Adinka1
22.09.11,19:13
Dobry den. Prosim Vas o radu pri zdaneni prijmu z prenajmu bytu.Nezdanitelna ciastka pre rok 2011 je 500 eur. V pripade, ze prenajimam byt iba napr. 3 mesiace v roku odratavam si celych 500 eur alebo iba alikvotnu ciastku? Je vobec nutne podavat danove priznanie ak nemam prijem, resp.zisk z prenajmu ani tych 500 eur? Kde by som sa o tejto problematike dozvedela viac?? Dakujem pekne za radu.
Mila123
22.09.11,17:19
ak je príjem z prenájmu za kalendárny rok rovný alebo nižší ako 500 € DP nemusíte podávať......
Adinka1
22.09.11,17:23
dakujem pekne..... ale zaregistrovat sa na DU musim do 30 kal, dni??? Co predkladam pri registracii a ako preukazujem svoj prijem za rok?
Mila123
22.09.11,17:25
jasne, registrácia je do 30 dní.....a príjem? ten by si si mala viesť nejakým preukázateľným spôsobom.....
Adinka1
22.09.11,17:31
postacuje najomna zmluva v ktorej je mesacna uhrada za energie a osobitne samotny najom=moj zisk?? Ako danovaci preveruju moj prijem ak nepodam DP??
Mila123
22.09.11,17:37
predpokladám, že iba náhodne preverujú......a nájomná zmluva či je dostatočná? nemyslím, ty potrebuješ si viesť evidenciu, v kt. bude uvedený dátum a suma celkovej úhrady za nájom a služby s tým súvisiace(napr.energie)
Katy a R
22.09.11,17:43
postacuje najomna zmluva v ktorej je mesacna uhrada za energie a osobitne samotny najom=moj zisk?? Ako danovaci preveruju moj prijem ak nepodam DP??
však vypíš PPD (v zmluve máš predpokldám uvedené, že platba je v hotovosti) .... ja by som peniaze len tak, z rúčky do rúčky nikdy nedávala. Obidvaja potrebujete nejaký doklad.
Adinka1
22.09.11,17:55
ten nezdanitelny prijem z prenajmu za kal. rok 500 eur.....to sa berie prijem celkovy /energie+najomne/ alebo iba moj cisty zisk bez energii?
Mila123
22.09.11,18:19
ten nezdanitelny prijem z prenajmu za kal. rok 500 eur.....to sa berie prijem celkovy /energie+najomne/ alebo iba moj cisty zisk bez energii?
ale kde zisk, či čistý príjem....
500 € je suma, kt. nemusíš priznávať......nedelí sa z čoho to je.....
Katarina
22.09.11,18:22
ten nezdanitelny prijem z prenajmu za kal. rok 500 eur.....to sa berie prijem celkovy /energie+najomne/ alebo iba moj cisty zisk bez energii?

Berie sa celkový príjem z prenájmu dosiahnutý za rok 2011, do 500 € oslobodené, ako bolo písané vyššie.
Adinka1
23.09.11,04:28
dakujem pekne za pomoc, uz mi je to jasnejsie :-)))
lynn
27.09.11,10:42
Dobrý deň, potrebovala by som radu. Podľa výpisu z OR mám sídlo s.r.o.na adrese môjho trvalého bydliska, kde mám aj jednu miestnosť ako kanceláriu. Okrem toho má firma prevádzku-kancelárske priestory na inej adrese, kde platí nájom. Môžem s.r.o.-čke, ktorej som spoločníkom a konateľom prenajať uvedenú kanceláriu vo vlastnom dome? Tento môj príjem ak bude väčší ako 500 € ročne priznám ako fyzická osoba a zdaním 19-timi %-predpokladám, že z tohoto príjmu neplatím žiadne poistné. Môže byť zo strany daňového úradu nejaký problém medzi zmluvou uzavretou medzi vlastníkom domu a konateľom spoločnosti, ak stále pôjde o tú istú osobu? Alebo je táto transakcia spojená ešte s inými rizikami? Mojím cieľom ako FO je získať príjem, z ktorého neplatím žiadne poistné.
Ingrid Ondruskova
22.03.12,10:29
Idem si za seba podať DP typ A , chodila som len pol roka do práce, čiže budem
mať preplatok /návratku/ dane, otázka: okrem toho som prenajímala garáž v ročnom
úhrne 500,-EUR, nemusím túto sumu v DP nikde uvádzať?? Takto som to pochopila
z príspevkov....
kn-alka
22.03.12,10:33
Nie, nemusíš, do 500 € je to oslobodený príjem