy. Tu sa nedá jednoducho odpovedať.
S dovozom alkoholu súvisí množstvo povinností a znalosti príslušných predpisov. Každú fľašu liehoviny musíš mať označenú kontrolnou známkou ešte predtým, ako ju uvedieš do daňového voľného obehu na území SR. Ako dovozca liehu z tretích krajín nemusíš byť daňový sklad, ak zabezpečíš označovanie liehovín ešte pred uvedením do daňového voľného obehu na území SR, napríklad ich označíš v colnom sklade, pozri si Nariadenie 2913/1992, tu nájdeš viac o colných skladoch:
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:1992R2913:20070101:SK:PD F
Ako dovozca musíš byť evidovaný na príslušnom colnom úrade, musíš požiadať o pridelenie registračného odberného čísla na odber kontrolných známok, musíš uzatvoriť zmluvu s tlačiarňou kontrolných známok, atď. Čítaj najmä § 10 v zákone o spotrebnej dani z liehu.

Požiadavky na liehoviny sú uvedené v Nariadení http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2008:039:0016:0054:SK:PDF

Prajem ti trpezlivosť pri získavaní informácií, najlepšie je preštudovať si zákony a potom ísť na príslušný colný úrad a tam sa opýtať. Nech sa ti darí.