Kufor
22.09.11,17:26
Dobry den, viem, ze sa tu uz riesilo xy reklamacii, no presne riesenie mojho problemu som este nedostal. Pokusim sa to tu teda co najjasnejsie opisat.

7. 9. som reklamoval u Alzy notebook (nedal sa zapnut pri napajani zo siete bez baterky, vyhadzoval BSOD asi kvoli nejakej vade s HDD a obcas "skakal" obraz, zrejme kvoli zlemu kontaktu v klboch vika). Na svojom ucte na Alze v stave reklamacie mam od prvych dni uvedene:
"Reklamacia nesplňuje záručne podmienky a bola zmietnutá. Prijatý produkt zašleme na prianie zákazníka na posúdenie k výrobcovi. Zákazník súhlasí s predlženou lehotou reklamačného procesu - tá to lehota nie je nijako stanovená." Dovod zamietnutia bolo uvedene mechanicke poskodenie notebooku a sice zlomene plastove rebra na mriezke pre chladenie (1 - 2).

Pred cca tromi dnami mi poslali dva maily, v ktorych sa pisalo presne to, co som nasiel aj na svojom ucte. Napisal som im mail, co ma zlomenie 1mm hrubeho a 2mm sirokeho kuska plastu spolocne s uvedenymi zavadami. Dnes mi prisla odpoved, ze to nie je v ich kompetencii posudit, a vraj to musi posudit vyrobca. A este ze

Dokud nám servis neposkytne bližší informace o uznání, nebo zamítnutí Vaší reklamace, nemůžeme Vám poskytnout žádné nové informace.
Bohužel Vaše reklamace může přesáhnout i lhůtu 30ti dní na vyřízení.
Byl přijat výrobek s mechanickým poškozením.


Chcem sa teda spytat - maju na nieco podobne pravo? Ja som im suhlas na poslanie vyrobcovi, a teda na predlzenie lehoty nikdy nedal. Najprv pisali, ze ho odoslu vyrobcovi na poziadanie zakaznika, v dalsej sprave uz ze je notebook u vyrobcu a lehota sa predlzuje na neurcito..

Ako to teda je? Ak mi do 30 dni neposlu notebook spat (ci uz opraveny alebo nie), mam si narokovat vratenie penazi? Tiez som nasiel na internete nazory, ze pri mechanickom poskodeni lehota 30 dni neplati - je to tak? Nenasiel som nic, co by to zaväzne potvrdilo alebo naopak vyvratilo..

Vdaka za kazdu odpoved


Rasto
Mgr.Shrek
22.09.11,17:14
Po akej dobe od kúpy si reklamoval ten notebook?
Kufor
22.09.11,19:03
Ostavalo par dni do konca 24-mesacnej zarucnej doby.
rado7777
25.09.11,05:47
Urcite existuje aj zakon ktory hovori o lehote, do ktorej musi byt reklamacia vybavena. Prip. vyluka ako predlzenie, o kt. zrejme musi byt zakaznik informovany, ale presne ako pises musi aj zakaznik suhlasit.
Ten prijimaci technik zrejme mieril na povodne zarucne podmienky, kde sa uvadza urcite nieco v zmysle "tovar vyhovuje reklamacii, ak sa nepreukaze ziadne mechanicke/vonkajsie poskodenie". Tie zlomene rebra - on moze povedat : "to vsetko vam nefunguje preto, ze ste neopatrne zaobchadzali s ntb a ten vam spadol na zem/na roh stola, preto tie zlomene rebra..."
Ja som minule v ALZE tie reklamoval ntb, odisiel disk v zaruke, a chlapik si ho tiez vsemozne obzeral, z boku proti svetlu pozeral displej.... Myslim si v duchu: "naco ten kuka displej, ked mam problem s diskom?". A potom mi svitlo - hladal proste inu moznu pricinu mech. poskodenia, aby nemuseli disk menit.

