kata2206
22.09.11,18:26
Prepáčte, že Vás otravujem, ale rada by som sa opýtala v ktorom zákone alebo inom právnom predpise stojí, že na to aby vám vrátili plnú sumu pri reklamácii notebooku potrebujete aby bola porucha 3x tej istej súčiastky alebo 4x rôzna porucha. Samozrejme reklamácie boli uznané. Mne sa teraz opätovne tj. 3z pokazil notebook a žiadam o vrátenie peňazí, oni argumentujú hore spomínaným pravidlom. O mesiac mi končí záručná doba a ja nemám istotu, že sa mi nepokazí o mesiac a pol 4 krát. Dve poruchy boli totožné a tretia je iná. Prosím Vás poradte mi s mojím trápením. Ďakujem
Mgr.Shrek
22.09.11,16:59
Žiaden právny predpis počet porúch exaktne neupravuje.
§ 623 Občianskeho zákonníka hovorí nasledovné:
Ak ide o vadu, ktorú nemožno odstrániť a ktorá bráni tomu, aby sa vec mohla riadne užívať ako vec bez vady, má kupujúci právo na výmenu veci alebo má právo od zmluvy odstúpiť. Tie isté práva prislúchajú kupujúcemu, ak ide síce o odstrániteľné vady, ak však kupujúci nemôže pre opätovné vyskytnutie sa vady po oprave alebo pre väčší počet vád vec riadne užívať.
V tomto prípade ide o opätovné sa vyskytnutie, podľa môjho názoru, tej istej vady. Opätovné po oprave znamená min. ešte raz po oprave. Vzhľadom na absenciu presného počtu, je potrebné skúmať Všeobecné obchodné podmienky predajcu, ak nejaké má, ako je tam upravený tento počet. Pri kúpe väčšinou kupujúci konkludentne súhlasí s tými podmienkami a teda sa nimi musí riadiť.
Ak takéto podmienky chýbajú, potom by to možno stálo za námahu.
Inak netreba zabúdať, že záručná doba sa predlžuje o dobu, počas ktorej bol predmet kúpy v reklamácii. Teda možno ti ešte záručná nekončí. Resp. je potrebné pozrieť, ako bola vada odstránená, lebo ak došlo k výmene nejakej súčiastky tak tej plynie nová záručná doba § 627 ods. 2 OZ.
arizona
22.09.11,17:05
kata2206
22.09.11,17:22
ďakujem pekne, ja som si presne pozerala občiansky zákonník, vlastne spoločnosť datart to má vo svojom reklamačnom poriadku, čo je oficiálne vystavený na ich stránke v podstate odkopírovaný tento paragraf. Aj napriek tomu ma informovali na zákazníckom servise, že servis si stanovil dané kritériá. Ja som uzavrela kúpnopredajnú zmluvu s datartom a nie servisom aj tak mi však argumentovali, že je to nepísané pravidlo. Ale keď to zákon nehovorí a ani iný prepis, či zmluva, ktorú som podpisovala nemali by mať právo zamietnuť moju reklamáciu ako neoprávnenú.
arizona
22.09.11,17:57
Od koho si pozadovala vratenie penazi? Od predajcu,alebo od servisu?
U koho si vlastne vybavovala reklamacie?
kata2206
22.09.11,18:13
normalne som prisla na predajnu...lebo tam bol notebook zakupeny. Aj oni sprostredkuju reklamaciu..oni to zoberu a poslu...Ved tomu presne nerozumiem ja mam zmluvu s datartom nie so servisov, ale datart sa obranuje ze servis mi musi uznat to aby mi bolo priznane pravo na navratenie penazi. pricom je to nelogicke..a preto sa pytam ze ci sa mozu takto odvolavat ked ja so zervisom prakticky nemam nic, len s predjnov.