Ctihodny
22.09.11,18:03
Dobry vecer poradaci,

chcel by som zacat dovazat tovar z tretich krajin (presnejsie z Číny). Uz sa mi podarilo zistit ze potrebujem EORI, no co dalej? Mam povinnost byt platca DPH alebo to nahlasit danovemu ci inemu uradu?

Inak som podnikatel-konatel, mam s.r.o.-cku a nie som platca DPH a VO dodavatelov uz mam najdenych.

Vopred dakujem za kazdu pomoc.
pepsikova
22.09.11,16:50
feri510
01.12.11,19:54
Najskôr musíš mať tovar vo voľnom obehu. Pre toto nemusíš byť platcom pre dph.
Tabita
02.12.11,08:35
Zdravím,
v prvom rade si treba zistiť, či nie je dovoz tovaru do EU nejako obmedzený. Myslím tým, či nie na dovoz potrebná licencia, kvóta, certikáty (fyto, zhoda tovaru a podobne). Napríklad k text. tovaru budeš naviac nevyhnutne potrebovať aj doklady o pôvode, ktoré vystavuje odosielateľ ( zaisti si, aby ti ich poslal vopred e-mailom, aby si si ich mohol skontrolovať, prípadne žiadať o opravu).
Ak máš toto všetko zistené, a môžeš tovar doviesť, musíš ešte predtým ako sa objaví zásielka v SR nejako zabezpečiť colný dlh. To znamená, že si treba zistiť clo na daný tovar, potom clo (prípadne poplatok vyplývajúci z tovaru) prirátať k hodnote tovaru a z toho vypočítať DPH. Táto suma musí zložená ná účet colného úradu pred dovozom.


Toto všetko ti určite upresní deklarant, ktorý poskytuje tieto služby, lebo píšem len všeobecne, kedže neviem, čo to má byť.
Excise Duty
02.12.11,09:38
To je síce pekné, akurát neviem, či máš jasno v pojmoch "doviesť" a "doviezť". Lebo keď použijeme slovo doviesť, tak potom je na mieste otázka, či za ruku, nohu, ucho alebo nebodaj za čokoľvek odstávajúce z ľudského tela. Ale ak použijeme slovo doviezť, potom je jasné, že sa bavíme o dovoze.:)