Takze sa kludne teraz moze stat, ze to proste nevyreklamuju. Zrejme tentokrat bude lepsi postup v tichosti vyckavat, ako do nich hustit a vyhrazat sa pravnikmi
arizona
25.09.11,07:00
Ja som to pochopila tak, ze ti odmietli riesit reklamaciu (opravu v ramci zaruky), nakolko bol NB aj mechanicky poskodeny.
Plasty a mriezky sa nepolamu len tak, pri beznom pouzivani,takze je predpoklad, ze sa s tovarom zaobchadzalo "dost drsne", co mohlo sposobit aj ine zavady,ktore si reklamoval.
Reklamovat zniceny NB na konci zaruky a este vymyslat,ako vratit tovar spat a vyzadovat naspat peniaze? Necuduj sa, ze sa predajca brani,lebo ide pravdepodobne o jasnu spekulaciu.

Lehota 30 dni na reklamaciu sa vztahuje vtedy,ak sa riesi oprava v ramci zarucnej doby,pri beznej poruche tovaru.
Ak ti reklamaciu odmietli,tovar ti opravia na tvoje naklady, vtedy uz 30 dnova lehota neplati! Vtedy je lehota na opravu podla dohody medzi tebou a servisom, tzn. ze ta informovali, ze to moze trvat dlhsie. Ak si s tym nesuhlasil, mal si im to oznamit,boli by ti NB poslali naspat.
Kedze si im neoznamil, ze s tym nesuhlasis, tak NB opravia a poslu ti ho uz opraveny a budu ziadat vyplatit.
rado7777
25.09.11,18:00
He, tak toto nastve. Ale toto sa mi nepaci:
>>> Na svojom ucte na Alze v stave reklamacie mam od prvych dni uvedene: "Reklamacia nesplňuje záručne podmienky a bola zmietnutá. Prijatý produkt zašleme na prianie zákazníka na posúdenie k výrobcovi. Zákazník súhlasí s predlženou lehotou reklamačného procesu - tá to lehota nie je nijako stanovená." <<<
Toto podla mna nie je otazka na zakaznika, ci suhlasi s poslanim notebooku k vyrobcovi....to je len nejaky oznam na ich stranke, ktory si uzivatel ani nemusi precitat. Keby to bolo telefonicky, alebo jasne mailom tak prosim...
Kufor
26.09.11,16:07
Ja som to pochopila tak, ze ti odmietli riesit reklamaciu (opravu v ramci zaruky), nakolko bol NB aj mechanicky poskodeny.
Plasty a mriezky sa nepolamu len tak, pri beznom pouzivani,takze je predpoklad, ze sa s tovarom zaobchadzalo "dost drsne", co mohlo sposobit aj ine zavady,ktore si reklamoval.
Reklamovat zniceny NB na konci zaruky a este vymyslat,ako vratit tovar spat a vyzadovat naspat peniaze? Necuduj sa, ze sa predajca brani,lebo ide pravdepodobne o jasnu spekulaciu.

Lehota 30 dni na reklamaciu sa vztahuje vtedy,ak sa riesi oprava v ramci zarucnej doby,pri beznej poruche tovaru.
Ak ti reklamaciu odmietli,tovar ti opravia na tvoje naklady, vtedy uz 30 dnova lehota neplati! Vtedy je lehota na opravu podla dohody medzi tebou a servisom, tzn. ze ta informovali, ze to moze trvat dlhsie. Ak si s tym nesuhlasil, mal si im to oznamit,boli by ti NB poslali naspat.
Kedze si im neoznamil, ze s tym nesuhlasis, tak NB opravia a poslu ti ho uz opraveny a budu ziadat vyplatit.
K tej mriezke, je to slabucky plast, siroky nanajvys 2mm, hruby nie viac ako 1mm.. K tomu, aby sa cloveku podarilo jedno-dve taketo rebra zlomit nie je vobec potrebne "dost drsne" zaobchadzanie.. O svoje veci sa staram, netusim ani, kedy sa to zlomilo. Je mozne, ze je to tak od kupy, neviem...

Mojim cielom nie je dostat od nich peniaze, v prvom rade chcem mat plne funkcny notebook. Nie je to moja vina, ze sa zavady objavovili az ku koncu zarucnej doby. A predajca by sa snad nemal vykrucat iba preto, ze ostava do jej konca iba par dni.. Ja som sa len chcel informovat, ci maju vobec pravo BEZ MOJHO SUHLASU poslat notebook k vyrobcovi a tak sa zbavit tejto 30dnovej lehoty na vybavenie reklamacie.. A ak si mam vybrat medzi cakanim niekolko mesiacov a peniazmi, samozrejme si vyberiem peniaze, ak mam na ne narok. Nejde tu o ziadnu spekulaciu. Posielal som im ho s nadejou, ze mi ho opraveny vratia, nie s nadejou, ze ho neuvidim vyse mesiaca a dostanem spat peniaze..

A uz vonkoncom nesuhlasim s tym, aby mi notebook poslali po neviem akom case sice opraveny, no s niekolkotisicovou fakturou. To by ma snad tiez mohli informovat, ci to vobec opravit za tu cenu chcem. Nejedna predrazena "oprava" sa za zbuchat doma na kolene za facku. Najprv som vsak chcel skusit reklamaciu.
rado7777
26.09.11,17:13
Urcite sa s nimi spoj co najskor, lebo mam pocit ze sa udeje presne ten najhorsi scenar - poslali to vyrobcovi s "tvojim suhlasom", a ten Ti notebook opravi za XY dni na Tvoje naklady XY Eur. A to bude hooodne drahe. ND su drahsie ako cela vec dokopy. Ako v pripade auta - poskladat auto iba z ND, tak to by stala Fabia 1,5 miliona korun ;-)
Ja by som tam ihned isiel a skusil stopnut tu opravu u vyrobcu s tym, ze si nebol riadne osloveny s otazkou, ci suhlasis s posunutim ntb dalej vyrobcovi na opravu. Ako som pisal - to ze to oni niekde na stranke uviedli ako Status, to nikoho nezaujima - ved Ty nemusis mat ani internet, aby si sa to nejako dozvedel ze? To nie je Tvoja povinnost tam sondovat 2 x denne nejaky status reklamacie... A vobec - 75% ludi ani nenapadne kukat nejaky status objednavky/reklamacie.... Proste caka na SMS s textom "Vasa reklamacia bola vybavena, pridte si pre tovar"
arizona
26.09.11,17:24
Ak ti odmietli reklamaciu v ramci zaruky a budu ju chciet opravit na tvoje naklady, tak by ta mali informovat,kolko to asi bude stat a ci suhlasis.

Tovar prijaty na opravu v zaruke by podla zakona mal byt opraveny(vyreklamovany) max. do 30 dni. Teba ako zakaznika vobec nemusi zaujimat, ako to predajca stiha,kde tovar posiela. Ak to dovtedy nestihne, tak sa tovar povazuje za neopravitelny a mas narok na vratenie penazi, ci na novy tovar.

Nepoznam blizsie podrobnosti, tak ti neviem ani presne odpovedat,ani ta nechcem zmiast nespravnou informaciou...

Najvic ti pomoze,ked budes priamo a co najskor komunikovat s predajcom a vysvetlite si konkretne ,kde je problem, co planuju robit, na co mas narok ty....a pod.
Vzdy je to lepsie,ako hrat mrveho chrobaka a potom sa vlacit po sudoch, ci byt sklamany...
Budes mat jasnejsie v tom,ako dalej postupovat.

Jedna rada : zar. doba sa vzdy predlzuje o cas,ktory vyrobok stravi v zarucnej oprave.

precitaj si tuto stranku : http://www.pravaspotrebitela.sk/index.php?page=brochures&itemid=9
/prip. tam mas aj kontakt na nich,mozes sa spytat o radu/
duves
26.09.11,17:50
Vec sa ma takto. Podla mna, s blížiacou expiráciou zaručnej doby sa počet reklamacii dosť prudko zvyšuje. A nedavno, čo som mal 11 mesačnu DVD napalovačku u nich (Alza.sk) na reklamacii, tak som pochopil, že maju ten system velmi dobre vymysleny. Tovar maju zvlašť očíslovany, aby na nich niekto neskušal tunel. Daju to pod snímací kod a technik nepyta ani papiere o kupe, pretože maju všetko centralne registrovane. Mne reklamapciu vybavili ku všetkej spokojnosti a ak keby nie, je tu SOI-ka. Ja som tak natrel jedneho neseriozneho predajcu všeho možneho, pretože odmietli vyplatiť prostriedky za neopravitelny digitalny kompakt a dostali pokutu aj za ine nedostatky. Takže, až by to nevyšlo, skus to tiež.
Kufor
27.09.11,17:10
Vcera som kontaktoval SOI, ci sa uz nahodou s podobnym pripadom nestretli. Predsalen, Alza je velka firma, predpokladam teda, ze nie som sam, kto za jej existenciu riesil takyto problem. Pockam na ich odpoved, snad sa od nich dozviem na com presne som a podla toho sa budem dohadovat s predajcom..

to Arizona: tu stranku som nasiel, no moc noveho som sa tam nedozvedel. To o predlzeni zaruky o dobu, ktoru stravi vyrobok v reklamacii viem tiez, no ak mi reklamaciu zamietli (kvoli tomu mechanickemu poskodeniu), nepredlzuje sa nic, alebo? V tomto pripade by to zas bola spekulacia z ich strany - vyhovoria sa na mechanicke poskodenie, reklamaciu zamietnu a tovar poslu sice do 30 dni, ale po skonceni zarucnej doby. Alebo ako si pisala v predchadzajucej sprave, pri zamietnuti z dovodu mechanickeho poskodenia 30 dnova lehota neplati? To znamena, ze ak mi ho tam budu drzat 3 mesiace, nemozem s tym robit absolutne nic?
rado7777
28.09.11,06:21
"Zakaznik súhlasí s predlženou lehotou reklamačného procesu - tá to lehota nie je nijako stanovená"
Ako sme navrhovali, najlepsie tam bude ist co najskor osobne a rozumne sa dohodnut s tym, ze chyba nastala aj na ich strane, ze sa Ta regulerne nespytali ci suhlasis s predlzenou lehotou a opravou u vyrobcu na vlastne naklady". Nech sa teda vsetko stopne a ntb Ti vratia. Myslim ze v tomto pripade mas proste smolu a prave kvoli tomu poskodeniu rebier reklamaciu neuznaju - oni ju vlastne uz neuznali, preto ntb poslali az vyrobcovi! Stopni to kym sa da, lebo sa nedoplatis
Kufor
05.10.11,17:37
Źdravicko, tak sa po case opat ozyvam. Dnes, na 29. ci 30. den od reklamacie mi prisiel mail, ze moja reklamacia je vybavena, na moje obrovske pocudovanie - sposob reklamacie: Oprava.

Absolutne som to necakal, som zvedavy ci bude OK ;)

Kazdopadne este raz vdaka vsetkym za rady a prispevky.
rado7777
06.10.11,06:14
A cena?
arizona
06.10.11,08:51
Pise, ze mu ho opravili v ramci reklamacie, tak asi zadarmo .-)
rado7777
06.10.11,08:53
Aha, jasne....v ramci tych standard 30 dni. Chapem
Kufor
06.10.11,17:22
Tak tak, vsetko nasvedcuje tomu, ze zadarmo :) Zajtra ho ocakavam, snad ma neprekvapi 500eurova dobierka :)
rado7777
07.10.11,04:36
Oni ho nevracaju cez ALZU? Lebo mne ho vracali priamo cez predajnu
rado7777
07.10.11,04:40
Jo a este som si spomenul ze som u nich reklamoval digital tlakomer, 3 x tu istu vadu (blbol displej), a nakoniec mi vratili v pohode peniaze bez akychkolvek cavikov. Takze za mna z ich strany pri vsetkych reklamaciach spokojnost
Kufor
12.10.11,12:06
Mno vracaju ho cez Alzu, ja som ho tam vsak nepriniesol osobne, poslal som ho postou.

Notebook dorazil vcera, bohuzial sa k nemu nedostanem skor ako za 2 tyzdne. Som teda zvedavy co mi tam s nim porobili..
rado7777
12.10.11,12:14
Jou, daj potom vediet ;)
Kufor
21.10.11,14:51
Zdravim, tak este (snad) poslednykrat ozivujem tuto temu :)

Dnes som sa dostal k notebooku, je ako novy, vsetky uvedene zavady sa zdaju byt opravene, takze som nadmieru spokojny. Podla protokoly mam vymenenych niekolko suciastok: zakladnu dosku, HDD, displej, "skrinku", prepojovacie kable.

Takyto vysledok som pravdupovediac necakal, velmi ma to potesilo.

Tak este raz, vdaka za konzultacie :)
rado7777
23.10.11,18:16
Super ! Prakticky komplet novy notebook, snad okrem RAM-ky, CPU a DVD-Romky :)